Ухвала суду № 48543742, 05.08.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.08.2015
Номер справи
808/1975/14
Номер документу
48543742
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2015 року м. Київ К/800/5192/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Зайцева М.П.,

суддів: Веденяпіна О.А., Загороднього А.Ф.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2014 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2015 року у справі № 808/1975/14 за позовом Публічного акціонерного товариства "Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів та Управління державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення бюджетної заборгованості , -

в с т а н о в и в:

Публічне акціонерне товариство "Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" (далі - ПАТ "Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна") звернулось в суд з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - CДПІ) та Управління державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (далі - УДК) в якому просило: визнати протиправною бездіяльність CДПІ щодо ненадання до УДК висновку про відшкодування 431 760,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України на його користь суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету України у розмірі 431 760,00 грн. та пеню на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, що за період з 09 жовтня 2013 року по 16 квітня 2014 року складає 17 530,63 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність СДПІ щодо ненадання до УДК висновку щодо відшкодування 431 760,00 грн. У задоволені позову в інший частині відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог, позовні вимоги в цій частині задоволені. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ "Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь ім. А.М. Кузьміна" суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету України у розмірі 431 760 (чотириста тридцять одна тисяча сімсот шістдесят) грн. та пеню за період з 09 жовтня 2013 року по 16 квітня 2014 року у розмірі 17 530 (сімнадцять тисяч п'ятсот тридцять) грн. 63 коп.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, СДПІ звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів скасувати, як такі, що прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами встановлено, що позивачем подано до податкового органу декларації з податку на додану вартість, в яких задекларовано до бюджетного відшкодування від'ємне значення податку на додану вартість за липень 2012 року в сумі 16 586 464 грн. та за серпень 2012 року в сумі 13464699 грн. про що подано відповідні заяви про повернення суми бюджетного відшкодування.

Податковим органом перевірено достовірність нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень, серпень 2012 року.

Актом перевірки № 392/24-2/00186536 від 01 жовтня 2012 року встановлено, що сума бюджетного відшкодування за липень 2012 року у розмірі 357 095,00 грн. заявлена в порушення вимог пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 198.3 ст. 198, п.200.1, п.200.3, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме, завищено суму бюджетного відшкодування за липень 2012р. на загальну суму ПДВ - 357 095,00 грн.

Актом перевірки № 407/24-0/00186536 від 05 жовтня 2012 року встановлено, що сума бюджетного відшкодування за серпень 2012 року у розмірі 74 665,00 грн. заявлена в порушення вимог пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 198.3 ст. 198, п.200.1, п.200.3, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме, завищено суму бюджетного відшкодування за червень 2012 року на загальну суму ПДВ - 74 665,00 грн.

На підставі вищезазначених актів податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000250024 від 12 жовтня 2012 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування по декларації за липень 2012 року на суму 357 095,00 грн. та № 0000270024 від 12 жовтня 2012 року яким зменшено суму бюджетного відшкодування по декларації за серпень 2012 року на суму 74 665,00 відповідно.

Вищевказані податкові повідомлення-рішення оскаржені позивачем до суду.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2012 року по справі №0870/9984/12 адміністративний позов ПАТ "Дніпроспецсталь" до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі про скасування податкових повідомлень-рішень на суму завищення бюджетного відшкодування ПДВ у загальному розмірі 431 760,00 грн. № 0000250024 від 12 жовтня 2012 року, яке прийняте на підставі акта камеральної перевірки № 392/24-2/00186536 від 01 жовтня 2012 року та №0000270024 від 12 жовтня 2012 року, яке прийняте на підставі акта камеральної перевірки № 407/24-2/00186536 від 05 жовтня 2012 року з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2012 року задоволено в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року вказана постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2012 року - залишена без змін.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК України.

Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно з пунктом 200.11 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Відповідно до пункту 200.114 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Відповідно до пункту 200.15 ст. 2000 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Отже, право позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ та достовірність розрахунку заявленої ним до відшкодування суми, підтверджено постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2012 року по справі №0870/9984/12, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року.

Враховуючи, що СДПІ не подано у визначений законодавством строк до органу УДК висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанції щодо протиправності бездіяльності СДПІ та порушення тим самим вимог ПК України щодо порядку, строків бюджетного відшкодування сум ПДВ.

Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування, орган державної податкової служби зобов'язаний протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року, якою залишено без змін постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2012 року по справі №0870/9984/12, подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК України строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Виходячи з наведеного, колегія суддів погоджується з думкою суду апеляційної інстанції щодо стягнення на користь позивача з державного бюджету України суму вказаної заборгованості у розмірі 431760 грн. та пеню за період з 09 жовтня 2013 року по 16 квітня 2014 року у розмірі 17530,63 грн.

Згідно з частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду апеляційної інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для його скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

у х в а л и в:

Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2015 року у справі № 808/1975/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: