ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 квітня 2015 рокусправа № 804/8977/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Богданенка І.Ю.,
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,
за участю секретаря судового засідання:Сколишева О.О.,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 19 квітня 2013 року),
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року
у справі № 804/8977/14
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2014 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, з урахуванням уточнень, про визнання протиправними дій щодо коригування показників податкової звітності за липень 2011 року, грудень 2011 року, січень - травень 2012 року, червень - липень 2013 року, жовтень 2013 року, грудень 2013 року, січень 2014 року, на підставі акту від 30 квітня 2014 року №1033/173/НОМЕР_1 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку», у тому дій з виключення з електронної бази даних Інформаційна система «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені у податкових деклараціях; зобовязання відновити показники податкової звітності, в тому числі відобразити в електронній базі даних Інформаційна система «Податковий блок» суми податкового кредиту та податкових зобовязань з податку на додану вартість, які задекларовані у податкових деклараціях.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду та ухвалити нову про відмову в задоволенні позову.
У судовому засіданні представник фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заперечує проти задоволення апеляційної скарги.
Представник Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за липень 2011 року, грудень 2011 року, січень - травень 2012 року, червень - липень 2013 року, жовтень 2013 року, грудень 2013 року, січень 2014 року, за результатом якої складено акт № 1033/173/НОМЕР_1 від 30 квітня 2014 року.
На підставі вищевказаного акту перевірки позивача, податковим органом вчинено дії щодо коригування показників податкової звітності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за липень 2011 року, грудень 2011 року, січень - травень 2012 року, червень - липень 2013 року, жовтень 2013 року, грудень 2013 року, січень 2014 року в електронній базі даних Інформаційна система «Податковий блок»( т.10. а.с.24-35).
Правомірність вчинених відповідачем дій щодо коригування показників податкової звітності позивача та відновлення цих показників є предметом спору.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що самостійна зміна відповідачем задекларованих показників у автоматизованій системі «Податковий блок» порушує права та законні інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань, відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
В силу приписів пункту 58.1 статті 58 та пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.
З метою удосконалення процесу адміністрування податків було створено інформаційну систему «Податковий блок», що включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, таких як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.
Ця система призначена для виконання основних завдань органів ДПС, зокрема: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; вирішення спірних питань щодо сум податкових донарахувань та податкового боргу тощо.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.
Самостійна зміна відповідачем в електронних базах даних показників податкового кредиту та податкових зобовязань позивача на підставі акту перевірки, без прийняття податкового повідомлення-рішення або без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує права та інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобовязань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Оскільки у даному разі жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення перевірки здійснено не було, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:І.Ю. Богданенко
Суддя:С.А. Уханенко
Суддя:Ю.М. Дадим