ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"12" серпня 2015 р. Справа № 817/723/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" квітня 2015 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю " Будівельна компанія " Технорембуд" до Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 01.12.2014 р. №0011141500.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної Державною податковою інспекцією у Рівненському районі Головного управління ДФС у Рівненській області (далі-ДПІ) перевірки щодо своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Технорембуд" (далі-Товариство) до бюджету по єдиному податку з юридичних осіб та на підставі акту перевірки від 24 листопада 2014 року № 115/15/36419049 (а.с.6) прийнято податкове повідомлення-рішення від 01 грудня 2014 року № 0011141500, яким Товариство зобов'язано сплатити штраф у сумі 42579,61 грн. за платежем: єдиний податок з юридичних осіб (а.с.5).
Вказаною перевіркою встановлено порушення ТОВ "Будівельна компанія "Технорембуд" вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати грошового зобов'язання по єдиному податку з юридичних осіб в сумі 212898,05 грн. з затримкою сплати більше 30 календарних днів.
Після адміністративного оскарження податкове повідомлення-рішення від 01 грудня 2014 року № 0011141500 залишено без змін.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до платіжного доручення №356 від 17.09.2014 ТОВ "Будівельна компанія "Технорембуд" у відділенні банку було сплачено 236708,16 грн. за платежем: єдиний податок за ІІ квартал 2014 року на р/р 33218800700319 до місцевого бюджету Шпанівської сільської ради (а.с.7). Оскільки останнім днем сплати єдиного податку за ІІ квартал 2014 року є 19.08.2014, то до платежу, який було сплачено 17.09.2014 р. Товариством у розмірі 236708,16 грн. увійшло, крім єдиного податку з юридичних осіб в сумі 212898,05 грн., штраф у розмірі 21289,81 грн. та пеня 2520,30 грн.
Однак, в платіжному дорученні №356 було допущено помилку в зазначенні рахунку єдиного податку з юридичних осіб, а саме - зазначено рахунок єдиного податку з фізичних осіб, про що Товариство листом №76 від 24.09.2014 повідомлено податковий орган і просило провести перекидку коштів в сумі 236708,16 грн. з рахунку 33218800700319 на рахунок 31515969700319.
Листом №6388/20-121 від 16.10.2014 ДПІ у Рівненському районі ГУ ДФС у Рівненській області Товариство повідомлено, що за його заявою про перерахування не вірно сплачених коштів із рахунку 33218800700319 (податок на доходи фізичних осіб. що сплачується податковими агентами у вигляді заробітної плати) на рахунок 31515969700319 (єдиний податок з юридичних осіб) на суму 236708,16 грн. (вх.№3605/10 від 25.09.2014) 08.09.2014 сформовано висновок №4390-20 та подано його до виконання відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Однак, це не завадило ДПІ 24.11.2014 р. скласти акт перевірки №115/15/36419049 про порушення ТОВ "Будівельна компанія "Технорембуд" вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати грошового зобов'язання по єдиному податку з юридичних осіб в сумі 212898,05 грн. з затримкою сплати більше 30 календарних днів.
У відповідності до п.31.1. ст.31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
За пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 294.1. статті 294 Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.
Пунктом 295.3 ст. 295 Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Статтею 57 пункту 57.1 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до приписів п.10.5 ст.10 пунктом 10.5 Податкового кодексу України зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Відповідно до статті 6 пункту 6.1 Податкового кодексу України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Податковий кодекс України визначає, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (п.8.1. ст.8, пп.10.1.2. п.10.1. ст.10). До місцевих податків належать, зокрема, єдиний податок. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
У ч.4 ст.45 Бюджетного кодексу України зазначено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). А у ч.5 вказаної статті передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до ч.5 ста.78 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті, і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до Положень про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 26 червня 2002 року № 122 (у редакції Наказу від 30 листопада 2010 року № 449) Єдиний казначейський рахунок - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.
Єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Єдиний казначейський рахунок, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України та регламентується законодавством.
На субрахунках Єдиного казначейського рахунку ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Надавши правову оцінку представленим доказам, суд першої інстанції правильно зазначив, що сплата коштів до відповідного бюджету (державного бюджету) за самостійно узгодженим позивачем податковими зобов'язаннями була здійснена своєчасно, кошти ("єдиний податок з юридичних осіб") фактично надійшли до відповідного бюджету (державного бюджету), а помилкове зазначення рахунку не призвело до ненадходження коштів на єдиний казначейський рахунок та до відповідного бюджету. Зазначення помилкового рахунку не може у даному випадку вважатися підставою для висновку про несплату податкових зобов'язань та застосування до платника податків штрафу. Допущена помилка не спричинила настання будь-яких негативних наслідків або збитків Державного бюджету України.
Крім того, слід зазначити, що ст.43 Податкового кодексу України передбачає можливість помилкових сплат і визначає порядок їх усунення - подається заява на повернення помилково сплачених коштів і зазначається напрям їх перерахування, що і було зроблено Товариством.
Відтак, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Податковий орган, у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, не надав доказів на підтвердження правомірності прийнятого ним рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рівненському районі Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" квітня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "12" серпня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю " Будівельна компанія " Технорембуд" вул.Шевченка,26,с.Малий Олексин,Рівненський район, Рівненська область,35377
3- відповідачу Державна податкова інспекція у Рівненському районі Головного управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023
- ,