Ухвала суду № 48451997, 11.08.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2015
Номер справи
805/6264/14
Номер документу
48451997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Троянова О.В.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2015 року справа №805/6264/14

зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул.Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Гайдара А.В.

при секретарі

судового засідання Томах О.О.

за участю представників:

від позивача: Потоцької С.С., довір. №54 від 31.03.2014р.

від першого відповідача: не з'явився

від другого відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з

обслуговування великих платників податків у

м. Донецьку Міжрегіонального головного

управління ДФС

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 25 червня 2014 року

по адміністративній справі № 805/6264/14 (суддя Троянова О.В.)

за позовом приватного акціонерного товариства «Торговий дім

Азовзагальмаш»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції з

обслуговування великих платників податків у

м.Донецьку Міжрегіонального головного

управління ДФС

Головного управління Державної казначейської служби

України у Донецькій області

про стягнення суми надміру сплачених грошових

зобов'язань з податку на прибуток

у розмірі 28097066грн., -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Торговий дім Азовзагальмаш» (надалі - позивач, платник податку, товариство) у травні 2015 року звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, з урахуванням ухвали суду про процесуальне правонаступництво від 11 серпня 2015 року, (надалі - відповідач 1, податкова інспекція), Головного управління Державної казначейської служби у Донецькій області (надалі відповідач 2, управління) про стягнення суми надмірно сплачених зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 28097066грн. (а. с. 50-51).

Постановою суду першої інстанції від 25 червня 2014 року з мотивів обґрунтованості їх позовні вимоги повністю задоволені, внаслідок чого стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства суму надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 28097066грн. (а. с. 12-15).

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем виконані всі необхідні умови для отримання надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, податковим органом не вчинено дій, спрямованих на перерахування (повернення) позивачу бюджетної заборгованості у вигляді надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток.

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, податковий орган подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволені позовних вимог повністю (арк.. справи 18-21).

В своїй апеляційній скарзі перший відповідач посилається на те, що лист товариства від 25 березня 2014 року №913-200а про повернення суми передплати з податку на прибуток не є заявою в розумінні Податкового кодексу України, яким встановлений порядок повернення коштів. На даний лист позивачу надано відповідь, запропоновано розглянути можливість залишення коштів у якості передплати в рахунок майбутніх податкових періодів, податковим органом безпосередньо не відмовлено у поверненні заявленої до стягнення суми надміру сплаченого податку (а. с. 18-21 ).

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представники відповідача у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України. Представник першого відповідача на виконання ухвали суду від 4 липня 2015 року надав інформацію про наявність заявленої до стягнення заборгованості шляхом наведення інформації у листі від 11 серпня 2015 року та надання зворотної картки платника податку авансових внесків з податку на прибуток з моменту виникнення заборгованості і до моменту перегляду справи апеляційною інстанцією, заявив клопотання про заміну сторони відповідача яке задоволене судом.

Представник позивача надав акт №5344-20 від 8 серпня 2015 року складений між позивачем та першим відповідачем яким підтверджується позитивне сальдо на 31 липня 2015 року, яким передбачена заборгованість бюджету перед позивачем на суму 28853 850 грн. авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств, який долучений до матеріалів справи.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Приватне акціонерне товариство «Торговий дім Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 25328954, адреса: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників, 1) зареєстроване як юридична особа 26 січня 1998 року, що підтверджується свідоцтвом та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. З 28 січня 1998 року позивач як платник податку перебуває на обліку податкового органу, що підтверджується довідкою про взяття на облік від 21 квітня 2011 року №107/10/29-14-2, здійснює діяльність на підставі статуту (а. с. 55-59).

Позивачем впродовж 2013 року здійснена попередня (авансова) сплата податку на прибуток за наступними платіжними дорученнями: № 84 від 17 січня 2013 року на суму 3125600 грн.; № 304 від 18 грудня 2013 року на суму 3125560 грн.; № 528 від 20 березня 2013 року на суму 3038061 грн.; № 747 від 22 квітня 2013 року на суму 3038061 грн.; № 901 від 18 травня 2013 року на суму 3038061 грн.; № 1017 від 30 травня 2013 року на суму 145108 грн.; № 1185 від 21 червня 2013 року на суму 3082533 грн.; № 1423 від 24 липня 2013 року на суму 3082533 грн.; № 1595 від 20 серпня 2013 року на суму 3082533 грн.; № 1832 від 20 вересня 2013 року на суму 3082533 грн.; № 2141 від 28 жовтня 2013 року на суму 3082533 грн.; № 2352 від 22 листопада 2013 року на суму 3082533 грн.; № 2588 від 25 грудня 2013 року на суму 3082533 грн. (а.с. 83-89).

Загальна сума перерахованого позивачем до Державного бюджету податку на прибуток за період з 17 січня 2013 року по 25 грудня 2013 року року (згідно вищезазначених платіжних доручень) склала 37088182 грн.

З актів звірки розрахунків платника з бюджету за період з 1 січня 2014 року до 19 березня 2014 року №1007-20 від 20 березня 2014 року та за період з 1 січня 2015 року по 31 липня 2015 року №5344-20 від 8 серпня 2015 року складеного та підписаного інспектором органу ДПС та бухгалтером підприємства вбачається, що позитивне сальдо розрахунків позивача з бюджету на 19 березня 2014 року складає 28097066грн., на 31 липня 2015 року 28853850 та розбіжностей немає (а.с. 53).

Зазначені акти звірки є належними доказами в розумінні статті 70КАС України, складені відповідно до пункту 15 розділу 2 Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків.

Згідно інформаційної довідки від 11 серпня 2015 року податкового органу переплата приватного акціонерного товариства «Торговий дім Азовзагальмаш» складає 28853850грн. (а.с. 105-106).

Позивачем на адресу ДПІ поданий лист від 24 березня 2014 року за № 51 з проханням повернути надміру сплачену суму грошових зобов'язань у сумі 28097066грн. у вигляді авансових внесків податку на прибуток за 2013 рік (а.с.54).

Згідно пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Абзацом 1 та 4 п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань регулюються статтею 43 Податкового кодексу України.

Так, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання встановлено Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним Наказом Міністерством доходів і зборів № 882/1188 від 30.12.2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за N 146/24923 (далі - Порядок № 882/1188), який є нормативно правовим актом в розумінні статті 117 Конституції України, підлягає застосуванню відповідно до статті 9 КАС України у межах спірних відносин.

Відповідно до п.5 та п.6 Порядку №882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої сум Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені.

Пунктом 7 цього Порядку передбачено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1. А пунктом 10 визначено, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

В порушення наведених положень порядку податковий орган не виконав покладених на нього обов'язків, натомість на власний розсуд запропонував належну позивачу переплату скерувати в рахунок майбутніх податкових зобов'язань, що призвело до правомірного звернення позивача до суду.

З метою належного відновлення порушеного права до участі у справі правомірно залучені два відповідача, з огляду на те, що тільки їх сумісне функціональне виконання владних управлінських функцій призведе до відновлення порушеного права.

Колегія суддів, з огляду на вищевикладене, наявність існуючої переплати позивачем коштів з податку на прибуток в сумі 28097066грн., факт наявності не заперечується та підтверджується податковим органом, виходячи з того, що податковий орган в порушення вимог діючого законодавства, не надав до Головного управління Державної казначейської служби відповідного висновку про повернення позивачу надмірно сплачених коштів, вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову із дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 року по справі №805/6264/14 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2014 року по справі №805/6264/14 - залишити без змін.

Ухвала постановлена та підписана 11 серпня 2015 року.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 серпня 2015 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 11 серпня 2015 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А.Василенко

А.В.Гайдар