Справа №: 653/179/15-а
Провадження № 2-а/653/29/15
П О С Т А Н О В А
іменем України
26.05.2015
Генічеський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Хоменко В. Г.
при секретарі Тимашовій Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Новоолексіївський елеватор» до Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району, Херсонської області про скасування рішення ХХ сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району №468 від 02.03.2012 року та визнання його нечинним з 02.03.2012 року,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до Новоолексіївської селищної ради Генічеського району про скасування рішення ХХ сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради №468 від 02.03.2012 року та визнання зазначеного рішення нечинним з 02.03.2012 року.
В обґрунтування зазначених вимог посилається на те, що 07.08.2014 року ТОВ «Новоолексіївський елеватор» отримало від Генічеської ОДПІ ОСОБА_1 від 06.08.2014 року за №394/22/-1/32952590 про результати позапланової невиїзної перевірки з питань подання податкової декларації та орендної плати за землю з юридичних осіб за 2013 рік. З даного ОСОБА_1 перевірки ТОВ «Новоолексіївський елеватор» позивачу слало відомо, що з 01.01.2013 року набрало чинності та діє рішення ХХ сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради №468 від 02.03.2012 року, яким затверджено нову нормативно-грошову оцінку землі.
Вказане рішення вважає протиправним, оскільки воно прийняте всупереч та з порушеннями законодавства України, а саме Новоолексіївською селищною радою порушено порядок оприлюднення проекту регуляторного акту, яким є оскаржуване рішення, з метою одержання зауважень і пропозицій щодо проекту відповідного акту, передбаченого ст.. 13 ЗУ №1160-IV.
Просить суд скасувати рішення ХХ сесії Новоолексіївської селищної ради №468 від 02.03.2012 року визнавши його нечинним з 02.03.2012 року.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтвердила викладені в позові обставини, надала суду письмові пояснення та зазначила, що на адресу ТОВ «Новоолексіївський елеватор» у жовтні 2013 року надійшов лист від Новоолексіївської селищної ради, з тексту якого вбачалось, що рішенням сесії селищної ради від 02.03.2012 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель селища Новоолексіївка. Після чого ТОВ «Новоолексіївський елеватор» направив на адресу Новоолексіївської селищної ради лист з вимогою надати витяг з рішення сесії №468, а також лист з вимогою підтвердження процедури оприлюднення нормативної оцінки землі. На вимоги ТОВ «Новоолексіївський елеватор» витяг рішення сесії №468 від 02.03.2013р. селищною радою надано не було. Документи, які були направлені радою на адресу ТОВ «Новоолексіївський елеватор», а саме повідомлення про оприлюднення проекту рішення сесії, проект оскаржуваного рішення, повідомлення про найменування прийнятих рішень на ХХ сесії Новоолексіївської селищної ради, навіть не були підписанні, в звязку з чим, ТОВ «Новоолексіївський елеватор» мав сумніви, щодо належної законної сили, а також правдивості вказаних документів, тому 08.01.2014 року на адресу Новоолексіївської селищної ради було направлено листа з розгорнутими поясненнями, щодо порушень з боку селищної ради порядку оприлюднення регуляторного акту. В звязку з чим просить позов задовольнити.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала з підстав вказаних в письмових запереченнях наданих суду, зазначила, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державною плати за користування землею.
Судом встановлені слідуючі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини.
Згідно договору оренди землі, укладеного між Новоолексіївською селищною радою Генічеського району та ТОВ «Новоолексіївський елеватор» від 10.07.2007 року, земельна ділянка площею 7,0225 га, що знаходиться по вул. Петровського, 119, в смт. Новоолексіївка, Генічеського району, Херсонської області, та на якій розташовані обєкти нерухомого майна, що належать позивачу, надана в користування ТОВ «Новоолексіївський елеватор» на термін 49 років.
Відповідно до договору про внесення змін до договору оренди землі від 20.06.2011 року, договір оренди землі зареєстрований 17.08.2007 року №4АА 002012-040772000004, змінений та доповнений, а саме внесено зміни до п.4.2 слідуючого змісту «Встановити орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки строком на 5 років» та до п.4.3 слідуючого змісту «Після закінчення встановленого терміну (з 17 липня 2016 року) розмір відсотка орендної плати може бути переглянуто».
Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Договір оренди землі, що зареєстрований 17.08.2007 року, не передбачає умов щодо автоматичної зміни розміру орендної плати при збільшенні нормативної грошової оцінки, тому таке збільшення є підставою для ініціювання процесу внесення змін в договір оренди, а у випадку незгоди однієї із сторін, підставою звернення до суду з позовом.
Рішенням сесії Новоолексіївської селищної ради Генічеського району від 02.03.2012 року №468 затверджено нормативну грошову оцінку земель селища Новоолексіївка, Генічеського району, Херсонської області та введено її в дію 01.04.2012 року.
