Постанова № 48511836, 13.08.2015, Чутівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
13.08.2015
Номер справи
550/626/15-а
Номер документу
48511836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 550/626/15-а

Провадження № 2-а/550/24/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 серпня 2015 року Чутівський районний суд Полтавської області

в складі: головуючого судді Антонова А.А., при секретарі судового засідання Самойленко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чутове справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавськоїобласті про визнання неправомірною відмови про нарахування та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду задміністративнимпозовом до управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавськоїобласті (далі УПФ) про визнання неправомірною відмови про нарахування та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення (надалі грошова допомога) та зобов'язання вчинити певні дії, який обґрунтовувала тим, що їй 05.06.2015 р. була призначена пенсію за віком. При виході на пенсію їй не була виплачена Відповідачем грошова допомога у відповідності до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Позивач звернулася до Відповідача із заявою з приводу виплати грошової допомоги, в якій просила дати офіційну відповідь на підставі чого Позивачу не було нарахована та виплачена ця грошова допомога. 30.07.2015 р. вона отримала лист від УПФ від 29.07.2015 р., яким їй було відмовлено у виплаті грошової допомоги. Вважає відмову УПФ у виплаті їй грошової допомоги неправомірною та просила зобов'язати УПФнарахувати та виплатити їй грошову допомогу відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В судовому засіданні Позивач та її представник не з'явились, представник Позивача надав заяву, в якій позов підтримав і просив його задовольнити, а справу розглянути в їх відсутності.

Представник УПФ в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких позов не визнали, оскільки Чутівська дитяча музична школа підпорядкована відділу культури та відноситься до позашкільних навчальних закладів, а посада викладача не дає право на пенсію за вислугу років (13 років 1 місяць), а тому стажу роботи на посадах яких дає право на призначення пенсії за вислугу років недостатньо для виплати 10 місячних пенсій. У своєму клопотанні просили справу розглянути за відсутності їх представника.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Згідно ст. 11 ч. 1 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ч. 1 ст. 71 КАС України вказує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що з 01.08.1977 р. ОСОБА_1, відповідно до наказу № 35 від 01.08.1977 р., стала працювати у Чутівській дитячій музичній школі Полтавської області на посаді викладача по класу «баян». З 01.09.1990 р. Позивач, відповідно до наказу № 47 від 20.09.1990 р., була призначена на посаду директора Чутівської дитячої музичної школи, і на даний час працює на даній посаді.

05.06.2015 р. Позивачу, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», була призначена пенсія за віком та вона отримано пенсійне посвідчення серії ААИ № 982674 від 10.07.2015 р. Її загальний спеціальний страховий педагогічний стаж при виході на пенсію склав 41 рік 7 місяці 24 дні.

У липні 2015 р. позивачзвернувся до УПФ із заявою про призначення грошової допомоги в порядку, передбаченому ст. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом № 1605/02 від 29.07.2015 р. Відповідач відмовив у призначенні і виплаті грошової допомоги ОСОБА_1, в якому вказав, що право на виплату грошової допомоги відповідно до ст. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутнє, оскільки Чутівська дитяча музична школа підпорядкована відділу культури та на даний час відноситься до позашкільних навчальних закладів, а посада викладача не дає права на пенсію за вислугу років (13 років 1 місяць). Тому стажу роботи на посадах яких право на призначення пенсії за вислугу років недостатньо для виплати десяти місячних пенсій.

Згідно зі ст. 29 Закону України «Про освіту» структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вищу освіту; післядипломну освіту; самоосвіту.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про освіту» до позашкільних навчальних закладів належать також і школи мистецтв, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади.

У ст. 1 Закону України «Про позашкільну освіту» зазначено, що система позашкільної освіти - освітня підсистема, що включає державні, комунальні, приватні позашкільні навчальні заклади; інші навчальні заклади як центри позашкільної освіти у позаурочний та позанавчальний час (загальноосвітні навчальні заклади незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, професійно-технічні та вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації); гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі загальноосвітніх навчальних закладів, навчально-виробничих комбінатів, професійно-технічних та вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації; клуби та об'єднання за місцем проживання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші навчальні заклади, установи; фонди, асоціації, діяльність яких пов'язана із функціонуванням позашкільної освіти; відповідні органи управління позашкільною освітою і науково-методичні установи.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про позашкільну освіту» структуру позашкільної освіти становлять позашкільні навчальні заклади …

Стаття 19 Закону України «Про позашкільну освіту» визначає, що учасниками навчально-виховного процесу в позашкільному навчальному закладі є: вихованці, учні, слухачі; директор, заступники директора позашкільного навчального закладу; педагогічні працівники, психологи, соціальні педагоги, бібліотекарі, спеціалісти, які залучені до навчально-виховного процесу; батьки або особи, які їх замінюють; представники підприємств, установ, організацій, які беруть участь у здійсненні навчально-виховного процесу.

