ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2015 року 09 год. 30 хв. Справа № 813/3883/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання – Козак О.О.,
за відсутності представників сторін,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю «Сузір'я» про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, –
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю «Сузір'я», в якій позивач просить суд відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Сузір'я" та визнати нечинним запис №14171120023002205 від 02.06.2014 року про припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Сузір'я"в ЄДРПОУ.
Ухвалою від 24.07.2015 року відкрито провадження у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 10.08.2015 року відповідно до положень ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що державним реєстратором в порушення п.9 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до ЄДР внесено запис про державну реєстрацію припинення ТзОВ «Сузір'я» в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення. Крім того, вказує на те, що державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення має здійснюватись одночасно з державною реєстрацією новоутвореної юридичної особи та державною реєстрацією припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, проте на даний час державним реєстратором Стрийського району Львівської області не внесено до ЄДР відповідної реєстраційної дії. Відтак, просить відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи ТзОВ «Сузір'я».
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з’явились, явку уповноважених представників не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили. Суд вважає, що відповідач та третя особа належним чином, в силу приписів ст.ст. 33-35 КАС України, повідомлені про час та місце розгляду справи і справу можливо розглядати у відсутності представника відповідача та третьої особи на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст.71 КАС України.
Дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТзОВ «Сузір'я» (код ЄДРПОУ 13360390) внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 29.12.1995 року.
02.06.2014 року до ЄДР внесено запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи – зміна місцезнаходження на адресу: вул. Польова, 12, с.Верхня Стинава, Стрийський район, Львівська область, 82455.
30.01.2014 року ТзОВ «Сузір'я» до ЄДР внесено рішення засновників (учасників) щодо припинення ТзОВ «Сузір'я» в результаті перетворення.
14.04.2014 року Луцькою ОДПІІ сформовано та направлено за місцем реєстрації ТзОВ «Сузір'я» державному реєстратору Стрийського району Львівської області довідки про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення (ф.№27-ОПП), а саме - неможливість проведення документальних позапланових перевірок у зв'язку із неподанням копій ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором), незакриті рахунки в установах банків.
02.06.2015 року державним реєстратором Стрийського району Львівської області до ЄДР внесено запис № 14171120023002205 про державну реєстрацію припинення ТзОВ «Сузір'я» в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Проте станом на момент звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом, державним реєстратором Стрийського району Львівської області не внесено до Єдиного державного реєстру відповідної реєстраційної дії, а саме - державної реєстрація юридичної особи шляхом перетворення.
Вказане, на думку податкового органу, свідчить про вчинення дій направлених на те, щоб уникнути податкової перевірки та позбавити органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за господарською діяльністю ТзОВ «Сузір'я», а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Компетенція контролюючих органів (в тому числі органів податкової служби), повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю на момент звернення позивача до суду із даним позовом визначені у Податковому кодексі України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, який набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців, відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV (далі - Закон №755-IV).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно частини першої статті 6 Закону №755-IV державний реєстратор проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); оформлює та видає виписки, витяги та довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Згідно п.9 ст. 37 від 15.05.2003 року №755-1V «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо від органів доходів і зборів та/або ПФУ надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.04.2014 року Луцькою ОДПІ сформовано та направлено за місцем реєстрації ТзОВ «Сузір'я» державному реєстратору Стрийського району Львівської області довідки про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення (ф.№27-ОПП), а саме - неможливість проведення документальних позапланових перевірок у зв'язку із неподанням копій ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором), незакриті рахунки банківських установ.
Проте, судом встановлено, що державним реєстратором, всупереч наданою йому вищезазначеною нормою права, внесено до Єдиного державного реєстру запис про державну реєстрацію припинення ТзОВ «Сузір'я» в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Окрім цього, статтею 33 Закону №755-IV встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи (частина 2 статті 33 Закону №755-IV).
Частиною 17 статті 37 Закону №755-IV передбачено, що державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24-27 цього Закону. При перетворенні юридичної особи до неї не застосовуються обмеження, встановлені частиною другою статті 35 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.
У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Таким чином, внесенню запису державним реєстратором про припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, повинна передувати державна реєстрації новоутвореної юридичної особи.
Однак, судом встановлено, що станом на день прийняття рішення у даній справі, відомостей про реєстрацію правонаступника ТзОВ «Сузір'я» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що 02.06.2014 року державним реєстратором неправомірно внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ТзОВ «Сузір'я» за № 14171120023002205.
Вказана правова позиція узгоджується практикою Київського апеляційного адміністративного суду, викладеною в ухвалі від 23.10.2014 року у справі №826/3481/14.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Визнати недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 14171120023002205 від 02.06.2014 року про державну реєстрацію припинення юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Сузір'я» (код ЄДРПОУ 13360390) у результаті перетворення.
3.Відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи – товариства з обмеженою відповідальністю «Сузір'я» (код ЄДРПОУ 13360390).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 17 серпня 2015 року.
Суддя Сакалош В.М.