ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 р. справа № 804/6258/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудника С.В.
при секретарі судового засідання Квасові В.П.
за участю сторін:
представника позивача Капінуса В.М.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів виплачених як допомога по безробіттю у розмірі 5364,45 грн., -
ВСТАНОВИВ :
14 травня 2015 року П'ятихатський районний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь П'ятихатського районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 20274544, юридична адреса: 52100, Дніпропетровська область, місто П'ятихатки, вулиця Молодіжна, будинок 1-а) кошти, виплачені як допомога по безробіттю, у розмірі 5364,45 грн., на розрахунковий рахунок 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський районний центр зайнятості, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач з 29.04.2014 року по 12.12.2014 року перебувала як безробітна на обліку в П'ятихатському районному центі зайнятості. Проте, відповідачем було приховано той факт, що вона в період 3 квартал 2014 року працювала за договором цивільно-правового характеру у ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго». Отже під час перебування на обліку у центрі ОСОБА_2 незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 5364,45 грн. Незаконно отримані кошти добровільно відповідачем повернуті не були.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити повністю.
Відповідач у судовому засіданні позов визнала у повному обсязі та проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Заслухавши представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 29.04.2014 року звернулася до П'ятихатського РЦЗ з письмовою заявою про надання статусу безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року № 5067-VІ (далі - Закон № 5067) та з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533).
У заяві ОСОБА_2 зазначено про те, що вона як суб'єкт підприємницької діяльності не зареєстрована, грошову допомогу та пенсію не отримує, в тому числі на пільгових умовах та пенсію за вислугу років, не навчається на денній (очній) формі навчання, а також ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законом України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказом П'ятихатського РЦЗ від 30.04.2014 року № НТ140430 з 30.04.2014 року ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Фахівцем П'ятихатського РЦЗ було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533. Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку як безробітна, з 02.01.2014 року, у тому числі у перевіряємому 3 кварталі 2014 року, працювала на підприємстві ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго» за договором цивільно-правового характеру із виплатою винагороди, що призвело до незаконної виплати допомоги по безробіттю з 06.05.2014 року по 12.12.2014 року в сумі 6864,45 грн. За результатами розслідування складено акт № 50 від 23.03.2015 року.
Так, згідно Довідки про нарахування винагороди згідно актів виконаних робіт, наданої ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго», ОСОБА_2 протягом січня 2014 року - лютого 2015 року була отримана грошова винагорода згідно актів виконаних робіт.
Наказом П'ятихатського РЦЗ від 12.12.2014 року № НТ141212 з 12.12.2014 року припинено реєстрацію ОСОБА_2 як безробітної та наказом від 24.03.2015 року № 41 зобов'язано вжити заходи щодо повернення коштів за період з 06.05.2014 року по 12.12.2014 року в сумі 6864,45 грн., відповідно до порядку надання допомоги по безробіттю.
Позивачем вжито заходи по поверненню коштів шляхом надіслання ОСОБА_2 листа від 24.03.2015 року № 01-100 про відшкодування коштів. В добровільному порядку незаконно отримані відповідачем кошти у поновму обсязі повернуті не були.
Відповідно до підпункту 7 частини 1 статті 1 Закону № 5067 зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій формі.
Підпунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 5067 визначено, що безробітними визнаються безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно статті 4 Закону № 5067 до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно статті 43 Закону № 5067 статусу безробітного може набути:
1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи;
2) інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам"та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам";
3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Частиною 3 статті 36 Закону № 1533 визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги законодавства щодо отримання допомоги по безробіттю у періоді з 06.05.2014 року по 12.12.2014 року, в результаті чого, на ОСОБА_2 покладено обов'язок по відшкодуванню виплачених коштів, отриманих відповідачем як допомога по безробіттю, у сумі 5364,45 грн.
У відповідності до пункту 6.14 Порядку № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
З огляду на зазначене, враховуючи, що відповідачем у повному обсязі визнано адміністративний позов, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про стягнення суми коштів у розмірі 5364,45 грн. з відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 02 липня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 07 липня 2015 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів виплачених як допомога по безробіттю у розмірі 5364,45 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь П'ятихатського районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 20274544, юридична адреса: 52100, Дніпропетровська область, місто П'ятихатки, вулиця Молодіжна, будинок 1-а) кошти, виплачені як допомога по безробіттю, у розмірі 5364 (п'ять тисяч триста шістдесят чотири) гривні 45 копійок, на розрахунковий рахунок 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський районний центр зайнятості, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 07 липня 2015 року.
Суддя С. В. Прудник