Постанова № 48632215, 12.08.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2015
Номер справи
816/943/15-а
Номер документу
48632215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/943/15-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,

представника позивача - Дитюк І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання протиправними та скасування сум відшкодування, -

В С Т А Н О В И В:

23 березня 2015 року Комунальне підприємство "Кременчуцьке тролейбусне управління" /надалі - позивач; КП "Кременчуцьке тролейбусне управління"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці /надалі - відповідач/ про визнання незаконними та протиправними суми до відшкодування в розмірі 65542,46 грн., включеної Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці за березень 2015 року, як заборгованість внаслідок перерахування та призначення пенсії зазначеним особам (пенсіонерам) на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в "Мосгортранс" м. Москва Російської Федерації (або інших держав) та скасувати наявність такої заборгованості, як незаконної.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" отримано від Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці повідомлення з розрахунком фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за березень 2015 року на загальну суму 65542 грн. 46 коп. Вказує, що розбіжностей між сумою повідомлень та розрахунків не встановлено, розрахунки надіслані в повному обсязі, але до загальної суми неправомірно включено розміри сум до відшкодування певним пенсіонерам згідно міжнародної Угоди країн-учасників СНД на підставі довідок підприємства «Мосгортранс» в м. Москва Російської Федерації або інших. Вважає, що включення до розрахунків сум фактичних витрат для виплати пільгових пенсій, які перераховані згідно міжнародних договорів та виплата яких передбачена законодавством України з Державного бюджету порушує ст. 9 Конституції України та є перекладенням міжнародного зобов'язання держави на підприємство позивача. З огляду на вищевикладене вважає неправомірним включення до розмірів сум до відшкодування витрат пільгових пенсій пенсіонерам на загальну суму 65542 грн. 46 коп. Крім того, зазначає, що відповідачем допущено порушення п. 6.4 Інструкції № 21-1, що полягає у не повідомленні позивача про обставини, що виникли при призначенні пільгових пенсій пенсіонерам.

12 травня 2015 року до суду надійшли письмові заперечення проти позову, у яких відповідач зазначає, що розмір пенсій був визначений відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказані пенсії призначені у відповідності до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а їх виплата проводиться за рахунок коштів Пенсійного фонду України з послідуючим відшкодуванням підприємством, організацією чи установою, яка видала уточнюючу довідку. Вказує, що з моменту настання у позивача обов'язку відшкодовувати пільгові пенсії позивачеві направлялись розрахунки фактичних витрат, що підлягають відшкодуванню, у графі 7 яких визначено загальний місячний розмір, а у графі 12 - відсоток, що підлягає відшкодуванню. Зазначає, що сума до відшкодування за березень 2015 року визначена відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства України.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи; надіслав до суду клопотання про розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду даної справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" (ідентифікаційний код 03328528) зареєстроване як юридична особа та зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області як платник страхових внесків з 01.01.1991 /том 1 а.с. 63-65, 124/.

Органами Пенсійного фонду України призначено пенсії згідно пункту "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" наступним громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43 ОСОБА_44 рішень про призначення пенсій наявні у матеріалах справи.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці складено та направлено на адресу КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" повідомлення «Про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій у 2015 році» від 12.03.2015 вих. № 5095/03-21, згідно якого щомісячна сума відшкодування пільгових пенсій з березня 2015 року становить 65542 грн. 46 коп. /том 1 а.с. 9/. До вказаного листа - повідомлення відповідачем додано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з березня 2015 року на загальну суму 7747 грн. 68 коп. та 54577 грн. 72 коп. /том 1 а.с. 10-14/.

Позивач не погодився з сумою відшкодування, зазначеною у повідомленні «Про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій у 2015 році» від 12.03.2015 вих. № 5095/03-21 та у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що надіслані Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці вказаним листом - повідомленням позивачу, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно пункту "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06.12.1991 № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до приписів пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97-ВР.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списками № 1 та № 2, відшкодовуються підприємствами та організаціями.

Згідно пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1 /надалі - Інструкція № 21-1/, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції № 21-1 /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/ розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до пункту 6.7 Інструкції 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Таким чином, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, а у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці направлено на адресу КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з березня 2015 року на загальну суму 7747 грн. 68 коп. та 54577 грн. 72 коп. разом із повідомленням «Про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій у 2015 році» від 12.03.2015 вих. № 5095/03-21 /том 1 а.с. 9-14/.

