Справа №127/15943/15-а
30.07.2015 П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2015 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Саблук С. А., Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Саблук С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з вищевказаним позовом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці з 05.09.2012 року як пенсіонер, якій призначена пенсія за віком, згідно положень Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723.
02.07.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, згідно довідки №20-00-006-21825, в якій окрім основних видів заробітної плати державного службовця включені і інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, інші заохочувальні виплати, на які нараховувалися страхові внески. Однак в такому перерахунку їй було відмовлено. Вказану відмову позивач вважає неправомірною та такою, що суперечить чинному законодавства.
У зв'язку з викладеним, позивач просить визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці по неврахуванню при призначені їй пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати). Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, з врахуванням при її обчислені інших виплат зазначених у довідці №20-00-006-21825(матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби, індексації заробітної плати), згідно Закону "Про державну службу", в редакції, чинній на час призначення пенсії з 01.02.2015 року.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі отримав, подавши у визначений законом строк заперечення проти адміністративного позову, в якому зазначив, що вимоги ОСОБА_1 не визнає та вважає їх безпідставними та необгрунтованими в зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні даного адміністративного позову.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Вінниці з 05.09.2012 року як пенсіонер, якому призначена пенсія за віком згідно положень Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723
Відповідачем при обрахунку пенсії ОСОБА_1 не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, інші заохочувальні виплати за 2010-2012 роки, оскільки матеріальна допомога, є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", а тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.
Однак, суд не погоджується з такою думкою відповідача за наступних обставин.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за правилами частини 1 якої середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
А тому, з урахуванням викладеного, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувалися збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включені до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватись при обчисленні розміру її пенсії, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" є загальними.
Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, достатньо вмотивованими та ґрунтуються на наявних у справі доказах, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати понесені позивачем підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанову слід допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 65-66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 2, 6-11, 14, 17, 71, 94, 158-163, 183-2, 254, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці по неврахуванню при призначені ОСОБА_1 пенсії державного службовця інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати).
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії, з врахуванням при її обчислені інших виплат зазначених у довідці №20-00-006-21825(матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби, індексації заробітної плати), згідно Закону "Про державну службу", в редакції, чинній на час призначення пенсії з 01.02.2015 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 витрати у розмірі 73 грн.08 коп. (судовий збір), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Постанову допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністратвиного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: