Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/6039/13-п
Провадження №: 3/332/11/14
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 січня 2014 р. суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Яцун О.С., розглянувши матеріали, які надійшли з СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, працюючу головним бухгалтером ПАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна», яка мешкає за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв громадянської війни, 17, кв.50 /інших відомостей немає/,
- за ст. 163-1 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 15.11.2013 року, при перевірці ПАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А.М. Кузьміна» було встановлено порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку при поданні податкової звітності з ПДВ за серпень 2013 року. Зазначені порушення встановлені Актом перевірки №197/30-20/00186536 від 28.10.13.
В протоколі зазначено про вчинення ОСОБА_1 порушення порядку ведення податкового обліку, а саме п.201.15 ст.201 ПК України та п.3.6 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних № 1340 від 17.12.2012 року при поданні податкової звітності з ПДВ за серпень 2013 року, відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.163-1 КУнАП
Згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п.201.15 ст.201 ПК України, зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу ІІ цього Кодексу.
Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають контролюючому органу копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.
Контролюючий орган розробляє та розміщує на своєму офіційному веб-сай програму ведення обліку записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді та забезпечує її безкоштовне розповсюдження (включаючи необхідні зміни та доповнення) як шляхом надання доступу до копіювання такої програми, як через Інтернет, так і шляхом запису на магнітні носії інформації платника за його запитом.»
Згідно п.3, 6 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних №1340 від 17.12.2012 року, реєстр ведеться в електронному вигляді у затвердженому форматі та за власним бажанням платника у паперовому вигляді. Усі графи Реєстру, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками. Платники податку щомісяця в строки, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких встановлено звітний податковий період - квартал, подають органу державної податкової служби копії записів у Реєстрах за такий період в електронному вигляді. Копії записів у Реєстрах подаються за допомогою телекомунікаційних мереж загального користування з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису (за умови отримання їх у визначеному законодавством України порядку) у затвердженому форматі. Особа, яка реєструється як платник податку з іншого дня ніж перший день календарного місяця і першим звітним (податковим) періодом якого є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця, має надати до органу державної податкової служби окремо копії записів у Реєстрах за місяць, в якому відбулась реєстрація платником податку, та окремо за місяць, що настає за місяцем реєстрації.
Реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.
В наведених нормах зазначена велика кількість різних за своєю природою дій. Зі змісту наведених норм однозначно не вбачається, яке саме правопорушення вчинила ОСОБА_1, які саме діяння кваліфіковані як порушення порядку ведення бухгалтерського обліку та податкової звітності в даному випадку. В протоколі не зазначено суті правопорушення, тобто відсутнє описання об'єктивної сторони правопорушення, в якій формі воно вчинене, в формі дії чи бездіяльності тощо.
В протоколі також зазначено, що порушення триваюче. Законодавство України не дає нормативного тлумачення поняття триваюче правопорушення, проте Міністерство юстиції України своїми листами надає пояснення щодо поняття триваючого правопорушення та його сутність. Так, згідно листа Мінюста від 01.12.2003 № 22-34-1465, що триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою (наприклад, проживання без паспорта, самовільне будівництво будинків або споруд тощо), припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності. Дуже часто ці правопорушення є наслідками протиправної бездіяльності.
Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
В листі Мінюста від 02.08.2013 року № 6802-0-4-13/11 зазначено, що КУпАП не містить визначення поняття «триваюче» правопорушення. Проте в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов'язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов'язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином.
Суд вважаю твердження СДПІ про триваючий характер правопорушення безпідставним, оскільки аналізуючи протокол неможливо провести правовий аналіз об'єктивної сторони правопорушення з причин відсутності в протоколі описання суті правопорушення, та визначити до якого виду правопорушень можна віднести протиправні діяння ОСОБА_1 в цій справі, до закінчених чи до триваючих.
У зв'язку з відсутністю в протоколі необхідних даних про суть правопорушення, не можливо вирішити питання про те, чи додержаний контролюючим органом строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ст.38 КУпАП.
Таким чином, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушення ст.256 КУпАП, що унеможливлює його використання в якості належного доказу вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, а справа за таких обставин підлягає закриттю у зв'язку з недоведеністю вини ОСОБА_1 та відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у звязку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, 268, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити у звязку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.163-1 ч.1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена або на неї може бути внесено подання прокурора до апеляційного суду Запорізької області через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови, апеляційної скарги або подання прокурора.
Суддя: О.С. Яцун