07 серпня 2014р. ТОВ «Новоолексіївський елеватор» отримав від Генічеської ОДПІ у Херсонській області акт від 06.08.2014 року за №394/22/-1/32952590 про результати позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Новоолексіївський елеватор» з питання надання податкової декларації та сплати орендної плати за землю з юридичних осіб за 2013 рік.
ОСОБА_3 перевірки встановлено, що ТОВ «Новоолексіївський елеватор» задекларував орендну плату за землю за 2013 рік в неповному розмірі, що призвело до порушення посадовими особами законодавства в сфері оподаткування.
Відповідно до ст.. 15 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України.
Згідно пункту п. 271.2 ст. 271 ПК України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до п. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування України», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України від 11.09.2003р. № 1160-ІУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Згідно положень вказаного закону, регуляторний акт, як прийнятий уповноваженим регуляторним органом, інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Згідно ст. 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного виливу оприлюднюється у спосіб, передбачений ст. 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити: стислий виклад змісту проекту; поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до цього Закону або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції; інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений частиною п'ятою статті 13 цього Закону); інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань; інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями зауважень та пропозицій.
Згідно ст. 13 зазначеного Закону, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Стаття 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачає, що оприлюднення (опублікування) рішень органів місцевого самоврядування можливо як в офіційних виданнях, так і в недержавних друкованих засобах масової інформації.
У порушення вищезазначених вимог закону Новоолексіївською селищною радою Генічеського району повідомлення про оприлюднення проекту рішення №468 від 02.03.2012 року, сам проект вказаного рішення з відповідним аналізом регуляторного впливу, а також саме рішення XX сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради №468 опубліковано не було.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 36 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу, проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Статтею 6 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" передбачено, що громадяни, суб'єкти господарювання, їх об'єднання та наукові установи, а також консультативно-дорадчі органи, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування і представляють інтереси громадян та суб'єктів господарювання, зокрема, мають право подавати до регуляторних органів пропозиції про необхідність підготовки проектів регуляторних актів, а також про необхідність їх перегляду; подавати зауваження та пропозиції щодо оприлюднених проектів регуляторних актів, брати участь у відкритих обговореннях питань, пов'язаних з регуляторною діяльністю; одержувати від регуляторних органів у відповідь на звернення, подані у встановленому законом порядку, інформацію щодо їх регуляторної діяльності.
Таким чином, відповідач, ігноруючи вимоги вищевказаного закону, фактично позбавив позивача скористатись своїм правом, яке передбачене ст..6 (Закон № 1160-ІУ), що призвело до порушення його прав та інтересів.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року у справі, також було встановлено, що ТОВ «Новоолексіївський елеватор» не був своєчасно ознайомлений зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки суду не надано належних доказів оприлюднення рішення Новоолексіївської селищної ради від 02.03.2012 про збільшення оцінки землі. Таке оприлюднення повинно відбуватись у друкованому засобі масової інформації та/або адресі сторінки в мережі Інтернет, або якщо в межах адміністративно-територіальної одиниці чи в населеному пункті не розповсюджуються друковані засоби масової інформації, а місцеві органи виконавчої влади, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, органи та посадові особи місцевого самоврядування не мають своїх офіційних сторінок у мережі Інтернет, можуть оприлюднюватися у будь-який інший спосіб, який гарантує доведення інформації до мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади. Згідно ст.. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд звертає увагу, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України обовязок доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на субєкта владних повноважень. Суд вважає, що Новоолексіївською селищною радою, правомірність свого рішення, відповідно до положень ч.2 ст. 71 КАС України не доведено.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що порушення вимог закону щодо оприлюднення проекту регуляторного акта призвело також до порушення прав та охоронюваних законом інтересів невизначеної кількості осіб, оскільки свої зауваження та пропозиції щодо проекту рішення міг подати як позивач, так і інші громадяни, суб'єкти господарювання, права яких закріплено статтею 6 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", тому вважає позов ТОВ «Новоолексіївський елеватор» обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею та документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету.
Керуючись ст.ст. 153-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Новоолексіївський елеватор» до Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району, Херсонської області про скасування рішення ХХ сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району №468 від 02.03.2012 року та визнання його нечинним з 02.03.2012 року, задовольнити.
Рішення ХХ сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району, №468 від 02.03.2012 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель селища Новоолексіївка, Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району, Херсонської області» скасувати, визнавши його нечинним з 02 березня 2012 року.
Стягнути з Новоолексіївської селищної ради, Генічеського району, Херсонської області, на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Новоолексіївський елеватор» (код ЄДРПОУ 32952590) 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
Суддя Генічеського районного суду ОСОБА_4