Постанова № 48631397, 27.05.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
814/1348/15
Номер документу
48631397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2015 року справа № 814/1348/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області до публічного акціонерного товариства "Юженергобуд" про стягнення податкового боргу в сумі 239176,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області до публічного акціонерного товариства "Юженергобуд" про стягнення податкового боргу в сумі 239176,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не сплатив в установлені законом строки суму узгодженого податкового зобов'язання, в результаті чого у відповідача утворився новостворений поточний податковий борг на загальну суму 239176,00 грн. З огляду на те, що відповідачем у добровільному порядку податки не сплачені, податкова інспекція звернулася до суду із даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неприбуття не повідомив, жодних пояснень, заперечень проти позову, заяв до суду не надавав.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Юженергобуд" (код ЄДРПОУ 04630809) 31.08.1993 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.13).

Публічне акціонерне товариство "Юженергобуд" знаходиться на обліку, як платник податків в Южноукраїнській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області з 02.09.1993 року за №856, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 19.03.2012 року №23/29-1016 (а.с.14).

Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України (далі-ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п.16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.36.1. ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; крім того, п.36.5, ст.36 ПК України встановлено, що за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку відповідальність несе платник податків.

За публічним акціонерним товариством "Юженергобуд" рахується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 239 176,00 грн.

Вказаний податковий борг виник наступним чином.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість відповідача з податку на додану вартість виникла, у зв'язку із самостійним визначенням сум податкових зобов'язань платником податку в декларації з податку на додану вартість №9067377193 від 19.11.2014 року з терміном сплати 18.12.2014 року в сумі 40018,00 грн., уточнюючого розрахунку №9073261761 від 18.12.2014 року строк сплати 18.12.2014 року у сумі 17523,00 грн. та штрафної санкції в сумі 59,00 грн.; декларації №9073239806 від 18.12.2014 року з терміном сплати 30.12.2014 року в сумі 55390,00 грн., уточнюючого розрахунку №9001174078 від 19.01.2015 року в сумі 23352,00 грн. та штрафної санкції у сумі 701,00 грн.; декларації №9078196875 від 19.01.2015 року з терміном сплати 30.01.2015 року в сумі 34148,00 грн.; декларації №9018293592 від 19.02.2015 року з терміном сплати 02.03.2015 року в сумі 52848,00 грн.; декларації №9044869884 від 20.03.2015 року з терміном сплати 30.03.2015 року в сумі 30710,00 грн., які було подано до Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області (а.с.22-36).

Таким чином, загальна сума новоствореного податкового боргу з податку на додану вартість за період з 30.11.2014 року по 30.03.2015 року становить 239176,00 грн.

Пунктом 57.1 ст.57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.4 ст.59 ПК України, передбачено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Миколаївської області від 31.03.2003 року порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Юженергобуд". Відповідно до 1.3. ст.1 ПК України, Податковий Кодекс України не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

На підставі вищевикладеного, податкова вимога про заборгованість на адресу ПАТ "Юженергобуд" податковим органом не направлялась.

Крім того, 02.04.2013 року господарським судом Миколаївської області затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму 8787298,05 грн. Зазначеною ухвалою відхилено кредиторські вимоги ОДПІ до боржника - ПАТ “Юженергобуд” як такі, що заявлені передчасно, а саме борг виник після порушення провадження у справі про банкрутство після 31.03.2003 року.

Відповідно до статті 19 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.1992 №2343-ХП (зі змінами), мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов’язань та зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов’язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов’язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Системний аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, а отже, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Таким чином вимоги Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області про стягнення податкового боргу з ПАТ «Юженергобуд» у сумі 239176.00 грн. слід вважати поточними, оскільки грошові зобов’язання виникли після порушення справи про банкрутство, а отже, дія мораторію на них не поширюється, а тому вони підлягають стягненню за рішенням суду.

За змістом п.п.14.1.175 ПК України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Даних щодо оплати відповідачем податкової заборгованості у загальній сумі 239 176,00 грн. на дату розгляду справи суду не надані. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом шляхом надання суду розрахунку суми заборгованості (а.с.9).

Відповідно до п. 41.2 ст.41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до п.20.1.34 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідача наявні відкриті рахунки у банківських установах: ПАТ "Промінвестбанк", рах.№26007619950465 (українська гривня), відкритий - 09.10.2012 року, МФО 300012; ПАТ "ЛЕГБАНК", рах.№260043729 (українська гривня), відкритий - 14.10.2014 року, МФО 300056 АБ "Укргазбанк", рах.№260095483 (українська гривня), відкритий - 04.04.2003 року, МФО 320478; ПАТ "БАНК Форум", рах.№26009301035 (українська гривня), відкритий - 12.09.2000 року, МФО 322948; Ф Миколаївське обласне АТ "Ощадбанк" м. Миколаїв, рах.№26000171080277 (українська гривня), відкритий - 16.05.2011 року, МФО 326461; Ф Миколаївське обласне АТ "Ощадбанк" м. Миколаїв, рах.№26001170080277 (українська гривня), відкритий - 16.05.2011 року, МФО 326461; Ф Миколаївське обласне АТ "Ощадбанк" м. Миколаїв, рах.№260203011262 (українська гривня), відкритий - 18.08.2000 року, МФО 326461; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№26000282356060 (українська гривня), відкритий - 05.04.2002 року, МФО 326610; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№26002054201749 (євро), відкритий - 06.01.2014 року, МФО 326610; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№260050601162627 (українська гривня), відкритий - 05.03.2008 року, МФО326610; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№26005283201001 (українська гривня), відкритий - 20.04.2000 року, МФО 326610; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№26006053202013 (українська гривня), відкритий - 18.10.2011 року, МФО 326610; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№26009054212515 (українська гривня), відкритий - 20.12.2004 року, МФО 326610; Миколаївське РУ "Приватбанк" м. Миколаїв, рах.№26049282356009 (українська гривня), відкритий - 22.02.2001 року, МФО 326610; Філія АТ "Укрексімбанк", рах.№26000002211652 (українська гривня), відкритий - 18.10.2010 року, МФО 326739; Філія АТ "Укрексімбанк", рах.№26001001211652 (українська гривня), відкритий - 10.08.2010 року, МФО 326739; Філія АТ "Укрексімбанк", рах.№26007005211652 (українська гривня), відкритий - 16.11.2010 року, МФО 326739; Філія АТ "Укрексімбанк", рах.№26008004211652 (українська гривня), відкритий -05.11.2010 року, МФО 326739; Філія АТ "Укрексімбанк", рах.№26009003211652 (українська гривня), відкритий - 26.10.2010 року, МФО 326739; АТ "УКРСИББАНК", рах.№26002039789601 (долар США), відкритий - 16.10.2006 року, МФО 351005; АТ "УКРСИББАНК", рах.№26002039789601 (українська гривня), відкритий - 13.10.2006 року, МФО 351005; АТ "УКРСИББАНК", рах.№26003039789600 (долар США), відкритий - 16.10.2006 року, МФО 351005; АТ "УКРСИББАНК", рах.№26003039789600 (євро), відкритий - 16.10.2006 року , МФО 351005; АТ "УКРСИББАНК", рах.№26003039789600 (українська гривня), відкритий - 13.10.2006 року, МФО 351005; Філія ПАТ ПІБ в м. Южноукраїнськ Миколаївської області, рах.№26026303460140 (українська гривня), відкритий - 24.06.1999 року, МФО 326427; Казначейство України (ел. адм. подат.), рах.№37513000005431 (українська гривня), відкритий - 24.12.2014 року, МФО 899998 (а.с.15-21).

Згідно з п. 95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Даних щодо оплати відповідачем податкової заборгованості у загальній сумі 239 176,00 грн. на дату розгляду справи суду не надані.

Таким чином, податкова заборгованість у сумі 239 176,00 грн. у встановлені законодавством строки сплачена не була.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, у зв'язку із чим підлягають задоволенню. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 7-9, 11, 14, 69, 70-72, 79, 86, 94, 103, 158 -163, 167 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов адміністративним позовом Южноукраїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області до публічного акціонерного товариства "Юженергобуд" про стягнення податкового боргу в сумі 239176,00 грн. - задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Юженергобуд" (код ЄДРПОУ 04630809) з рахунків у банку, що його обслуговують податковий борг у сумі 239 176,00 грн. (двісті тридцять дев'ять тисяч сто сімдесят шість гривень) до Державного бюджету України на рах.№31114029700010, код одержувача 37753202, банк одержувача ГУ ДКСУ у Миколаївській області, МФО банку 826013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Г.В. Лебедєва