У повідомленні «Про відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій у 2015 році» від 12.03.2015 вих. № 5095/03-21, яким направлялися зазначені вище розрахунки на адресу позивача, зазначено, що щомісячна сума відшкодування пільгових пенсій з березня 2015 року становить 65542 грн. 46 коп. /том 1 а.с. 9/.

Судом встановлено, що вказана сума 65542 грн. 46 коп. складається із сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, вказаних у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з березня 2015 року - 7747 грн. 68 коп. та 54577 грн. 72 коп. /том 1 а.с. 10-14/, а також із сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, зазначених у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року по гр. ОСОБА_41 в розмірі 904 грн. 54 коп., по гр. ОСОБА_42 в розмірі 1097 грн. 40 коп. та по гр. ОСОБА_43 в розмірі 1215 грн. 12 коп., що були надіслані відповідачем та отримані позивачем раніше - 19.02.2015 /том 2 а.с. 133-136/.

У графі 7 вказаних вище розрахунків вказано загальній місячний розмір пенсії по кожній особі, якій призначена пенсія на пільгових умовах, у графі 12 розрахунків вказано частку плати даного підприємства у відсотках, а у графі 16 зазначено місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

Як вбачається з наданого відповідачем письмового розрахунку заборгованості КП "Кременчуцьке тролейбусне управління", заборгованість позивача по пільговим пенсіям за березень 2015 року складається з сум пенсій, виплачених у березні 2015 року громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, та становить 65542 грн. 46 коп. /том 1 а.с. 122-123/.

З матеріалів справи вбачається, що пенсія на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбачених списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників призначалася органами Пенсійного фонду України відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підставі довідок, виданих КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33., ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_4 /том 1 а.с. 127, 132, 140, 145, 153, 160, 171, 175, 181, 187, 194, 202, 210, 213, 220, 225, 235, 241, том 2 а.с. 160, 10, 22, 51, 58, 65, 71, 74, 78, 82, 86, 90, 96, 100, 105, 109, 113, 117, 121, 125, 129, 131, 186, 164, 176/.

Громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_23, ОСОБА_26, ОСОБА_30, ОСОБА_32, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_4 пенсія була розрахована та призначена з урахуванням довідок про заробітку плату, виданих КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" та інших підприємств, установ, організацій України.

Натомість, громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_31, ОСОБА_33, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_43, ОСОБА_45, ОСОБА_22 пенсія розрахована та призначена, у тому числі, і з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих підприємствами іноземної держави - Російської Федерації.

Рішення органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії вказаним вище особам є чинними та не оскаржуються позивачем у даній справі.

Доказів оскарження та скасування рішень органів Пенсійного фонду України про призначення/перерахунок пенсій до суду не надано.

Суд не бере до уваги доводи позивача з посиланням на висновки акту позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" за період з 01.01.2012 по 01.06.2015 від 16.07.2015 № 01-21/013, довідки зустрічної звірки № 01-21/081з від 06.07.2015 в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" за період з 01.01.2012 по 01.06.2015, що є додатком до вказаного акту ревізії, та вимогу Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції від 21.07.2015 № 01-14/1581 "Про усунення порушень законодавства" /том 2 а.с. 197-204, 237-248/, виходячи з наступного.

Пунктом 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 /надалі - Порядок/, визначено, що акт ревізії - документ, який складається посадовими особами контролюючого органу, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати.

У акті позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" за період з 01.01.2012 по 01.06.2015 від 16.07.2015 № 01-21/013, копія якого наявна у матеріалах справи, зафіксовано, що ревізією встановлено, що за період 01.01.2012 по 01.06.2015 КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" проведено відшкодування витрат Управлінню ПФУ на виплату і доставку пільгових пенсій особам: ОСОБА_3, ОСОБА_17 та ОСОБА_46, пенсії яким призначено не за даними персоніфікованого обліку, а за доходами, отриманими на підприємствах за місцезнаходженням в Російській Федерації, проведено в порушення ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 2, абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкову державне пенсійне страхування», абз. 7 ч. 1 ст. 10 Господарського кодексу України та п. 4.8 Статуту КП «КТУ», що призвело до покриття витрат Управління ПФУ на суму 347673,15 гривень. Дане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на суму 347673,15 гривень. Враховуючи викладене, непогашена підприємством заборгованість перед Управлінням ПФУ станом на 01.06.2015 в розрізі вказаних осіб-пенсіонерів є завищенням кредиторської заборгованості на суму 163788,44 грн., чим порушено вимоги ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 2, абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз. 7 ч. 1 ст. 10 Господарського кодексу України та п. 4.8 Статуту КП «КТУ» /том 2 зворот а.с. 203/.

