Справа № 317/1854/15-ц
№/п 2/317/1164/2015
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2015 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Мінгазова Р.В.,
при секретарі Балковій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1, про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги, суд
В С Т А Н О В И В:
В червні 2015 року начальник Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги, вказавши в заяві наступне.
13.10.2009 р. ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (далі - Управління) з заявою № 635 про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб незастрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування з урахуванням дохід.
На підставі рішення про призначення допомоги сімям з дітьми від 10.11.2009 р., ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі 130,00 грн. з 01.10.2009 р. по 17.03.2012 р.
11.01.2012 р. відповідачка звернулась до Управління з заявою № 34 про призначення і виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та перерахуванням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з урахуванням доходів.
На підставі рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сімї.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, встановлено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сімям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
ОСОБА_1, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
В ході перевірки державним соціальним інспектором Управління правильності та повноти інформації через Запорізьку ДПІ, відносно доходів чоловіка ОСОБА_1, виявлено, що ОСОБА_1 отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та мала незадекларовані доходи чоловіка ОСОБА_2, чим порушила вимоги чинного законодавства (обовязок повідомляти органи, що призначають і виплачують допомогу, про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги).
Зазначене призвело до надмірної виплати відповідачу бюджетних коштів на суму 3190 грн. 85 коп.
30.01.2013 р. та 06.10.2014 р. Управління повідомило відповідача про необхідність повернути надміру виплачені кошти, однак сума надмірно виплаченої допомоги у розмірі 3190,85 грн. не сплачена у добровільному порядку і до сьогодні.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, на позовних вимогах наполягає, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів, та на підставі ст. 224 ЦПК України, за згодою представника позивача, ухвалити заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Законодавство України покладає на заявників відповідальність за відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги (ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року). Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст.ст. 13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 17-20 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Положеннями п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
У судовому засіданні встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області знаходиться справа по призначенню ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
На підставі заяви відповідача від 13.10.2009 р. № 635 (а.с. 4-5) та рішення про призначення допомоги сімям з дітьми від 10.11.2009 р. (а.с. 29), ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі 130,00 грн. з 01.10.2009 р. по 17.03.2012 р. У заяві на призначення допомоги ОСОБА_1 ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
Також на підставі заяви відповідача від 11.01.2012 р. № 34 про призначення і виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та перерахуванням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з урахуванням доходів (а.с. 30-31) та рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї (а.с. 32), ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сімї.
В ході перевірки державним соціальним інспектором Управління правильності та повноти інформації через Запорізьку ДПІ, відносно доходів чоловіка ОСОБА_1, виявлено, що ОСОБА_1 отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та мала незадекларовані доходи чоловіка ОСОБА_2, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги (а.с. 10, 27, 28). Зазначене призвело до надмірної виплати відповідачу бюджетних коштів на суму 3190 грн. 85 коп. (а.с. 9).
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Таким чином, відповідачка повинна повернути Управлінню надміру перераховану допомогу у сумі 3190,85 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 30.01.2013 р. та 06.10.2014 р. належним чином повідомив відповідача про необхідність повернути надміру виплачені кошти, але станом на 10.06.2015 року відповідач не сплатила у добровільному порядку надмірно виплачену допомогу загальною сумою 3190,85 гривень (а.с. 8, зворотня сторона).
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позивних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надмірно виплачену допомогу загальною сумою 3190,85 гривень.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, то з відповідача підлягає стягненню на користь держави судові витрати в розмірі 243,60 гривень.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 169, 212, 213, 224-226 ЦПК України, та у відповідності до п. 20 ст. 5 Закону України судовій збір», ст.ст. 18-1, 18-2, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. п. 33, 49 Порядку призначення і виплати та допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1, про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН: НОМЕР_1) на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул. Комінтерну, буд. 3-а, МФО 813015, код ЗКПО 03193241, р/р 35416057001272 в УДКСУ в Запорізькій області) - надміру виплачену суму соціальної допомогу в розмірі 3190 (три тисячі сто девяносто) грн. 85 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН: НОМЕР_1) на користь держави - судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. ОСОБА_1, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Мінгазов Р.В.