Справа №173/274/15-а
Провадження №2-а/173/11/2015
ПОСТАНОВА
іменем України
08 червня 2015 р. м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суду Дніпропетровської області у складі:
Головуючого судді Трофимової Н.А.
при секретарі Зубачевській О.А.
розглянувши відповідно до ст. ст. 41, 122, 128 КАС України в порядку письмового провадження, адміністративний позов Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення переплати державної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
12.02.2015р. позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення переплати державної допомоги, посилаючись на те, що 28.12.2010р. відповідач звернувся до них з заявою про призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, згідно Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою КМУ № 558 від 29 квітня 2004 року, по догляду за гр. ОСОБА_2, на підставі якої, відповідачу було призначено таку допомогу. Проведеною перевіркою правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, було виявлено, що відповідач порушив вимоги Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою КМУ № 558 від 29 квітня 2004 року, а саме, 15.09.2014 року управління отримало відповідь Верхньодніпровської об»єднаної державної податкової інспекції, в якій зазначено, що відповідач працював та отримував доходи у ПП Бочаров та ТОВ «Астеліт» з жовтня 2011р., про що вчасно не повідомив орган, який призначає та здійснює виплату вказаної вище допомоги та продовжував отримувати зазначену компенсацію до вересня 2014 року включно. До того ж, ОСОБА_2, особа, за якою відповідач здійснював догляд помер ще 08.02.2014р., в той час, як відповідач продовжував отримувати допомогу, не повідомивши про це орган, який призначає та здійснює виплату допомоги. Рішенням управління соціального захисту населення Верхньодніпровської райдержадміністрації виплата допомоги відповідачу була припинена. Внаслідок несвоєчасного повідомлення обставин, відповідачу було надмірно виплачено кошти у сумі 4094.80 грн. в період з жовтня 2011 року по вересень 2014 року, на підставі чого просить стягнути з ОСОБА_1, на користь управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації суму переплати компенсації в розмірі 4094.80 гривень.
В судове засідання представник позивача не зявися, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Надав суду заяву в якій просив розглянути справу за відсутністю представника позивача (а.с.27).
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, день та місце судового засідання повідомлений належним чином (а.с. 25; 28), про причини неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутністю не надав.
Статтею 128 КАС України встановлено наслідки неприбуття в судове засідання особи, яка бере участь в справі.
Згідно до ч. 6 зазначеної вище статті, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь в справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене та враховуючи те, що справу можливо вирішити на основі наявних у ній доказів, а також те, що до суду не прибули всі особи, які беруть участь в справі та надали клопотання про розгляд справи за їх відсутністю, суд ухвалив про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи сторін та дослідивши і оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судом встановлено, що 28 грудня 2010 року відповідачка звернулася до позивача з заявою про призначення компенсаційної виплати в звязку з наданням нею соціальних послуг ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який потребував постійного стороннього догляду (а.с.5).
Починаючи з 28.12.2010р. по вересень 2014р. відповідачці нараховувалася та сплачувалася компенсація за надання соціальних послуг ОСОБА_2, що підтверджується Рішенням про призначення компенсації від 17.01.2011р. та Довідкою позивача від 27.0.2015р (а.с. 6;13).
Відповідно до Свідоцтва про смерть серії І-КИ №547391, виданого 10 лютого 2014р. виконавчим комітетом Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 помер 08 лютого 2014р. (а.с.8).
Згідно ст.1 Закону України "Про соціальні послуги", соціальні послуги - комплекс заходів з надання допомоги особам, окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, з метою розв'язання їхніх життєвих проблем;
Відповідно до статті 7 Закону України "Про соціальні послуги", перелік соціальних послуг затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики. Фізичним особам, які надають соціальні послуги призначаються та виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затв. Постановою КМ України № 558 від 29.04.2004р. (в редакції, що діяла на початок надання соціальних послуг та до смерті ОСОБА_2С.) , фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Оскільки особа, яка отримувала соціальні послуги - ОСОБА_2 помер 08 лютого 2014р., то в силу п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, з 09 лютого 2014р. має бути припинена сплата компенсації відповідачці. Зайве сплачена сума компенсації за період з 09.02.2014р. по вересень 2014 року підлягає стягненню з відповідачці та складає 939 грн. 90 коп.= 87,00 грн,+121,8грн.*7міс.,
Де: 87,00 грн. сума компенсації з 09 по 28 лютого 2014р. = 121,80 грн. :28 дн.*20дн.
121,80 грн. розмір щомісячної компенсації
7міс. кількість місяців з березня 2014р. по вересень 2014р. включно.
За такими обставинами позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині стягнення зайве сплачених відповідачці сум компенсації за період з 09.02.2014р. по вересень 2014 року в розмірі 939 грн. 90 коп.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідачці компенсації за період з жовтня 2011 р. по 08 лютого 2014р.з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
В обґрунтування позовних вимог про стягнення з відповідача раніше сплаченої суми компенсації, позивач посилається на пп.6 п. 4 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затв. Постановою КМ України № 558 від 29.04.2004р., який положення щодо не призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування та перебувають у трудових відносинах, у тому числі на умовах неповного робочого дня (крім роботи вдома).
Проте зазначена редакція підпункту 6 п. 4 Порядку була внесена Постановою Кабінету Міністрів України №428 від 10.09.2014р.(яка набула чинності з 17.09.2014р), тому в силу ст. 58 Конституції України, положення цього підпункту не розповсюджується на правовідносини, які виникли до набрання чинності Постанови КМУ №428.
Одночасно з цим редакція пункту 4 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, яка діяла в період з 28.12.2010р.(дата призначення компенсації відповідачці) по 08 лютого 2014р. (дата припинення надання послуг у звязку зі смертю особи, що отримувала соціальні послуги) не містила обмежень щодо перебування у трудових відносинах осіб, які надають соціальні послуги.
Таким чином позовні вимоги про стягнення з відповідачки компенсації за період з жовтня 2011 р. по 08 лютого 2014р. у звязку з отриманням нею доходу, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст.6, 17-19, 94, 105, 158, 161- 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення переплати державної допомоги, - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації (місцезнаходження: Дніпропетровська область, Верхньодніпровський район, м. Верхньодніпровськ, пл.. Щербицького, 5; код ЄРДПОУ 03192261, рахунок № 35418035011814 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) суму переплати компенсації у розмірі 939 (девятсот тридцять девять) грн. 90 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строкз дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.А. Трофимова