Справа № 274/3553/15-а
Провадження № 2-а/0274/127/15
Постанова
Іменем України
17.08.2015 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хуторна І.Ю., розглянувши у скороченому провадженні у місті Бердичеві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобовязанні вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні йому державної пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років протиправними та зобовязати відповідача призначити йому пенсію відповідно до частини першої статті 55 ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 19 січня 2015 року.
Свої вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що він відповідно до статті 55 ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на зниження пенсійного віку на 10 років, як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1986 році.
На його заяву до Управління Пенсійного фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі про призначення пенсій, йому було відмовлено і при цьому не враховано надані ним необхідні документи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, зокрема довідки за формою 122, копії посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, копію посвідчення про відрядження, копію товарно-транспортної накладної, довідку ПАТ „Бердичівське САП 0651 про отримання заробітної плати, копію книги ПАТ „Бердичівське САП 0651 про нарахування заробітної плати за 1986 рік.
Згідно поданих заперечень УПФ України у м. Бердичеві та Бердичівському районі позов не визнало з тих підстав, що довідка форми 122 та підтверджуюча довідка № 45 від 17.07.2007 не відповідають періоду відрядження, зазначеного у посвідченні про відрядження. Крім того, довідка форми 122 не містить посилання на первинні документи, що підтверджують час, місце роботи у зоні відчуження, тому не може бути прийнята до уваги. Наданих позивачем документів на підтвердженні перебування його в м. Чорнобилі за перевіряємий період не достатньо.
Дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд доходить висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується копією посвідчення серії А № 126364, виданого 29 грудня 1992 року (а.с 32).
18 січня 2015 року позивачу виповнилося 50 років ( а.с. 33-36).
17 січня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ в м. Бердичеві та Бердичівському районі про призначення йому пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( а.с.32).
Листом від 23.06.2015 № 15560/02 Управління Пенсійного фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі повідомило позивача про відмову у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку через непідтвердження роботи в зоні відчуження, зокрема відсутність наказів про відрядження (а.с. 8).
Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств установ, і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Відповідно до абзацу першого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частиною першою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали на в зоні відчуження, з моменту аварії до 1 липня 1986 року, незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - на 10 років.
Перелік необхідних документів для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. N 22-1 (далі Порядок).
Підпунктом 5 пункту 2.1. Розділу ІІ Порядку передбачено, що документами, що засвідчують особливий статус особи яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
Позивачем одночасно з заявою про призначення пенсії, крім інших передбачених чинним законодавством документів для призначення пенсії, було надано копію посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та довідку про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122 ( а.с. 10, 22, 38).
Таким чином, позивач надав необхідні документи для призначення пенсії за зниженням віку на 10 років.
Порядком не передбачено, що для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, необхідно додавати будь-які інші документи (первинні документи, які підтверджують місце роботи у зоні відчуження, факт участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), як про це зазначає Управління у запереченнях проти позову і на що воно посилалось, відмовляючи в призначенні пенсії на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як випливає з підпункту 5 пункту 2.1. Розділу ІІ Порядку, подання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є необхідним лише у разі неможливості подання довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122
Доказів, що довідка форми №122, подана ОСОБА_1 містить недостовірну інформацію, суду не надано.
Крім того, з товарно-транспортної накладної від 26 червня 1986 року вбачається, що ОСОБА_1 перевозив асфальт з АПЗ Берестянка в Чорнобиль (а.с.11).
Згідно довідки ПАТ „Бердичівське САП 0651 ОСОБА_1, відповідно до товарно-транспортних накладних був направлений Київську область для перевезення асфальту в м. Чорнобиль. В 30-ти кілометровій зоні відчуження перебував один день 26.06.1986 року ( а.с. 23, 24).
З копії трудової книжки та довідки вбачається, що у період з 06.01.1986 по 10.08.1998 роки ОСОБА_1 працював водієм у Бердичівській спецавтобазі, правонаступником якої є ПАТ „Бердичівське САП 0651 (а.с. 27, 33-34).
Враховуючи викладене, суд вважає, що Управління, відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 пенсії на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії, у зв'язку з тим, що ним не було додано документів, які б підтверджували факт участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС діяло з порушенням зазначених вище норм законодавства України.
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення.
Таким чином, дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи суперечать чинному законодавству України, тому є протиправними, а отже позивач має право на пенсію із зниженням пенсійного віку на десять років.
Керуючись статтями 9, 11, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вчинити дії щодо нарахування та призначення ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 19 січня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами протягом 10 днів з дня отримання її копії шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя І.Ю. Хуторна