ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
"17" серпня 2015 р.
Справа № 916/2048/15
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: В.В. Лашина
Суддів: О.Л. Воронюка, М.А. Мирошниченка
Розглянувши апеляційну скаргу Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2015 року.
справа № 916/2048/15
За позовом Заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської обласної ради;
до відповідача 1: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради;
до відповідача 2: Одеської міської ради;
до відповідача 3: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ван і Ман";
про визнання незаконним рішення; договору купівлі-продажу та витребування майна з чужого незаконного володіння
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.2015р. відмовлено у задоволенні позову Заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської обласної ради до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Одеської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Ван і Ман"про визнання незаконним рішення, договору купівлі-продажу та витребування майна з чужого незаконного володіння.
Будучи незгодним з вказаним рішенням Одеська міська рада звернулася до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить змінити вказане судове рішення шляхом виключення з його мотивувальної частини висновків про набуття територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради та не набуття територіальною громадою міста Одеси в особі ОМР права власності на нежилі приміщення першого поверху №502 загальною площею 64,5 кв.м., та підвалу №503 загальною площею 73,6 кв.м. за адресою м.Одеса, вул. Катеринська 4..
Ознайомившись з одержаними матеріалами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід повернути з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Однак скаржником до своєї апеляційної скарги не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, натомість заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв’язку з тим що діяльність Одеської міської ради фінансується з місцевого бюджету м.Одеси, а обслуговування державного та місцевого бюджетів здійснюється Державною казначейською службою України. Місцевий бюджет виконується за розписом , який затверджується керівником місцевого фінансового органу. Керівник місцевого фінансового органу протягом бюджетного періоду забезпечує відповідність розпису місцевого бюджету встановленим бюджетним призначенням. Таким чином, як зазначає скаржник, процес розрахунково-касового обслуговування передбачає тривалий проміжок часу, що перевищує десятиденний строк встановлений на оскарження рішення суду.
Вкзазане клопотання задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
За приписами ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюється у розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.
При цьому, оскільки ст.129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (пункт 3.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України" № 7 від 21.02.2013 р.).
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Тобто, відстрочення скаржнику сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, які свідчать про об'єктивну неможливість сплатити судовий збір під час подання апеляційної скарги у зв'язку з важким майновим станом скаржника.
Всупереч зазначеним вимогам Одеською міською радою не подано ніяких доказів в підтвердження обставин викладених в клопотанні про відстрочку сплати судового збору, які б підтверджували що фінансове становище скаржника робить неможливим на теперішній час сплату судового збору за подання апеляційної скарги.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України передбачено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
За таких обставин, судова колегія в силу вимог п.3 ч.1 ст. 97 ГПК України повертає дану апеляційну скаргу скаржнику без розгляду.
Поряд з цим, після усунення обставин, зазначених у пунктах 1,2 і 3 частини першої ст. 97 ГПК України, апеляційна скарга може бути подана повторно .
Керуючись ст... 86 ,94, п. 3 ст.97 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
Ухвалила:
Відхилити клопотання Одеської міської ради про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2015 року по справі № 916/2048/15 .
Апеляційну скаргу Одеської міської ради на рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2015 року по справі № 916/2048/15 та додані до неї матеріали повернути скаржнику без розгляду.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя О.Л. Воронюк
Суддя М.А. Мирошниченко