ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.08.09р.
Справа № 31/205-09
За позовом
Прокурора м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до
Відкритого акціонерного товариства „Криворізький центральний рудоремонтний завод”, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про
зміну умов договору
Суддя Єременко А.В.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Прокурор:
Цяцька О.В., посв. № 181;
Від позивача:
Паламарчук Є.П., довіреність № 7/26-1341 від 30.12.08 р.;
Гук Ю.В., довіреність № 7/26-1340 від 30.12.08 р.;
Від відповідача:
Селіванова Л.Є., довіреність № 010-4 від 05.01.09 р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Кривого Рогу звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Криворізької міської ради з позовом та просить прийняти рішення, яким внести зміни у п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 08.06.06 р. № 040610800860, укладеного між Криворізькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством „Криворізький центральний рудоремонтний завод”, виклавши його в наступній редакції: „Річна орендна плата вноситься „Орендарем” виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 33217812700024 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця”.
Позовні вимоги мотивовано зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у вказаний договір оренди земельної ділянки.
Криворізька міська рада позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує. У відзиві на позов зазначає, що розмір та сума орендної плати відповідно до п.4.4 договору переглядаються за станом на кожне перше число кварталу, в межах терміну дії договору в разі зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів орендної плати за землю. Проте відповідне рішення, прийняте Криворізькою міською радою, не було доведено до відома відповідача у належний спосіб. Також відповідач зазначає, що чинне законодавство та умови договору не передбачають внесення змін в договір на минуле.
В судовому засіданні за згодою прокурора та представників сторін оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення міської ради від 23.06.2004 р. № 2150 між Криворізькою міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством „Криворізький центральний рудоремонтний завод” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі –договір оренди землі), який зареєстрований у Криворізькому відділі ДРФ ДП „Центр ДЗК” за № 040610800860 від 08.06.06 р. та відповідно до умов якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 979018 кв.м., яка знаходиться за адресою: вул. Заводська, 1, в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, кадастровий номер ділянки –1211000000:06:061:0003, для розміщення промислового майданчику.
Строк оренди земельної ділянки – десять років (п.3.1 Договору оренди землі).
Згідно п. 4.1 Договору оренди землі річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки Криворізького міського управління земельних ресурсів на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33210812600024 у банку УДК у Дніпропетровській області МФО 805012 код ЄДРПОУ 24230992 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
03.06.2008 року було прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-VІ, яким внесено зміни до ст. 21 Закону України „Про оренду землі” та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.
Згідно з прикінцевими положеннями Закону України № 309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008 року).
Прокурор вважає, що прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року та внесення змін до Закону України "Про оренду землі" щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до Договору оренди землі, проти чого заперечує відповідач, що є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги прокурора, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільними кодексами України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Статтею 7 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються в розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (статтею 21 Закону України "Про оренду землі"). Аналогічну норму щодо розміру, умов і строків внесення орендної плати за землю визначено ст. 19 Закону України "Про плату за землю".
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Підставами для порушення питання про зміну орендної плати згідно з частинами другою та третьою статті 21 Закону України "Про оренду землі" є збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку, якщо умовами договору оренди не передбачене інше.
Відповідно до п.4.4 Договору оренди землі розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором (виключно зі зміною мети використання або цільвого призначення земельної ділянки);
- зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв.м. земель міста, здійснення індексації грошової оцінки земель, зміни, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
Криворізькою міською радою 24.09.2008 р. прийнято рішення № 2741, згідно якого надано згоду у разі звернення орендарів на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок у частині річної орендної плати, встановивши її у трикратному розмірі земельного податку.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
З метою приведення договору оренди землі у відповідність до діючого законодавства позивач 15.04.09 р. направив на адресу відповідача лист (вих. №6/18-378) з пропозицією про внесення змін до зазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру річної орендної плати за землю, визначивши її з 04.06.2008 року у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідач, розглянувши пропозицію позивача про внесення змін до договору оренди землі, відмовився від акцепту пропозиції та підписання додаткової угоди до договору(лист від 07.05.09 р. ).
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З огляду на те, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, звернення позивача з приводу внесення змін до договору оренди землі, а відповідач не вчиняє дій, спрямованих на внесення змін до договору оренди земельної ділянки, суд вважає вимоги прокурора правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Посилання відповідача на те, що останній був позбавлений можливості на ознайомлення з рішенням Криворізької міської ради від 24.09.2008 р. № 2741, не можуть бути підставою для відмови у позові.
Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни у п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 08.06.06 р. № 040610800860, укладеного між Криворізькою міською радою (50101, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, код ЄДРПОУ 33874388) та Відкритим акціонерним товариством „Криворізький центральний рудоремонтний завод” (50057, м. Кривий Ріг, вул. Заводська, 1, ЄДРПОУ 00190940), виклавши його в наступній редакції: „Річна орендна плата вноситься „Орендарем” виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 33217812700024 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця”.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Криворізький центральний рудоремонтний завод” (50057, м. Кривий Ріг, вул.. Заводська, 1, ЄДРПОУ 00190940) в доход державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85, 00 грн., про що видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Криворізький центральний рудоремонтний завод” (50057, м. Кривий Ріг, вул.. Заводська, 1, ЄДРПОУ 00190940) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31211259700005 в Дніпропетровській області, ККД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.В.Єременко