Пунктом 3 Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 р. № 963, визначено, що до посад педагогічних працівників відносяться у тому числі і директор позашкільного навчального закладу та вчителі, викладачі всіх спеціальностей.

У пункті 6 переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» від 06.05.2001 р. № 433, зазначені початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, якими є школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші.

Відповідно до п.п. 1.1 та 1.2 Статуту комунальної установи культури «Чутівська дитяча музична школа» початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Чутівська дитяча музична школа є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти, належить до системи позашкільної освіти, заснована Чутівською районною радою на комунальній формі власності і має статус державного закладу освіти.

Доводи відповідача про те, що Чутівська дитяча музична школа підпорядкована відділу культури, спростовуються п.п. 1.6 та 1.7 Статуту комунальної установи культури «Чутівська дитяча музична школа», відповідно до яких дитяча музична школа є комунальним підприємством, майно якого є комунальною власністю Чутівської районної ради, яка від імені територіальних громад сіл, селищ району здійснює управління даним об'єктом і знаходиться в оперативному управлінні дитячої музичної школи. Відділ культури Чутівської райдержадміністрації, як і методичний кабінет навчальних закладів управління культури Полтавської обласної державної адміністрації, здійснюють лише загальне керівництво роботою дитячої музичної школи.

Відповідно до п. «е»ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01.04.2015 р. - не менше 25 років та після цієї дати: з 01.04.2015 р. по 31.03.2016 р. - не менше 25 років 6 місяців.

Згідно з п. 7-1розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (зокрема, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Посади працівників учбових закладів та дитячих установ, а саме вчителі (учителі), викладачі та директора музичних шкіл, передбачені ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17.12.1959 р. № 1397 «Про пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров'я і сільського господарства» як такі, що надають право на призначення пенсії за вислугою років при наявності стажу роботи за спеціальністю 25 років.

ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» від 04.11.1993 р. № 909 був затверджений «Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота, яких дає право на пенсію за вислугу років», відповідно до розділу 1 «Освіта» цього переліку роботи на посадах учителів, викладачів, директорів музичних шкіл дає право на пенсію за вислугою років. Відповідно до п. 2 примітки до цього переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ, а згідно п. 3 до примітки робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.1992 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді старшої піонервожатої, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» від 23.11.2011 р. № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж»ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ, зокрема, освіти і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909.

Надаючи правову оцінку діям УПФ, судзауважує, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст.ст.1,3, 6 ч. 2,8, 19 ч. 2,22,23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене.

Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи із принципу верховенства права, закріпленогост. 8 Конституції України.

Згідно зрішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005(справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зазначено, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісних вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики. Враховуючи те, що позивачка працювала на посаді фармацевта, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання пенсії за вислугу років. Наділивши такого спеціаліста зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які працювали на даній посаді. Тобто, між позивачкою і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити її соціальний захист. Відповідно до ст. 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи викладе, та те, що ОСОБА_1 є особою, яка на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», працювала в закладі комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і має страховий стаж понад 30 років (а саме 41 рік 7 місяців 24 дні) на таких посадах, та до цього не отримувала будь-яку пенсію, а тому суд вважає, що дії УПФ щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні і виплаті грошової допомоги відповідно до ст. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 1,3, 6,8, 19,22,23 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005, ст.ст 2, 7-11, 69-72, 86, 94, 159-163 КАС України, ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 29, 39 Закону України «Про освіту», ст.ст. 1, 5, 19 Закону України «Про позашкільну освіту», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 р. № 963, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» від 06.05.2001 р. № 433, постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» від 04.11.1993 р. № 909, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» від 23.11.2011 р. № 1191, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області у призначенні і виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чутівському районі Полтавської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 грн. 08 коп. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.

ОСОБА_2 може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Чутівський районний суд з одночасним направленням копії скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий