ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 серпня 2015 р. Справа № 902/827/15
Господарський суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю:
секретаря судового засідання Горейка М.В.
представників:
прокуратури Вінницької області: ОСОБА_1, службове посвідчення №005060 від 22.09.2012р.;
позивача: ОСОБА_2, паспорт серії АА 847629 виданий Калинівським РВУМВС України у Вінницькій області 29.09.1998р.;
відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 01.07.2015р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: прокурора Калинівського району (вул. Дзержинського, 39, м. Калинівка, Вінницька область, 22400) в інтересах держави в особі Калинівської міської ради Вінницької області (вул. Дзержинського, 47, м. Калинівка, Вінницька область, 22400)
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Біохімінвест" (вул. Дзержинського, 1, м. Калинівка, Вінницька область, 22400)
про зобов'язання укласти договір,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Калинівського району в інтересах держави в особі Калинівської міської ради Вінницької області звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Біохімінвест" про зобов'язання укласти договір.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач ухиляється від обов'язкового, у силу закону, зокрема ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, укладення договору про пайову участь у розвиток інфраструктури міста, що є підставою для заявлення на розгляд суду вимоги про зобовязання укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста.
Ухвалою господарського суду Вінницької області від 17.06.2015р. за вказаним позовом порушено провадження у справі № 902/827/15 з призначенням її до розгляду.
02.07.2015р. ухвалою суду слухання справи відкладено до 13.08.2015р. через неявку в судове засідання представника відповідача та не подання ним витребуваних доказів.
В ході розгляду справи по суті (13.08.2015р.) прокурор та представник позивача заявлений позов підтримали, посилаючись на обставини викладені у ньому.
Натомість, представник відповідача позов не визнав, посилаючись на обставини та мотиви, що зазначені у відзиві на позовну заяву (вх. №06-52/8168/15 від 13.08.2015р.), в якому серед іншого вказав, що позивач висунув вимогу про укладення договору на пайову участь після завершення будівництва об'єкту та введення його в експлуатацію; рішення Калинівської міської ради, яким затверджено Положення про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста прийнято 17.07.2014р., тоді як 01.10.2013р. відповідачем зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт, а 27.05.2014р. відповідачем зареєстровано декларацію про готовність обєкта до експлуатації; позивачем не заначено достатньої мотивації позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
01.10.2013р. в інспекції державного архітектурного-будівельного контролю у Вінницькій області (Інспекція ДАБК у Вінницькій) зареєстровано декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Біохімінвест» №ВН083132690928 про початок виконання будівельних робіт «реконструкції комплексу будівель на території підприємства ТОВ «Біохімінвест», м. Калинівка Вінницької області».
Відповідно до Декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Біохімінвест» про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 27.05.2014р. за №ВН 143141470221, закінчений будівництвом обєкт «комплекс будівель на території підприємства ТОВ «Біохімінвест», м. Калинівка Вінницької області» прийнято в експлуатацію шляхом реєстрації Інспекцією ДАБК у Вінницькій області Декларації.
Рішенням виконавчого комітету Калинівської міської ради №209 від 17.07.2014р. «Про затвердження Положення про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Калинівка» затверджено Положення про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Калинівка (а.с. 35-41).
Згідно із п. 1.3 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Калинівка внесок замовника у створення розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, який полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету коштів пайової участі замовника для забезпечення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Калинівка.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Положення розмір пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста встановлюється для обєктів будівництва:
- 4% загальної кошторисної вартості будівництва обєкта -для житлових будинків;
- 10 % загальної кошторисної вартості будівництва (реконтсрукції) обєкта містобудування-для інших нежитлових будівель та споруд. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури міста визначається в договорі, укладеному з Калинівською міською радою.
Листом №02-21-155 від 11.02.2015р. виконавчий комітет Калинівської міської ради звернувся до товариства з обмеженою відповідальністю «Біохімінвест» із вимогою про необхідність укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста (а.с. 17).
Відповідач пропозиції про укладення договору не прийняв, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до наступних висновків.
Частинами 1, 2, 4 ст. 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Примусовий порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України та ст. 649 ЦК України, згідно яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, можливість розгляду судом спорів спори про спонукання до укладення договору обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням і використанням коштів забудовників об'єктів містобудування у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у зв'язку з будівництвом об'єктів містобудування на території міста Калинівка регулюється відповідним Положенням про порядок залучення коштів замовників будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калинівка, затвердженого рішенням Калинівської міської ради Вінницької області №209 від 17.07.2014р.
У відповідності до п. 1.3 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Калинівка внесок замовника у створення розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, який полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету коштів пайової участі замовника для забезпечення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Калинівка.
За приписами ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.3 Положення, обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту покладено виключно на замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті.
При цьому, в силу вимог ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Аналогічні строки укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту передбачені п. 5.1 Положення.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Наведені норми кореспондують з приписами пунктів 2, 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи Декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Біохімінвест» про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 27.05.2014р. за №ВН 143141470221, закінчений будівництвом обєкт «комплекс будівель на території підприємства ТОВ «Біохімінвест», м. Калинівка Вінницької області» прийнято в експлуатацію шляхом реєстрації Інспекцією ДАБК у Вінницькій області Декларації.
Водночас, із вимогою укласти договір про пайову участь (внесок) замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калинівка позивач звернувся до відповідача лише 11.02.2015р. (а.с. 17), тобто після спливу встановленого ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» строку для укладення такого виду договорів.
За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи, а також те, що до прийняття об'єкта в експлуатацію договір про пайову участь між сторонами укладений не був, у той час, як укладення вказаного договору після введення об'єкта будівництва в експлуатацію суперечить нормам ч. 3, ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 5.1 Положення, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача укласти договір про пайову участь замовника будівництва у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Калинівка Вінницької області задоволенню не підлягає з підстав її необґрунтованості.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України у постановах від 21.01.2015 у справі №917/1840/14, від 25.06.2015 у справі №911/4727/14.
В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обовязковим.
За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Враховуючи викладене, в задоволені позову слід відмовити через його необґрунтованість.
Відповідно до ст. 49 ГПК України та п.4.6 постанови Пленуму від 21 лютого 2013 року № 7 Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України, у звязку із відмовою в позові та не звільненням позивача від сплати судового збору судовий збір в розмірі 1218 грн підлягає стягненню з останнього до Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 4-3, 4-5, 22, 32, 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 86, 87, 115 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з Калинівської міської ради Вінницької області (вул. Дзержинського, 47, м. Калинівка, Вінницька область, 22400, код ЄДРПОУ 37503268) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України 1218 грн витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ в день набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 18 серпня 2015 р.
Суддя Тварковський А.А.
віддрук. прим.:
1 - до справи