Ухвала суду № 48454181, 04.08.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2015
Номер справи
817/756/15
Номер документу
48454181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Борискін С.А.

Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.

УХВАЛА

іменем України

"04" серпня 2015 р. Справа № 817/756/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Моніча Б.С.

Хаюка С.М.,

при секретарі Шведюк М.М. ,

за участю представника апелянта:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського приватного підприємства "Україна" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" травня 2015 р. у справі за позовом Сільськогосподарського приватного підприємства "Україна" до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними, скасування розрахунку ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача по наданню розрахунку відшкодування фактичних витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій, а також скасування зазначеного розрахунку.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач є платником четвертої групи єдиного податку, що по суті своїй є фіксованим сільськогосподарським податком, а тому платники даного податку звільнені від оподаткування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно чинного на даний час п.1 ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, об'єктом оподаткування є лише витрати управління ПФУ в Дубровицькому районі на виплату та доставку пільгових пенсій, а не самі пенсії, які, крім всього іншого, виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення особами, яким призначено пільгові пенсії, пенсійного віку, а не з коштів Пенсійного фонду України.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено .

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції покликався на те, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного розрахунку, він ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства, підстав для його скасування немає.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Встановлено, що 20 січня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі було надіслано Сільськогосподарському приватному підприємству "Україна" розрахунок сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в якому були визначені розміри сум до відшкодування з січня 2015 року, а саме 6170,51 грн. щомісячно.

Згідно з вказаним розрахунком, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (з графи 16) ОСОБА_3 становить 1052,96 грн.; ОСОБА_4 становить 906,16 гри.; ОСОБА_5 становить 1068,79 грн.; ОСОБА_6 становить 717,02 грн.; ОСОБА_7 становить 666,63 грн.; ОСОБА_8 становить 846,01 грн., ОСОБА_9 становить 492,61 грн.; ОСОБА_10 становить 420,33 грн..

Згідно з протоколами про призначення пенсії, вказаним працівникам СПП "Україна" виплачується пенсія призначена на підставі пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як жінкам, які працювали у сільськогосподарському виробництві і виховали п'ятеро і більше дітей - незалежно від віку і трудового стажу, що підтверджується відповідними довідками.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень даного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій визначається Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п. 1 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Об'єктом оподаткування відповідно до абз.4 п.1 ст.2 цього ж Закону є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ставка збору відповідно до ст.4 становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Згідно п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно п. 6.4 - 6.5 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Враховуючи положення наведених норм, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що до витрат на виплату пенсій для колишніх працівників позивача входить розмір фактично виплачених пенсій, а до витрат на доставку пенсій - витрати органів поштового зв'язку на доставку пенсій до кожного конкретного пенсіонера.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, були подані належні та допустимі докази, які підтверджують правильність проведеного розрахунку відшкодування фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, а саме: копії довідок про відкриті рахунки для виплати пенсій, докази фактичної виплати пільгових пенсій, докази виплати пільгових пенсій через поштові відділення, детальний розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Крім того, з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме: з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, платники якого звільнялися від відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач зобов'язаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з січня 2015 року.

Колегія суддів вважає безпідставними твердження позивача, що пільгові пенсії сплачуються за рахунок коштів Державного бюджету, а тому не підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду України.

Так, виходячи зі змісту положень пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення Закону № 1058-ІV у контексті статті 14 Закону № 1788-ХІІ" можна зробити висновок, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-ХІІ.

Дана позиція висловлена в рішенні Верховного суду України від 23 квітня 2013 року № 21-113а13, а згідно 244-4 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, покликання представника позивача на ст. 161 КАС України є необґрунтованими, оскільки ним не наведено відповідних мотивів для відходу від правових позицій Верховного Суду України.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що надіслання відповідачем позивачу оскаржуваного розрахунку саме 20 січня, а не раніше, не впливає на правомірність самого розрахунку та обов'язок позивача відшкодовувати позивачу понесені витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного розрахунку, він ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства, підстав для його скасування немає.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського приватного підприємства "Україна" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" травня 2015 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук

судді: Б.С. Моніч

С.М.Хаюк

Повний текст cудового рішення виготовлено "07" серпня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Сільськогосподарське приватне підприємство "Україна" с.Удрицьк,Дубровицький район, Рівненська область,34113

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області вул. Миру,8,м. Дубровиця,Рівненська область,34100

4 - Представник позивача: Григоровський Ю.В. АДРЕСА_1, 34100 - ,