Постанова № 48636930, 14.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.08.2015
Номер справи
826/8476/15
Номер документу
48636930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 серпня 2015 року № 826/8476/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченко І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова Електрична Компанія»

до

Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві

про

визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова Електрична Компанія» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року;

- зобов'язання відповідача визнати податкову декларацію ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 136530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року такою, що подана 23.04.2015 року;

- зобов'язати відповідача відобразити задекларовані ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) показники (дані) у податкової декларації з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року, в електронних базах податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «ТЕК» (код ЄДРПОУ 36530971).

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем неправомірно відмовлено у прийнятті податкової декларації ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року на підставі п. 57.1 статті 57 ПК України, в редакції станом на 10.04.2015р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав правомірності не визнання податкової декларації ТОВ «Торгова Електрична Компанія» з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) зареєстровано та як платник податків перебуває на податковому обліку у ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.

23 квітня 2015 року позивачем подано до податкового органу декларацію з податку на прибуток за І квартал 2015 року, яка зареєстрована відповідачем за №9077476481 та в якій задекларовано від’ємне значення об’єкту оподаткування.

Проте, відповідач листом №16742/10/26.59-15-03-66 від 28.04.2015р. повідомив платника податків, що подана ним податкова декларація з податку на прибуток за І квартал 2015 року не вважається податковою декларацією на підставі п. 57.1 статті 57 ПК України, в редакції станом на 10.04.2015р.

Незгода позивача з вказаним рішенням ДПІ у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві, обумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи дану адміністративну справу суд виходить з наступного.

Відповідно до положень статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України.

Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків і зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 9.1.1 п. 9.1 статті 9 Податкового кодексу України податок на прибуток належить до загальнодержавних прямих податків, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу III ПК України.

Відповідно до положень п. 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок подання податкової декларації врегульований положеннями ст. 49 ПК України, де закріплено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо коленого окремого податку, платником якого він є.

Як зазначив позивач, у І кварталі 2015 року в результаті стрімкого падіння обсягів реалізації підприємство отримало збиток в сумі 1 801 700,00грн.

Проте, у відповідності до декларації з податку на прибуток за 2014 рік та розрахунку авансових внесків до неї позивач у І кварталі 2015 року сплатив авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 705 000грн.

Відповідна сум увід ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток лише була відображена у відповідній декларації за І квартал 2015 року, яку відмовився приймати відповідач.

Відповідно до положень абз. 9 п.57.1 статті 57 ПК України (в редакції від 31.12.2014 року) у разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник додатку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Законом України N71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р. внесені зміни до статті 57 Податкового кодексу України, які вступили в силу 01.01.2015 року, зокрема п. 57.1 статті 57 ПК України викладено у новій редакції.

Так, пунктом 57.1 статті 57 ПК України в редакції Закону України від 28.12.2014 року право платника податків на подання податкової декларації за перший квартал у разі отримання збитку за підсумками першого кварталу звітного року не передбачене.

Відмова відповідача у визнанні поданої ТОВ «ТЕК» декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року податковою декларацією обґрунтована саме положеннями статті 57 ПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року.

Однак, суд звертає увагу на те, що положеннями вищезгаданого Закону України від 28.12.2014 року передбачено внесення змін до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме викладено пункт 9 у наступній редакції: «У січні - грудні 2015 року та січні - травні 2016 року платники зобов'язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень - травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний податковий) рік".

Таким чином, з огляду на положення п. 9 підрозділу 4 Розділу XX Перехідні положення» ПК України, при розрахунку та сплаті щомісячних авансових внесків з податку на прибуток у звітному (податковому) 2015 році мають застосовуватися положення п. 57.1. статті 57 ПК України, в редакції, що діяла до 01.01.2015 року.

Згідно з положеннями п 49.8 статті 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Пунктом 49.9 статті 49 ПК України визначено, що за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Як з’ясовано під час розгляду справи фактів порушення позивачем вимог п. 48.3 та п. 48.4 статті 48 ПК України у декларації з податку на прибуток не встановлено, а відтак у відповідача виник обов’язок з прийняття такої декларації.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Отже, суд приходить до переконання про задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року та можливості задоволення позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача визнати податкову декларацію ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 136530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року такою, що подана 23.04.2015 року.

Щодо відображення задекларованих ТОВ «ТЕК» показників у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, суд зазначає наступне.

Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, регламентовано Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року №765, зареєстрованого в Міністерстві юстиції в Україні 04.02.2014 року 12 №271/24994 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 4 Розділу І Порядку облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.

Згідно з пунктами 8 та 9 Розділу І Порядку супроводження єдиного технологічного процесу автоматизованої обробки інформації щодо обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску здійснюється територіальними органами Міндоходів відповідно до функціональних повноважень.

Використання в інформаційній системі спеціального кодування всіх операцій з обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску забезпечує на робочих місцях посадових осіб територіальних органів Міндоходів автоматизоване ведення інтегрованої картки платника та підтримання в актуальному стані інформаційної системи, яка дає змогу формувати звітність, довідкову інформацію тощо.

Відповідно до п. 1 Розділ II Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.

В п. 11 Розділу II Порядку встановлено, що форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.

За даними оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати та єдиного внеску Міндоходів та його територіальними органами в автоматичному режимі формуються звітність і зведена інформація про нарахування та надходження податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати, єдиного внеску, податковий борг, недоїмку із сплати єдиного внеску відшкодування податку на додану вартість, результати перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надміру сплачених сум платежів та єдиного внеску тощо (п. 11 Розділу І Порядку).

Відповідно до п. 2 Розділу III Порядку зобов'язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються територіальним органом Міндоходів в інтегрованій картці платника.

Пунктом 13 Розділу II Порядку визначено, що занесення/перенесення, виключення/включення операцій в інформаційній системі проводяться структурними підрозділами територіальних органів Міндоходів, на які покладено функції з введення відповідної інформації.

Таким чином, зобов'язання відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 2015 року з податками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в інтегрованих картках платника ТОВ «Торгова Електрична Компанія» є належним способом захисту порушених прав позивача.

На підставі викладеного, суд приходить до переконання про можливість задоволення позовних вимог в частині зобов'язати відповідача відобразити задекларовані ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) показники (дані) у податкової декларації з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року, в електронних базах податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «ТЕК» (код ЄДРПОУ 36530971).

Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова Електрична Компанія» є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб’єкти владних повноважень не довів правомірності своїх рішень та дій.

Відповідно до частини першої ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З урахуванням ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 219,24грн. з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві визнати податкову декларацію ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 136530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року такою, що подана 23.04.2015 року.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві відобразити задекларовані ТОВ «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) показники (дані) у податкової декларації з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року, в електронних базах податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «ТЕК» (код ЄДРПОУ 36530971).

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова Електрична Компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 219,24грн. (двісті дев’ятнадцять гривень, 24 копійки).

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко