Постанова № 48684003, 23.07.2015, Летичівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.07.2015
Номер справи
678/46/15-а
Номер документу
48684003
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 678/46/15-а

Провадження № 2-а-678-51/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2015 року Летичівський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючого судді Лазаренка A.B.

за участю секретаря Непийводи Л.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Летичів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснення перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про визнання їх дій протиправними та зобов'язання нарахування пенсії, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 80 відсотків від вказаної суми заробітної плати згідно довідки № 176 від 23.06.2015 року, починаючи з 01.08.2011 року.

На підтвердження заявлених вимог позивачка в позовній заяві вказала, що 01.08.2011 року їй було призначено пенсію як державному службовцю за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з врахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, за високі досягнення в праці та премії, а інші виплати, а саме: матеріальна допомога та індексації до розрахунку включено не було.

23.06.2015 році вона звернулася до УПФУ в Летичівському районі з метою перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 9079,30 грн. та індексації в сумі 1551,93 грн., так як з них були сплачені внески, що підтверджується довідкою № 176 від 23.06.2015 року, проте їй було відмовлено з підстав, що дані виплати не можуть бути складовою до заробітної плати відповідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом про визнання незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить суд їх задоволити.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі в судове засідання не з"явився. Подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що матеріальна допомога чи індексація не являється надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає підстав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивачка перебувала на державній службі та з 01.08.2011 року перебуває на обліку в УПФУ та одержує пенсію за віком.

Для оформлення пенсії до управління Пенсійного фонду у Летичівському районі позивачкою надано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), як передбачено Законом України «Про державну службу», який поширюється на зазначену категорію працівників.

Пенсію позивачці призначено із розрахунку: посадового окладу - 2326,0 грн.; надбавки за ранг - 100,00 грн.; надбавка за вислугу років - 365,40 грн., премії 8593,40 грн.:24= 358,06 і згідно з розрахунку відповідача складає 2326+110+365,40+358,06 = 3159,46 грн. - пенсія з якого 80 %= 2527,57 грн..

Згідно довідки № 176 від 23.06.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 за період з 01.08.2009 року по 01.08.2011 року виплачено матеріальної допомоги в сумі 9079,30 грн., індексація - 1551, 93 грн..

Листом УПФУ в Летичівському районі від 02.07.2015 року № 9/п-10 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за період з 01.08.2011 року з урахуванням матеріальної допомоги та індексації у зв»язку із відсутністю підстав.

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу) отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно статті 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати, складається з основної та додаткової заробітна плата, та інших заохочувальних та компенсаційних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, установлений постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 та від 23.04.2003 року № 581.

У п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 із змінами та доповненнями, передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», в якому в пункті 2 вказано - іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.

У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов"язковим для всіх суб"єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов»язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Окрім цього, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як свідчать матеріали справи, про порушення прав позивачка фактично дізналася 13.07.2015 року, тобто з моменту звернення з вказаним позовом до суду, тому суд вважає, що відповідач зобов'язаний перерахувати пенсію державного службовця, починаючи з 13.01.2015 року.

На підставі наведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі провести нарахування пенсії, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток у розмірі 80% від вказаної суми заробітної плати згідно довідки № 176 від 23.06.2015 року та виплатити недораховану пенсію, починаючи з 01.08.2011 року є необґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.

Крім того, порядок відшкодування поверненням особі сплачених внесків із сум, неврахованих при обчисленні пенсії, не врегульований законодавством.

На підставі ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.10, 11, 71, 86, 99, 159 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Летичівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 13.01.2015 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток у розмірі 80 відсотків від вказаної суми заробітної плати в довідці № 176 від 23.06.2015

В решті позовних вимог відмовити.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу в десятиденний строк з моменту її проголошення.

Суддя: підпис А.В. Лазаренко

Суддя Летичівського

районного суду А.В. Лазаренко