Постанова № 48453708, 11.08.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2015
Номер справи
820/2782/15
Номер документу
48453708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Харківський апеляційний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2015 р. Справа № 820/2782/15

Головуючий 1 інстанції: Тітов О.М.

Доповідач: Водолажська Н.С.

Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Водолажська Н.С.,

Суддя Філатов Ю.М., Суддя Калиновський В.А.

при секретарі Ружинська К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.2015 р. по справі № 820/2782/15

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області

про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просив: визнати неправомірними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, що полягали у зобовязанні ОСОБА_1 сплатити кошти за послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон; зобовязати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 коштів у розмірі 207,15 грн., як зайво сплачених внаслідок неправомірних дій зі сторони відповідача шляхом безготівкового перерахунку цих коштів на картковий рахунок: 5198742308959620 в ПАТ КБ «Приватбанк», код отримувача 14360570, код банка отримувача МФО 305299, рахунок отримувача: 29244825509100, ІПН НОМЕР_1.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.15 р. по справі № 820/2782/15 позовні вимоги були задоволені частково: визнані протиправними дії ГУДМС України у Харківський області щодо стягнення з ОСОБА_1 87,15 грн., як плату за послуги щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та стягнення 120,0 грн., як плату вартості бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон. У задоволенні решти позовних вимог було відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 (який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України 1753,92 грн. належного до сплати судового збору.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.15 р. по справі № 820/2782/15 та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального законодавства з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.

Відповідач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу позивача, де вказав на законність судового рішення в частині відмови у задоволенні позову.

Відповідач також не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.15 р. по справі № 820/2782/15 та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального законодавства з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційних скарг, заперечення відповідача на апеляційну скаргу позивача та заперечення позивача на апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції було встановлено, що 18.09.14 р. ОСОБА_1 з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернувся до Московського РВ УДМС України у Харківський області, подавши при цьому заяву-анкету та інші документи, перелік яких визначений в п. 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, а саме: паспорт громадянина України, копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5х4,5 сантиметрів та оригінал квитанції про сплату державного мита у розмірі 170,0 грн., а також квитанції про оплату адміністративної послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмір 87,15 грн. та оплату 120,0 грн. за бланк паспорта.

Після отримання виготовленого паспорта громадянина України для виїзду за кордон позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.12.14 р. про повернення зайво сплачених коштів в розмірі 207,15 грн. за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та за бланк паспорта, але відповідач листом від № 03/3-2015 повідомив, що оскільки позивачем отримано паспорт громадянина України для виїзду за кордон, адміністративна послуга надана відповідачем в повному обсязі, ДМС України понесено витрати на оформлення, видачу та закупівлю бланкової продукції для надання послуги, підприємством виробником здійснено виготовлення бланка паспорта та здійснено його персоналізацію, тому повернення коштів є неможливим.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку про неправомірність дій відповідача щодо стягнення з позивача 87,15 грн., як плати за послуги щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та стягнення 120,0 грн., як плати за вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Необхідно зазначити, що порядок здійснення права громадян України на виїзд та в'їзд в Україну, оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульований Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України». Відповідно ст. 7 зазначеного Закону правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються КМУ.

З метою реалізації положень зазначеної норми постановою КМУ № 231 від 31.03.95 р. «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» були затверджені вказані Правила, в п. 10 яких наведений вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Зокрема, для оформлення паспорта надаються: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно ст. 1 Декрету КМУ № 7-93 від 21.01.93 р. «Про державне мито» платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами. До об'єктів справляння державного мита належить, в тому числі, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 170 грн. (ст. 2, ст. 3 Декрету).

Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що позивач в позовній заяві просив суд, зокрема, визнати неправомірними дії ГУ ДМС України в Харківській області, що полягали у зобовязанні ОСОБА_1 сплатити кошти за послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Як свідчать письмові докази, що містяться в матеріалах справи, факту відмови відповідача по справі видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон, в т.ч. і щодо стягнення коштів, не було, оскільки відповідачем рішення про відмову у видачі паспорта громадянина України чи рішення про зобовязання позивача сплатити та надати до Управління квитанції про оплату платежів у розмірі 87,15 грн. та 120 грн. не приймалося, що свідчить про те, що діями відповідача не були порушені прав позивача на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Так, після звернення позивача до Московського РВ ГУ ДМС України в Харківській області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, громадянину ОСОБА_1 надано відповідь, яка носить розяснювальний характер щодо загальновідомих законодавчих норм, які встановлюють вартість оплатних адміністративних послуг, що надаються органами міграційної служби. При цьому, необхідно зазначити, що вказана відповідь (оформлена у формі листа) не містить відмови у здійсненні видачі заявнику паспорта для виїзду за кордон чи вимог до позивача щодо сплати коштів.

Крім того, із матеріалів справи вбачається, що 18.09.14 р. позивач звернувся до Московського РВ ГУ ДМС України в Харківській області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. При цьому, позивачем було подано заяву-анкету та документи, передбачені чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством, зокрема, оригінал квитанції про сплату державного мита у розмірі 170,0 грн., квитанції про оплату адміністративної послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. та оплату в розмірі 120 грн. за бланк паспорта. При цьому, вказані платежі були сплачені позивачем у добровільному порядку та самостійно надані квитанції до ГУ ДМС України в Харківській області.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку про безпідставність позовних вимог в цій частині, оскільки жодними діями ГУ ДМС України в Харківській області права позивача не були порушені. В свою чергу, позивачем ні до суду першої інстанції, ні до суду апеляційної інстанції не надано доказів того, що відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон або вимагав сплатити платежі у розмірі 87,15 грн. та 120 грн. В свою чергу, відсутність факту порушення прав позивача відповідачем по справі доведена належними та допустимими доказами.

Що стосується позовних вимог про зобовязання відповідача вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 коштів у розмірі 207,15 грн., як зайво сплачених внаслідок неправомірних дій зі сторони відповідача, колегія суддів зазначає, що ГУ ДМС України в Харківській області є бюджетною установою та фінансується з Державного бюджету України. Банком одержувача по рахунках, відкритих на ГУ ДМС України в Харківській області, є Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області.

Положеннями ст. 11 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір), а відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про адміністративні послуги» встановлено, що до набрання чинності законом, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори), плата за надання адміністративних послуг (адміністративний збір) при зверненні за отриманням платних адміністративних послуг сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Оскільки закон, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори) до теперішнього часу не прийнято, плата за надання територіальними органами та підрозділами ДМС України адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон сплачується замовником цієї послуги у порядку і розмірах, визначених постановами КМУ № 795 від 04.06.07 р. та № 1098 від 26.10.11 р.

Спільним наказом МВС України та Міністерства фінансів України № 846/825 від 21.05.14 р. затверджений Порядок зарахування до державного бюджету плати за надання адміністративних послуг та продукцію і документи, що використовуються для оформлення цих послуг. В п. 4 даного наказу встановлено, що для зарахування до бюджету коштів, що надходять як плата за надання адміністративних послуг, продукцію та документи, що видаються при наданні цих послуг, субєкти надання адміністративних послуг відкривають рахунки в органах Казначейства за місцем обслуговування в загальновстановленому порядку за балансовим рахунком 3711 «Інші рахунки клієнтів Казначейства України», та повідомляють про відкриті рахунки відповідним субєктам звернення. Не пізніше одного робочого дня після надходження коштів від субєктів звернення субєкти надання адміністративних послуг перераховують кошти між загальним та спеціальним фондами державного бюджету таким чином: - частину коштів, визначену як плата за надання адміністративних послуг (крім коштів від вартості продукції та документів) на рахунки з обліку доходів загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» за кодом класифікації доходів бюджету 220112500 «Плата за надання інших адміністративних послуг». Розпорядником вказаних коштів є територіальна громада того міста, де була надана адміністративна послуга; - кошти, визначені як плата за продукцію та документи, що видаються при наданні адміністративних послуг, - на рахунки з обліку доходів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в органах Казначейства за балансовим рахунком 3125 «Рахунок для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ» за кодом класифікації доходів бюджету 25010100 «Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю».

Вказані кошти не пізніше одного робочого дня з моменту їх надходження перераховуються на рахунок Державної міграційної служби України, котра самостійно здійснює розрахунки з виробниками продукції. Так, ДМС України на підставі договору, укладеного за результатами проведення державної закупівлі, закуповує у виробника бланки документів, котрі після здійснення персоналізації видаються громадянам. Кошти, що надходять на рахунок ДМС України, спрямовуються останньою для розрахунків за придбану продукцію. Таким чином, розпорядниками даних коштів є ДМС України.

Отже, рахунки ГУ ДМС України в Харківській області, що відкриті в ГУ ДКСУ у Харківській області та на які відбувається надходження коштів за надання адміністративних послуг, є транзитними рахунками, що свідчить про те, що ГУ ДМС України в Харківській області не є розпорядником коштів за надання адміністративних послуг.

При цьому, як зазначив відповідач у наданих до суду апеляційної інстанції письмових поясненнях, правомірність вказаного висновку підтверджується результатами перевірок Управління, що були здійснені у 2014 р. відділом внутрішнього аудиту Головного управління внутрішніх справ України в Харківській області. Вказане також підтверджується кошторисом Управління на 2015 р., у якому відсутні надходження коштів із загального та спеціального фондів державного бюджету.

Також необхідно зазначити, що в п. 7 вказаного вище наказу встановлено, що повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного бюджету здійснюється відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.12 р., що свідчить про безпідставність позовних вимог в цій частині.

Крім того, колегія суддів вважає за доцільне зауважити, що оскільки в ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції не встановлено факту порушень прав позивача неправомірними діями відповідача, то і підстави для зобовязання ГУ ДМС України у Харківській області вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 коштів у розмірі 207,15 грн., як зайво сплачених внаслідок неправомірних дій зі сторони відповідача, відсутні.

Зважаючи на те, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.15 р. по справі № 820/2782/15 прийнята з порушенням вимог чинного законодавства, вона підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 209, 254 КАС України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.15 р. по справі № 820/2782/15 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.06.15 р. по справі № 820/2782/15 скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

Постанова набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14.08.2015 року