Постанова № 48536883, 22.07.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2015
Номер справи
805/2605/15-а
Номер документу
48536883
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2015 р. Справа № 805/2605/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кірієнко В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» до Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн., -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» звернулось до суду з позовом до Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16.04.2015 року та 12.05.2015року позивачем було направлено на адресу відповідача належним чином оформлені заяви - розрахунки фінансування матеріальним забезпеченням на загальну суму 1 098 034,15грн. Зазначені документи були отримані відповідачем 29.04.2015року та 25.05.2015року відповідно. Згідно ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що фiнансування страхувальникiв-роботодавцiв для надання матерiального забезпечення найманим працiвникам здiйснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлiнням Фонду. Пiдставою для фiнансування страхувальникiв робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що мiстить iнформацiю про нарахованi застрахованим особам суми матерiального забезпечення за їх видами.

Робочi органи Фонду здiйснюють фiнансування страхувальникiв-роботодавцiв протягом десяти робочих днiв пiсля надходження заяви.

Проте, в порушення зазначеної норми, відповідачем не здійснено фінансування страхувальника - роботодавця (позивача) згідно наданих заявок - розрахунків на загальну суму 1 098 034,15грн.

Також, надав письмові пояснення стосовно того, що основним видом діяльності позивача є роздрібна торгівля продуктами харчування у власній торгівельній мережі «Брусничка», магазини та робітники якої знаходяться на підконтрольній українській владі території. Головний офіс та адміністрацію підприємства згідно Наказу №216 від 10.06.2014року на час проведення антитерористичної операції було переміщено за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Маршала Малиновського, буд. 114. Крім того, підприємство в спірний період надавало податкову звітність до ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області та сплачувало єдиний соціальний внесок, частина якого перераховується згідно законодавства до бюджету відповідача для фінансування соціальних виплат.

Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідачем по справі надані суду письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що робота фонду безпосередньо пов'язана з роботою казначейських установ. Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року за №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Проте, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців позивач зареєстрований за адресою: м. Донецьк, вул. Арктики, буд.1в

Просив відмовити у позовних вимогах в повному обсязі, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.

Представник третьої особи, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник третьої особи, Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області, в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи без їх участі.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог і на підставі документів, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» (надалі - Позивач) зареєстроване 13.09.2006 року та має ідентифікаційний код юридичної особи 34604386, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії.

Позивач здійснює господарську діяльність за адресою: 49022, м. Дніпропетровськ, вул. Маршала Малиновського, буд. 114, що підтверджується Наказом №216 від 10.06.2014року.

Основним видом діяльності Позивача згідно з КВЕД-2010 є:

- 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

З пояснень позивача вбачається, що зазначений вид діяльності підприємство реалізовує у власній мережі супермаркетів «Брусничка».

Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивачем було направлено на адресу відповідача належним чином оформлені заяви - розрахунки фінансування матеріальним забезпеченням за період червень 2014року - квітень 2015року на загальну суму 1 098 034,15грн. Зазначені документи були отримані відповідачем 29.04.2015року та 25.05.2015року відповідно, що не є спірним в даній справі.

З урахуванням доводів позовної заяви, додаткових письмових пояснень позивача та заперечень відповідача, суд дійшов висновку, що спору між сторонами стосовно суми фінансування матеріальним забезпеченням, характеру тимчасової непрацездатності осіб або неналежному оформленні заявок - розрахунків за період червень 2014року - квітень 2015року не має. Тож, предметом розгляду даної справи є питання стосовно вирішення правомірності дій відповідача з урахуванням приписів п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року за №595 в частині не фінансування матеріальним забезпеченням позивача за період червень 2014року - квітень 2015року на загальну суму 1 098 034,15грн., за умови надання ним на адресу відповідача оформлених належним чином заявок - розрахунків за цей період.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно п.1 ч.1 ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб.

Кошти, що надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати, зокрема виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом (ч.1 ст.12 Закону).

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом (ст.19 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:

1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;

2) необхідності догляду за хворою дитиною;

3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;

4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;

5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;

6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;

7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

8) перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст.22 Закону).

Так, суд зазначає, що законодавцем передбачений вичерпний перелік відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме: у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину; у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням; за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням. Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності (ст.23 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.34 Закону фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

П.5 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності від 22.12.2010року за №26 передбачено, що для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011року), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року за №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Суд приймає до уваги той факт, що юридичною адресою позивача є м. Донецьк, яке є територією, що на даний час тимчасово не підконтрольна українській владі.

Проте, відповідно до Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2015року у справі №826/18402/14, яка набрала чинності 20 травня 2015року Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року за №595 визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття, тобто з 07.10.2014року. При цьому, суд зазначає, що Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.06.2015року по справі №К/800/25198/15 в задоволенні клопотання про зупинення виконання оскаржуваних рішень було відмовлено.

Таким чином, згідно рішення суду п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року за №595 визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття.

Приймаючи до уваги усі вищенаведені доводи, що можуть вплинути на предмет розгляду справи в сукупності, а саме, здійснення позивачем своєї господарської діяльності на території, що підконтрольна українській владі, державну реєстрацію юридичної особи на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі, визнання незаконним та нечинним з моменту прийняття п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014року за №595, законодавчо встановлені строки здійснення Фондом фінансування страхувальників-роботодавців, належне оформлення спірних заявок-розрахунків позивача за період червень 2014року - квітень 2015року, відсутність підстав згідно ст.23 Закону для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, сплата позивачем єдиного соціального внеску за спірний період, що є джерелом формування коштів Фонду, факт того, що кошти, які надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати, зокрема виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл».

З огляду на вищевикладене позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» до Центрального міжрайонного в м. Донецьку відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн. є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» до Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн. - задовольнити.

Зобов'язати Центральний міжрайонний в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснити фінансування Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період нарахування червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» (83058, м. Донецьк, вул. Арктики, буд. 1в, код ЄДРПОУ 34604386) судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн.20коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.