ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02.09.09 р. Справа № 31/98
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Лазебній Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве
про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 10187,55 грн.
В присутності представників сторін:
від позивача: Маркевич К.А. – довіреність
від позивача: Кулакова Н.М. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області звернулась з позовом до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 10187,55 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на ст.ст. 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387.
Відповідач - Державне підприємство „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве проти позову заперечує, з посиланням на те, що інспекцією не вірно застосовано регулювальний коефіцієнт по територіальній соціально – екологічній особливості, який залежить від чисельності мешканців в населеному пункту і його народногосподарського значення.
В додаткових запереченнях до позовної заяви відповідач визнав позовні вимоги в частині стягнення 6791,71грн. в іншій частині позову просить в задоволенні позову відмовити.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.
08.12.08р. Горлівським міжрайонним відділом інструментально-лабораторного контролю була проведена інструментальна перевірка дотримання дозволених нормативів викидів забруднюючих речовин (ЗР) стаціонарних джерел, за результатами якого складено акт №68 та протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №68 від 22.12.08р.
14.01.09р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області була проведена перевірка виконання природоохоронного законодавства України на Структурному підрозділі „Шахта „Ольховатська” Державного підприємства „Орджонікідзевугілля”, за результатами якої був складений акт №9, в якому зазначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювались відповідачем без дозволу спеціально уповноваженого на те державного органу, що є порушенням ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, викиди забруднюючих речовин є наднормативними. На момент проведення перевірки структурні підрозділи ДП „Орджонікідзевугілля”, зокрема СП „Шахта „Ольховатська” дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не мають.
Відповідно до акту №9 від 14.01.09р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було винесено припис про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства відповідно до якого відповідача було зобов’язано до 01.04.08р. отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин (ЗР) в атмосферне повітря стаціонарними джерелами структурних підрозділів ДП „Орджонікідзевугілля” та не допускати здійснення викидів ЗР в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без дозволу спеціально уповноваженого на те державного органу.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області здійснено розрахунки збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин за період з 08.12.2008р. по 31.12.2008р., які склали у загальній сумі 10187,55 грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 10187,55 грн. підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні Державі в результатів наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України №38 від 18.05.95р. і зареєстрованої в МЮ за №157/693 від 29.05.95р.
Факт наднормативних викидів в атмосферу відповідачем не оспорюється, але він не погоджується із сумою, яка підлягає стягненню і визнає позов частково в сумі 6791,71грн.
У судовому засіданні 02.09.09р. сторони надали акт звірки розрахунків шкоди (збитків) (підписаний сторонами по справі), відповідно до якого вбачається, що загальний розмір збитків становить 6791,71 грн. Позивач пояснив, що розбіжності у сумі збитків виникли в зв’язку з невірним визначенням Державною екологічною інспекцією коефіцієнту, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості при визначенні розміру шкоди.
З огляду на зазначене, господарський суд вважає, що вимоги позивача про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 10187,55 грн. підлягають частковому задоволенню у сумі 6791,71 грн.
Судові витрати у справі покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 10187,55 грн. – задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (вул. Трестівська,10, м. Єнакієве Донецької області 86405, р/р2600512512 в ОД Райффайзенбанк, МФО 335076, код ЗКПО 32276912) на користь місцевого бюджету Єнакіївської міської ради: м. Єнакієве, р/р 31516921700043 ГУДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686594, КБК 24062100) збитки заподіяні внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря сумі 6791,71 грн.
В іншій частині позову в задоволені відмовити.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (вул. Трестівська,10, м. Єнакієве Донецької області 86405, р/р2600512512 в ОД Райффайзенбанк, МФО 335076, код ЗКПО 32276912) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (вул. Трестівська,10, м. Єнакієве Донецької області 86405, р/р2600512512 в ОД Райффайзенбанк, МФО 335076, код ЗКПО 32276912) на користь бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 157,00 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня його прийняття до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя