Постанова № 48429997, 14.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.08.2015
Номер справи
826/13297/15
Номер документу
48429997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2015 року № 826/13297/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Селін-Групп"

до

Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві

про

визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про

визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, згідно якого податкова декларація з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 року ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” вважається неподаною;

зобов'язання Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві прийняти податкову декларацію ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779) з податку на додану вартість за березень 2015 р. з додатком №5, датою її фактичного отримання, тобто, 22.04.15 р.;

зобов'язання Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві відобразити задекларовані ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 р. з додатком №5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі, в інтегрованих картках ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779).

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “СЕЛІН-ГРУПП” вважає відмову у прийнятті податкової декларації протиправною з таких підстав.

Позивач посилається на ту обставину, що ним не отримано рішення про відмову у прийнятті податкової декларації, що є обов'язком податкового органу згідно п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України.

Також позивач посилається на відповідність податкової декларації з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 року вимогам законодавства і відсутність підстав для відмови у її прийнятті.

Відповідач - Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

У відповідності до запиту №1626/26-50-15-01-25 від 22.04.15 р. працівниками податкового органу здійснено вихід на юридичну адресу позивача: 03191, м. Київ, Голосіївський район, вул. Маршала Якубовського, будинок 2, однак за вказаним місцезнаходженням платника не виявлено, що зафіксовано довідкою фактичного місцезнаходження платника податків №1423/2 від 23.04.15 р.

Після цього листом від 28.04.15 р. №7808/10/26-50-15-01 відмовлено у прийнятті податкової звітності у зв'язку з встановленою невідповідністю реєстраційних даних (адреса реєстрації) відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У відповідності до запиту від 13.05.15 р. №1831/26/50-01-19 повторно здійснено вихід на юридичну адресу позивача, однак за вказаним місцезнаходженням платника не виявлено, що зафіксовано довідкою фактичного місцезнаходження платника податків №1702/4 від 02.06.15 р.

Рішенням №240/26/50-11-0127 від 14.07.15 р. товариству анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість, а в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що підтверджено відповідним записом від 13.07.15 р.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779) є юридичною особою; місцезнаходження товариства — 03191, м. Київ, Голосіївський район, вул. Маршала Якубовського, будинок 2.

Товариство перебуває на обліку платника податків в Державній податковій інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.

22.04.15 р. товариство подало до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 року, що підтверджується відповідним електронним звітом з зазначенням дати отримання.

Листом від 28.04.15 р. №7808/10/26-50-15-01 Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві відмовила у прийнятті податкової звітності у зв'язку з встановленою невідповідністю реєстраційних даних (адреса реєстрації) відповідно до даних Єдиного Державного Реєстру.

Згідно п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити, в тому числі, місцезнаходження (місце проживання) платника податків.

Згідно матеріалів справи податкова декларація з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 року ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” містить податкову адресу - 03191, м. Київ, Голосіївський район, вул. Маршала Якубовського, будинок 2 (06), що співпадає з офіційним місцезнаходженням позивача згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Місцезнаходження (місце проживання) платника податків є обов'язковим реквізитом, передбаченим п. 48.3.

Згідно р. ХІІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.12.11 р. №1588, -

12.1. З метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи контролюючих органів, до функцій яких належить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців контролюючими органами після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів;

12.2. У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками контролюючих органів здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

12.4. Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

12.5. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою № 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу.

В даному випадку у відповідності до запитів №1626/26-50-15-01-25 від 22.04.15 р. та від 13.05.15 р. №1831/26/50-01-19 працівниками податкового органу здійснено вихід на юридичну адресу позивача: 03191, м. Київ, Голосіївський район, вул. Маршала Якубовського, будинок 2, однак за вказаним місцезнаходженням платника не виявлено, що зафіксовано довідками фактичного місцезнаходження платника податків №1423/2 від 23.04.15 р. та №1702/4 від 02.06.15 р.

Разом з тим, з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 03.07.2015 року судом встановлено, що позивачем з метою підтвердження відомостей про юридичну особу державному реєстратору надано інформацію 15.04.2015 року, 12.05.2015 року та 02.07.2015 року. Таким чином, інформацію відповідача щодо відсутності позивача за місцезнаходженням станом на травень-квітень 2015 року суд не може прийняти до уваги як належний доказ відсутності товариства за зареєстрованою адресою.

Згідно ч. 12, 14 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

У разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Згідно наданої відповідачем інформації 13.07.15 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №№10681430007036886 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, тобто пізніше, ніж надіслання податкової декларації позивачем за березень 2015 року, а тому вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, згідно якого податкова декларація з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 року ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” вважається неподаною є обгрунтованими.

Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Згідно п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити, в тому числі, місцезнаходження (місце проживання) платника податків.

Згідно п. 49.13 ст. 49 Податкового кодексу України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

В даному випадку подана товариством податкова декларація з податку на додану вартість за березень 2015 р. містить обов'язковий реквізит — податкову адресу (06), що відповідає адресі місцезнаходження підприємства згідно Єдиного державного реєстру - 03191, м. Київ, Голосіївський район, вул. Маршала Якубовського, будинок 2.

З врахуванням викладеного товариством подано засобами електронного зв'язку податкову декларацію з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 р. у відповідності до вимог законодавства, і підстави для відмови у її прийнятті на час такого подання у податкового органу були відсутні.

Також суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання податковий орган відобразити задекларовані ТОВ “Селін-Групп” показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 р. з додатком №5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі, в інтегрованих картках ТОВ “Селін-Групп”.

Згідно Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на обов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.13 р. №765, -

інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи (п. 3 р.1);

супроводження єдиного технологічного процесу автоматизованої обробки інформації щодо обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску здійснюється територіальними органами Міндоходів відповідно до функціональних повноважень (п. 8 р. 1);

використання в інформаційній системі спеціального кодування всіх операцій з обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску забезпечує на робочих місцях посадових осіб територіальних органів Міндоходів автоматизоване ведення інтегрованої картки платника та підтримання в актуальному стані інформаційної системи, яка дає змогу формувати звітність, довідкову інформацію тощо (п. 9 р. 1);

за даними оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати та єдиного внеску Міндоходів та його територіальними органами в автоматичному режимі формуються звітність і зведена інформація про нарахування та надходження податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати, єдиного внеску, податковий борг, недоїмку із сплати єдиного внеску відшкодування податку на додану вартість, результати перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу), надміру сплачених сум платежів та єдиного внеску тощо (п. 11 р. 1).

Таким чином, для повного захисту прав та інтересів позивача як платника податків необхідним є не лише надання оцінки оскаржуваному рішенню податкового органу, а й зобов'язання його внести відповідну інформацію в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі, в інтегрованих картках ТОВ “Селін-Групп”.

Посилання представника відповідача на рішення №240/26/50-11-0127 від 14.07.15 р., яким товариству анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість, а в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що підтверджено відповідним записом від 13.07.15 р. суд не приймає до уваги, оскільки спірні правовідносини виникли раніше за часом та судом встановлено безпідставність відмови податкового органу у прийнятті податкової декларації позивача з ПДВ за березень 2015 року з додатком № 5.

За таких обставин в цій частині позовні вимоги також підлягають до задоволення.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права та обставин справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, згідно якого податкова декларація з податку на додану вартість з додатком №5 за березень 2015 року ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” вважається неподаною.

3. Зобов"язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві прийняти податкову декларацію ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779) з податку на додану вартість за березень 2015 р. з додатком №5, датою її фактичного отримання, тобто, 22.04.15 р.

4. Зобов"язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві відобразити задекларовані ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 р. з додатком №5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі, в інтегрованих картках ТОВ “СЕЛІН-ГРУПП” (код 39344779).

5. Судові витрати в сумі 219 (двісті дев"ятнадцять) грн. 24 коп. грн. стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Селін-Групп" (код ЄДРПОУ 39344779) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева