УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ЗАЯВИ ПРО ПОРУШЕННЯ
СПРАВИ ПРО БАНКРУТСТВО ОСОБА_1
від "14" жовтня 2011 р. № 19/5007/44/11-П
Господарський суд у складі судді Макаревича В.А. , розглянувши матеріали
за заявою Комунального підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар, Любарського району, Житомирської області ) < Текст >
до Комунального підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради Житомирської області (с.Старий Любар Любарського району Житомирської області )
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
10 жовтня 2011 р. до господарського суду Житомирської області надійшла заява Комунального підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради (с. Старий Любар, Любарського району, Житомирської області) про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( далі - Закон).
Відповідно до ст. 9 Закону, суддя повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду, якщо, зокрема, у заяві не вказано відомості, перелічені в ст. 7 цього Закону.
Так, у частині 7 ст. 7 Закону визначено, що заява кредитора повинна містити докази обґрунтованості його вимог для застосування положень статті 51 Закону.
Згідно ст. 51 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
При цьому приписи цієї статті застосовуються з врахуванням вимог ст.ст. 105, 110,111 Цивільного кодексу України, ч.5 ст.60 Господарського кодексу України, ст. ст.36,38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", оскільки відповідно до ст. 5 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 105 ЦК України, комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За змістом ч.2 ст. 111 ЦК України до затвердження ліквідаційного балансу ніякі виплати кредиторами не проводяться, а також не здійснюється відчуження майна юридичної особи для їх задоволення.
Відповідно до частини 5 ст. 60 ГК України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Разом з тим, при застосуванні ч. 5 ст. 60 ГК України необхідно враховувати ч.3 ст. 110 ЦК України, відповідно до якої, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання його банкрутом.
Відповідно до абз. 4 ст. 1 Закону суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Тому, при винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури в порядку статті 51 Закону суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати актив і пасив боржника. Для цього, заява боржника має містити посилання на докази, які підтверджують вжиття ним заходів, передбачених вищенаведеними нормами чинного законодавства України, за наслідками яких виявлено кредиторів та встановлено факт недостатності майна для задоволення їх вимог. Вказані докази, виходячи з вимог Закону, повинні бути в наявності на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 10.06.2008 у справі №15/682-б та постановах Вищого господарського суду України № 7/249-09-3493 від 19 січня 2010 р., № 18/198/09 від 10 лютого 2010 р., № 23/233-б від 10 лютого 2010 р. , № 7/32-09-653 від 02 лютого 2010 р.
Однак, заява Комунального підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради (с. Старий Любар, Любарського району, Житомирської області) про порушення справи про банкрутство не містить посилання на докази:
- відсутні докази розміщення повідомлення в друкованих засобах масової інформації(Бюлетні державної реєстрації), в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. У заяві про порушення провадження у справі про банкрутство заявник послався на те, що було направлено повідомлення державному реєстратору Любарської районної державної адміністрації про ліквідацію боржника, про що було поміщено повідомлення в Бюлетні державної реєстрації. Натомість, до матеріалів заяви долучено ксерокопію оголошення в газеті, проте, дана газета без назви та дати публікації, що не може свідчити про сплив 2-х місячного строку для заяв кредиторів;
- не надано витягу з рішення або копії рішення про затвердження проміжного ліквідаційного балансу. З проміжного ліквідаційного балансу вбачається, що він затверджений рішенням виконкому Любарської селищної ради 01.04.2011р.;
- документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника (відсутні довідки відповідних органів БТІ, ДАІ, Держкомзему, Держтехнагляду про відсутність майнових активів у боржника);
- дотримання порядку повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законодавством порядку, для своєчасного проведення перевірки в межах строку для заявлення кредиторами претензій;
- не подано бухгалтерського балансу на останню звітну дату, підписаного керівником і бухгалтером підприємства - боржника (як того вимагає п.3 ст.7 Закону);
Крім того, до матеріалів заяви долучене платіжне доручення № 305 від 07.10.2011р. про оплату за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн.
Проте, згідно Положення про порядок формування та ведення єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство , затвердженого наказом Мінекономіки від 11.04.2001 № 77 ( із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства економіки N 193 від 06.06.2006 р.), оплату за внесення до Єдиної бази даних інформації про порушення провадження у справі про банкрутство необхідно проводити за такими реквізитами: р/р 26000300036851, МФО 322948, банк отримувача АКБ "Форум", м. Київ, ЄДРПОУ 34614292, отримувач ДП "Інформаційні судові системи", призначення платежу: оплата за внесення до Єдиної бази даних інформації щодо кредитора та його грошових вимог по справі про банкрутство №___ (код ЄДРПОУ, назва підприємства, щодо якого порушено справу про банкрутство).
Відтак, відповідно до положень ч. 7 ст. 7, частин 1 статей 8, 9 та статті 51 Закону господарський суд прийшов до висновку повернути заяву боржника про порушення провадження у справі про банкрутство як таку, що подана боржником без дотримання вимог чинного законодавства у випадку ініціювання процедури банкрутства при самоліквідації боржника.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону повернення заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись ч. 7 ст. 7, ч.1 ст.8, ч. 1 ст. 9, ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, господарський суд,
УХВАЛИВ:
Повернути заяву Комунального підприємства житлово - комунального господарства Любарської селищної ради (с. Старий Любар, Любарського району, Житомирської області) про порушення справи про банкрутство без розгляду.
Додаток на 39 аркушах в тому числі платіжні документи № № 304,305 від 07.10.2011р.
Суддя Макаревич В.А.
1- в наряд
2- заявнику ( рек. з пов.)