Справа№592/7160/15-ц
Провадження №2-о/592/165/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2015 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді Косолап М.М.,
за участю секретаря Коваленка А.В.,
представника заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_2, ОСОБА_3, заінтересована особа: Ковпаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
в с т а н о в и в :
Заявники звернулися до суду з заявою та просять встановити факт народження дитини. В обґрунтування заяви зазначають, що з 05.08.2009 р. перебувають у зареєстрованому шлюбі. Останнім часом вони проживали в м. Севастополь АРК, де у шлюбі 27.08.2014 року у них народилася донька ОСОБА_4. З березня 2014 р. ОСОБА_5 Крим анексована Російською Федерацією, тому своєчасно зареєструвати факт народження дитини згідно законодавства України не було можливості. Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні визначені підстави для проведення державної реєстрації народження дитини. Звернувшись до пологового будинку м. Сімферополь, де народилася дитина, щодо отримання дублікату довідки про народження, ні самої довідки, ні офіційної відмови в її видачі не отримали. Знаючи намір реєструвати дітей на території України, медичні заклади не реєструють вхідні заяви про видачу довідок. 22.05.2015 р. вони звернулися з заявою до заінтересованої особи щодо державної реєстрації народження дитини, однак їм було відмовлено та розяснено, що за відсутності документу закладу охорони здоровя, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Оскільки вони є громадянами України та в подальшому планують родиною проживати в м. Суми, з метою недопущення порушення конституційних прав їхньої доньки, мають намір зареєструвати факт народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 в Ковпаківському відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області. Без зазначеної реєстрації їхня донька не має змоги вільно перетинати так званий «кордон» України, в майбутньому стати на облік до дитячої поліклініки, зареєструватися до дитячого садочку. Просять встановити факт народження дитини жіночої статі у громадянки України ОСОБА_2 27.08.2014 року в м. Сімферополь; зобовязати Ковпаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області зареєструвати дитину з відповідним записом до книги реєстрації актів цивільного стану та видачею свідоцтва про народження.
У судове засідання заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не зявилися. Від ОСОБА_2 надійшла заява, згідно якої вона просить розглядати справу без її участі у звязку з неможливістю виїхати з м. Севастополь, свою заяву підтримала у повному обсязі.
Представник заявника ОСОБА_3 ОСОБА_1 у судовому засіданні заяву підтримала, просила її задовольнити з наведених підстав. Суду пояснила, що заявники є уродженцями і мешканцями м. Суми. Фактично проживали у м. Севастополь. В пологовому будинку, який знаходиться в м. Сімферополь у них 27.08.2014 року народилася донька ОСОБА_4. Зареєструвати дитину відповідно до законодавства України вони не мають можливості, оскільки їм не видають дублікат довідки закладу охорони здоровя, що підтверджує факт народження дочки. На даний час заявники не мають можливості перетнути кордон АРК з Україною разом з дитиною, оскільки донька не має свідоцтва про народження, виданого відповідно до законодавства України. В іншій спосіб, окрім судового, зареєструвати дитину та отримати свідоцтво про народження відповідно до законодавства України можливості не має.
Представник заінтересованої особи Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області у судове засідання не зявився. Згідно наданого листа заінтересована особа просить розглянути справу без участі представника відділу, зазначивши, що заперечень проти вимоги заявлених в заяві ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини не мають.
Заслухавши представника заявника, дослідивши докази по справі, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 05.08.2009 р. заявники ОСОБА_3 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, зареєстрованому виконкомом Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області, актовий запис № 10 (а.с. 8).
Заявники ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка м. Суми, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_4, є громадянами України, що підтверджується фотокопіями паспортів (а.с. 6 - 7).
З Обмінної карти № 3053 пологового будинку ОСП «Перинатальний центр» вбачається, що ОСОБА_2 27.08.2014 року в м. Сімферополь народила дитину жіночої статі (а.с. 17 - 18).
Народжена 27.08.2014 року дитина ОСОБА_4 перебуває на обліку в д. поліклініці № 2, проживає за адресою: м. Севастополь, що підтверджується фотокопією Історії розвитку дитини (а.с. 13- 16). За народженою дитиною здійснюється первинний патронаж медсестрою за місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 19-53).
Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області листом від 22.05.2015 р. № 1117-03.01-19 на заяву ОСОБА_3 від 22.05.2015 р. щодо державної реєстрації народження повідомлено, що підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документу закладу охорони здоровя, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (а.с. 54).
На звернення заявника ОСОБА_2 про надання дублікату довідки закладу охорони здоровя, що підтверджує факт народження Республіканська клінічна лікарня ім. Н.А. Семашко в м. Сімферополь відмовила у видачі дублікату вказаної довідкии, оскільки вказана інформація є з обмеженим доступом, яка складає лікарську (медичну) таємницю (а.с. 62).
Згідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної ОСОБА_5 Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визнається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 р. № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше; в) акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі-лікарське свідоцтво про перинатальну смерть), у разі мертвонародження.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином, відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану України не має можливості, без судового рішення, зареєструвати народження дитини заявників - ОСОБА_4 відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 року.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» новонароджена дитина заявників є громадянином України як особа, обидва батьки якої на момент її народження були громадянами України.
Відповідно до вимог частин 1, 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» надано розяснення, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Разом з тим, суд вважає, необґрунтованими вимоги заявників про зобов'язання Ковпаківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області зареєструвати народження дитини та видати свідоцтво про народження, оскільки такі вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого провадження у відповідності до положень Цивільного процесуального кодексу України та можуть бути заявлені в порядку позовного провадження.
Враховуючи те, що заявники не мають можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, зокрема медичне свідоцтво про народження, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заявників щодо встановлення факту народження заявником ОСОБА_2 дитини жіночої статі 27.08.2014 року у м. Сімферополь.
Керуючись ст.ст. 3 п.1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 7 ч.1 Закону України «Про громадянство України», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 11, 60, 212, 213, 214, 215, п.5 ч.2 ст. 234, п.7 ч.1 ст. 256, 259 ЦПК України,
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Встановити факт народження дитини жіночої статі у громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_4, дата народження дитини - 27 серпня 2014 року, місце народження м. Сімферополь.
В іншій частині вимог відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М.М. Косолап