ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 42/450
04.09.09
За первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»
До 1) Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради (далі –відповідач-1)
2) Шевченківської районної у м. Києві ради (далі –відповідач-2)
Про спонукання до укладення договору купівлі-продажу
За зустрічним позовом Шевченківської районної у м. Києві ради
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»
Про визнання права власності
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від позивача за первісним позовом Киселевич Ю.А. –представник за довіреністю № б/н від 02.06.09.;
Сидорченко М. О. –представник за довіреністю № б/н від 02.06.09.
Від відповідача-1 Марусиченко В.В. –представник за довіреністю № 6/1-161-001/58 від 10.06.09.
Від відповідача-2 Куценко О.О. –представник за довіреністю № 2794 від 18.12.07.
Від позивача за зустрічним позовом Куценко О.О. –представник за довіреністю № 2794 від 18.12.07.
Від відповідача Киселевич Ю.А. –представник за довіреністю № б/н від 02.06.09.;
Сидорченко М. О. –представник за довіреністю № б/н від 02.06.09.
Рішення прийнято 04.09.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, в зв’язку з оголошеною в судовому засіданні перервою з 03.09.09. по 04.09.09.
Обставини справи:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»до Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради та до Шевченківської районної у м. Києві ради про:
- зобов'язання Шевченківської районної у м. Києві ради та Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради провести приватизацію нежитлових приміщень (групи приміщень № 33) (в літ. А), загальною площею 105,1 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького/Пирогова, 35/1 (літера А);
- зобов'язання Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради виконати рішення Шевченківської районної у м. Києві Ради № 394 від 31.01.08., а саме укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»договір купівлі-продажу нежитлових приміщень (групи приміщень № 33) (в літ. А), загальною площею 105,1 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького/Пирогова, 35/1 (літера А) згідно поверхового плану Київського міського бюро технічної інвентаризації протягом 30 календарних днів з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення про приватизацію об’єктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва № 394, прийнятого Шевченківською районною у місті Києві радою 31.01.08., спірне нежитлове приміщення підлягає приватизації шляхом викупу позивачем, але до цього часу відповідачем-1 не виконано рішення відповідача-2 про приватизацію, не проведено підготовку до приватизації спірного нерухомого майна та не укладено з позивачем договір купівлі-продажу зазначеного нерухомого майна в рамках його приватизації.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.07.09. (суддя Паламар П.І.) порушено провадження у справі № 42/450, розгляд справи було призначено на 11.08.09. о 11-50.
Ухвалою В.о. Голови Господарського суду міста Києва від 25.08.09. заяву позивача про відвід судді залишено без задоволення, справу № 42/450 передано для подальшого розгляду судді Ващенко Т.М.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.08.09. розгляд справи № 42/450 призначено на 03.09.09. о 16-40.
27.08.09. через канцелярію Господарського суду міста Києва Шевченківська районна у м. Києві рада подала зустрічну позовну заяву з вимогою про визнання права комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у м. Києві ради на нежитлові приміщення з № 1 по № 10 (групи приміщень № 33) (в літ. А), загальною площею 105,1 кв. м, розташовані на першому поверсі житлового будинку № 35/1 (літера А) по вул. Б. Хмельницького, в м. Києві.
Зустрічний позов мотивований тим, що відповідно до рішення Київради від 27.12.01. № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва", а також рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.02. № 40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" спірне нерухоме майно є комунальною власністю Шевченківського району м. Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.09. судом на підставі ст.ст. 60, 61 Господарського процесуального кодексу України прийнято зустрічний позов Шевченківської районної у м. Києві ради до розгляду з первісним позовом.
В судовому засіданні 03.09.09. представник відповідача за зустрічним позовом подано суду письмовий відзив на зустрічну позовну заяву, відповідно дно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»проти позову Шевченківської районної у м. Києві ради не заперечує, оскільки позивач за первісним позовом фактично вимагає укладення договору купівлі-продажу нежилого приміщення, а тому його вимоги є похідними від визнання права власності на спірне приміщення за Шевченківською районною у м. Києві радою та державною реєстрацією нежилих приміщень по вул. Б.Хмельницького, 35/1 в Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна.
В судовому засіданні 03.09.09. судом на підставі ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 04.09.09. о 14-30.
Представник позивача в судовому засіданні 04.09.09. підтримав свої вимоги та просить суд первісний позов задовольнити.
Представник позивача за зустрічним позовом в судовому засіданні 04.09.09. підтримав свої вимоги та просить суд їх задовольнити.
Представником відповідача-1 за первісним позовом подано письмовий відзив на позов, відповідно до якого Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради зазначає, що оскільки станом на дату розгляду даної справи належним чином оформлене свідоцтво на право власності на нежилий будинок площею 105,1 кв. м в будинку № 35/1 (літ.А) по вул. Б.Хмельницького/Пирогова в м. Києві відсутнє, укладання договору купівлі-продажу з позивачем на зазначене приміщення у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема, в частині нотаріального посвідчення договору, неможливе.
Представник відповідача-2 за первісним позовом - Шевченківської районної у м. Києві ради проти позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»заперечує.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні 04.09.09. за згодою представників сторін було оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.
В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".
Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна.
Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.
Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.03. № 263 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві" реорганізовано з 01.12.03. Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.
Положенням про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва, затвердженим вищевказаним рішенням, передбачено, що Управління, серед іншого, виконує продаж об’єктів приватизації, в т.ч. на аукціоні та за конкурсом; здійснює повноваження власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих рішень; через комісії по приватизації формує цінову політику з питань приватизації, здійснює оцінку комунального майна та укладає договори на проведення робіт по експертній оцінці об’єктів комунальної власності району, що підлягає приватизації (п. 3.1.17, п. 3.1. 18, п. 3.1.26).
Рішенням Шевченківської районної у місті Києві ради № 167 від 15.02.07. затверджено Перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Відповідно до пункту 76 затвердженого Шевченківською районною у місті Києві радою Переліку (додаток № 1 до рішення № 394 від 31.01.08.), спірне нежитлове приміщення, площею 101,6 кв. м по вул. Б.Хмельницького/Пирогова, 35/1 в м. Києві, підлягає приватизації шляхом його викупу позивачем.
Отже, позивач у встановленому законодавством порядку одержав право на викуп спірного нерухомого майна.
Відповідно до рішення від 15.02.07. №167 "Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва" у разі виникнення розбіжностей між площами з різницею не більше 20 кв. м, зазначеними в додатках до цього рішення, та площами, зазначеними у технічній документації, виготовленій БТІ, остаточною вважається площа, зазначена в документах БТІ.
Згідно з поточною інвентаризацією БТІ та виготовленим технічним паспортом, виготовленим БТІ, станом на день подачі позову площа нежилого приміщення по вул. Б.Хмельницького, 35/1 в місті Києві складає 105,1 кв.м..
Також, Київське БТІ своїм листом вих. № 30437 від 14.07.09. на Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради повідомило, що адреси будівлі під літерою «А»по вул. Богдана Хмельницького, 35/1, вул. Пирогова, 1/35 і вул. Богдана Хмельницького/Пирогова, 35/1 відносяться до одного будинку і є ідентичними, оскільки будинок розташований на розі двох улиць. Літеровка, яку вказує бюро не відноситься до поштової адреси будинку. За даними інвентаризаційної справи бюро адреса будинку вул. Богдана Хмельницького, 35/1.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об’єктів приватизації.
Підготовка об’єкту до продажу включає в себе визначення ціни продажу об’єкта, підготовку та опублікування інформації про об’єкту у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проведення у разі необхідності реорганізації або ліквідації державного підприємства, замовлення у разі потреби екологічного аудиту.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.03. № 263, продавцем об’єктів малої приватизації (органом приватизації), що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.
У даному випадку, з врахуванням рішення відповідача-2 за первісним позовом № 394 від 31.01.08., відповідач-1 був зобов’язаний в строк до 31.03.08. провести підготовку до приватизації та укласти з Позивачем договір купівлі-продажу спірного нерухомого майна.
Однак, на момент розгляду спору підготовка об’єкта приватизації до продажу не проведена, зокрема, не здійснено оцінки об’єкта з метою визначення ціни його продажу, договору купівлі-продажу об’єкта приватизації не укладено.
Частиною 1 ст. 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов’язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту.
Частина 1 ст. 649 Цивільного кодексу України визначає, що розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках встановлених законом, вирішуються судом.
Згідно ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.
Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» не визначає будь-яких правових підстав для продовження визначеного Законом України про малу приватизацію двомісячного терміну для підготовки об’єкта до приватизації.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Оскільки відповідачем-2 прийнято рішення щодо приватизації спірного об'єкта шляхом його викупу позивачем та уповноважено відповідача-2 здійснити оцінку даного майна, а також укласти договори купівлі-продажу щодо нього, суд погоджується з твердженням позивача про неправомірність відмови відповідача-1 в укладенні договору купівлі-продажу об’єкта приватизації.
Бездіяльність відповідача-1 порушує права позивача як покупця об’єкта приватизації.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення первісного позову з огляду на те, що відповідач-2 виконав дії, покладені на нього законом, а саме: 31.01.08. прийняв рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, відповідно до якого нежитлове приміщення за адресою м. Київ, вул. Б.Хмельницького/Пирогова 35/1, загальною площею 101,6 кв. м, підлягає приватизації шляхом викупу товариством з обмеженою відповідальністю "Капітал-буд-Інвест", а органом, який уповноважений проводити підготовку до приватизації та укладати договори купівлі-продажу майна, що перебуває у комунальній власності, є відповідач-1.
Таким чином, відповідачем-2 не порушено права та охоронювані законом інтереси щодо приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності, а отже, відсутні підстави для зобов’язання відповідача-2 проводити приватизацію.
Враховуючи вищевикладене, первісний позов підлягає задоволенню частково, по відношенню до відповідача-1.
У відповідності до усного клопотання позивача за первісним позовом, судові витрати за первісним позовом покладаються на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Капітал-буд-Інвест".
Щодо зустрічних позовних вимог суд становив наступне.
Згідно ст. 392 Цивільного кодекс України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 6 Закону України "Про столицю України –місто-герой Київ" визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.
Шевченківська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Шевченківського району м. Києва, і виступає суб‘єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.
Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб’єктами права власності в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України "Про столицю України –місто герой Київ" Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об’єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.
Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.01. № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" (додаток 11) передала спірне нерухоме майно по вул. Пирогова № 1/35 в м. Києві, до комунальної власності Шевченківської районної у місті Києві ради, а остання своїм рішенням від 18.06.02. № 40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" прийняла зазначене вище нерухоме майно до комунальної власності Шевченківського району міста Києва.
Жодних інших рішень, які б визначали правовий статус вказаного нерухомого майна, не приймалося.
Листом від 28.01.08. № 3804 Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна повідомило позивача за зустрічним позовом про те, що адреси буд. Б.Хмельницького, 35/1 і віл. Пирогова, 1/35 відносяться до одного будинку і є тотожними, оскільки будинок розташований на розі двох вулиць. За даними інвентаризаційної справи бюро адресою будинку є –вул. Б.Хмельницького, 35/1.
За таких обставин, власником спірного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, № 35/1, є територіальна громада Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради, яка є суб’єктом права комунальної власності і має право на власний розсуд володіти, користуватись та розпоряджатись зазначеним приміщенням, у зв’язку з чим вимоги зустрічного позову визнаються судом обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за зустрічним позовом покладаються на відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Капітал-буд-Інвест".
В зв’язку з тим, що позивачем за зустрічним позовом при подачі позовної заяви було сплачено державне мито в більшому розмірі, ніж передбачено законодавством України, а саме, сплачено 102,00 грн., зайвосплачена сума в розмірі 17,00 грн., відповідно до ст. 8 Декрету кабінету Міністрів України «Про державне мито», підлягає поверненню Шевченківській районній у м. Києві раді.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 77, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, –
В И Р І Ш И В:
1. Первісний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»задовольнити частково.
2. Зобов’язати Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві Ради (01030, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 26/4, код ЄДРПОУ 21532540) виконати рішення Шевченківської районної у м. Києві Ради № 394 від 31.01.08., а саме укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Капітал-Буд-Інвест»(04053, м. Київ, вул. Артема, 37-41, код ЄДРПОУ 34966893) договір купівлі-продажу нежитлових приміщень (групи приміщень № 33) (в літ. А) загальною площею 105,1 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького/Пирогова, 35/1 (літера А), згідно поверхового плану Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна»протягом 30 календарних днів з моменту набрання рішенням суду законної сили.
3. В іншій частині позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»відмовити.
4. Зустрічний позов Шевченківської районної у м. Києві ради задовольнити повністю.
5. Визнати право комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24, код ЄДРПОУ 26077632) на нежитлові приміщення з № 1 по № 10 (групи приміщень № 33) (в літ. А), загальною площею 105,1 кв. м, розташовані на першому поверсі житлового будинку № 35/1 (літера А) по вул. Б. Хмельницького, в м. Києві.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-буд-Інвест»(04053, м. Київ, вул. Артема, 37-41, код ЄДРПОУ 34966893) на користь Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24, код ЄДРПОУ 26077632) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. –державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. На підставі даного рішення - повернути з Державного бюджету України на користь Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24, код ЄДРПОУ 26077632) зайвосплачене державне мито в сумі 17 (сімнадцять) грн. 00 коп.
8. Після вступу рішення в законну силу видати накази.
9. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Суддя Т.М. Ващенко