Слід зазначити, що у частині 1 статті 10 Господарського кодексу України визначено основні напрямами економічної політики, що визначаються державою.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону: 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з приписами абз. 1 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Абзацом 4, 5 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 /надалі - Угода/, пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 3 Угоди передбачено, що усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Статтею 5 Угоди передбачено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Відповідно до статті 6 Угоди призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Згідно статті 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Таким чином, трудовий стаж, набутий громадянами держав - учасниць Угоди на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою, враховується до трудового стажу під час призначення пенсії, у тому числі пенсії на пільгових умовах, а для обчислення розміру пенсії враховується заробітна плата (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. При цьому необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Частиною 1 статті 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.

Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Таким чином, у даному випадку застосуванню підлягають саме норми міжнародного договору - Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Як вбачається з матеріалів справи, гр. ОСОБА_17, ОСОБА_24, ОСОБА_3 органами Пенсійного фонду України призначено пільгові пенсії згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з наявністю у них трудового стажу на КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" згідно виданих останнім довідок про підтвердження пільгового стажу, а розмір пенсії визначено з урахуванням довідок про заробіток, отриманий на підприємстві ДУП м. Москви "Мосгостранс", копії яких наявні у матеріалах справи.

Згідно законодавства України обов'язок підприємства та організації відшкодувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV не залежить від того, з якого заробітку обчислено пенсію, а тому врахування для обчислення пенсії заробітку отриманого громадянами ОСОБА_17, ОСОБА_24, ОСОБА_3 в ДУП м. Москви "Мосгостранс", а також іншими громадянами, які зазначені у розрахунках, на підприємствах Російської Федерації, не звільняє позивача від відшкодування зазначених витрат на виплату та доставку пільгових пенсій чи відшкодування таких витрат у меншому розмірі.

Відтак, висновки акту позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" за період з 01.01.2012 по 01.06.2015 № 01-21/013 від 16.07.2015 про порушення позивачем вимог ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 2, абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз. 7 ч. 1 ст. 10 Господарського кодексу України та п. 4.8 Статуту КП «КТУ» є помилковими, а тому не приймаються до уваги судом.

Слід також зазначити, що у довідці зустрічної звірки, яка є додатком до акту ревізії та його невід'ємною частиною, вказано, що зустрічною звіркою порушень законодавства в частині призначення та визначення розмірів пенсій вказаним особам (гр. ОСОБА_17, ОСОБА_24, ОСОБА_3) згідно Довідок, виданих в Російській Федерації не встановлено /том 2 а.с. 247/.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Отже, обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються є виключно законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю.

Законність вимоги Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції від 21.07.2015 № 01-14/1581 «Про усунення порушень законодавства» може перевірятися судом у разі звернення до суду органу державного фінансового контролю у порядку, передбаченому приписами ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", або у разі звернення до суду підконтрольної установи з позовом про оскарження такої вимоги, а тому в межах даного спору суд позбавлений можливості надати правову оцінку вказаній вимозі Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції від 21.07.2015 № 01-14/1581 «Про усунення порушень законодавства».

Суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи позивача про порушення відповідачем приписів п. 6.4 Інструкції № 21-1, оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці на виконання вимог Інструкції № 21-1 направлено на адресу позивача та отримано останнім розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з березня 2015 року /том 1 а.с. 9-14/, а також розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року /том 2 а.с. 133-136/, з сум зазначених у яких і складається загальна сума, що підлягає сплаті позивачем за березень 2015 року в розмірі 65542 грн. 46 коп.

Обов'язку направлення органами Пенсійного фонду України на адресу підприємства інших повідомлень, крім розрахунків, у яких зазначено місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за формою згідно додатку 6 до Інструкції, законодавством України не передбачено.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання незаконними та протиправними суми до відшкодування в розмірі 65542,46 грн., включеної Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці за березень 2015 року, як заборгованість внаслідок перерахування та призначення пенсії зазначеним особам (пенсіонерам) на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в "Мосгортранс" м. Москва Російської Федерації (або інших держав) та скасувати наявність такої заборгованості, як незаконної, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання протиправними та скасування сум відшкодування - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 17 серпня 2015 року.

Суддя С.С. Сич