Справа № 229/2133/15-а
Номер провадження № 2-а/229/53/2015
Категорія № 46
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2015 р. Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Гонтар А.Л.
при секретарі Костенко В. М.,
за участі позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про оскарження постанови про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернулася 19.06.2015 року до Дружківського міського суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області про оскарження постанови про адміністративне правопорушення, в якому вказала, що заступником начальника Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькіцй області ОСОБА_2 27 травня 2015 року було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення. Постанову вона отримала поштою 09 червня 2015 року за адресою Торецького управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу». У постанові зазначено, що нею вчинено адміністративне правопорушення передбачене ч.4 ст.165-1 КупАП.
Вона категорично не погоджується з постановою заступника начальника ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області. Вона, як головний бухгалтер відокремленого підрозділу не мала змоги виконати свої обов'язки, не бажала настання наслідків. Несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску, яка призвела до виникнення податкового боргу не є умисною. Крім того, Торецьке ВУВКГ - відокремлений підрозділ, який не є юридичною особою та не є розпорядником коштів. Згідно п. 10 Довіреності, наданої генеральним директором КП «Компанія «Вода Донбасу» директору Торецького ВУВКГ, тобто йому: директору доручається проводити господарські і фінансові операції, у тому числі в установах банків, у межах наданих Положенням про відокремлений підрозділ повноважень. Відповідно до п.6.4.1 Положень, які затверджені наказом генерального директора КП «Компанія «Вода Донбасу», «Управління» (Торецького ВУВКГ) здійснює з поточних рахунків сплату податків та інших обов'язкових платежів тільки за письмовим узгодженням з «Підприємством» (КП «Компанія «Компанія Вода»). На їх звернення до Компаніїї, щодо виділення коштів для сплати податків та заробітної плати узгодження їм надані не були.
У зв'язку з проведенням в Донецькій області антитерористичної операції, КП «Компанія «Вода Донбасу» понесла великі збитки, так як значна кількість об'єктів - відокремлених підрозділів перебуває або у повному простої, або здійснюють частково свої функції. Враховуючи діючи норми закона та Конституції України, ч.5 ст.97, ч.1 ст.115 Кодексу законів України про працю, ч.3 ст.15, ч.1,6, ст.24 Закону України « про оплату праці» оплата праці здійснюється в першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Закон України « Про збір на облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» п.12 ст.9, також, зумовлює першочерговість виплати заробітної плати.
Згідно висновку Донецької Торгово-Промислової палати від 03.07.2014 року № 2005/12.12-03 обставинами непереборної сили по виконанню зобов'язань для КП "Компанія «Вода Донбасу» є проведення активних бойових дій у Донецькій області, дата виникнення таких обставин є 10.06.2014р. На сьогодні єдиний соціальний внесок за вересень сплачено у повному обсязі. Вважає, що її особистої провини у несвоєчасній сплаті єдиного соціального внеску немає.
Крім того, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення 27 травня 2015 року, вона не була належним чином попереджена, тим самим позбавлена можливості надати пояснення та висловити зауваження.
Просить суд, скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення АВ № 115622 від 27 травня 2015 року.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання з'явилася, пояснила, що ВУВКГ є структурним підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», тому своїх коштів вони не мають. Крім того, документально підтверджено, що ВУВКГ направляло в КП «Компанію «Вода Донбасу» заяву про виділення коштів для сплати податків та заробітної плати. Однак жодних узгоджень їм надо не було. Вважає, що їй вини в цьому не має. Просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення АВ № 115622 від 27 травня 2015 року.
В судове засідання представник відповідача не зявився, про час та місце розгляду справи його було повідомлено належним чином, про що в справі є розписка.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача , суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що постановою серії АВ № 115597по справі про адміністративне правопорушення від 27 травня 2015 року, яка розглянута заступником начальника ДПІ у м.Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_2, головного бухгалтера Торецького ВУВКГ ОСОБА_1, притягнуто до адміністративної відповідальності, відповідно до ч.4 ст.165-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн (а.с. 18 ).
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
На підтвердження даних обставин позивач надав до суду Сертифікат (висновок) Торгово-Промислової палати України № 2005/12.12-03 від 03.07.2014 р. про настання обставин непереборної сили, де зазначено, що торгівельно-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 р. КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та сплаті податків та обов'язкових платежів (а.с.15-17 ).
Відповідно до ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".
Крім того, відповідно до п.8 ст. 14-1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 9-3 такого змісту: "9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Тому суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення від 27 травня 2015 року підлягає скасуванню.
На підставі ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.287, 288 КУпАП, суд -
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Дружківці Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про оскарження постанови про адміністративне правопорушення задовольнити повністю.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення від 27 травня 2015 року заступника начальника Державної податкової інспекції у м. Дружківці - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення..
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо продовж цього строку не подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання у повному обсязі.
Суддя: А. Л. Гонтар