Постанова № 48429993, 06.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.08.2015
Номер справи
826/13262/15
Номер документу
48429993
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2015 року № 826/13262/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу

за позовом

Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області

до

Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА"

про

вжиття заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Підприємства з іноземними інвестиціями “Амік Україна” (код ЄДРПОУ 30603572) шляхом повного зупинення експлуатації АЗС №22-02, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 12 км., до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки; заборони використовувати АЗС №22-02, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 12 км., за цільовим призначенням, окрім робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, до повного усунення порушень.

Управління ДСНС України у Херсонській області вважає, що подальша експлуатація вказаного об'єкта комплексу автозаправної станції ПІІ “Амік Україна” із виявленими порушеннями пожежної та техногенної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей (як працюючого персоналу, так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння пожежі).

Відповідач - Підприємство з іноземними інвестиціями “Амік Україна” проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Порушення, вказані у актах перевірки, або не відповідають дійсності взагалі, або посадові особи позивача не мали повноважень встановлювати такі порушення при проведенні перевірок.

Позивач ніяк не обґрунтовує, яким чином порушення, вказані у акті перевірки, загрожують життю і здоров'ю людей.

На думку позивача, згідно ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” в даному випадку позивач спочатку має прийняти вмотивоване письмове рішення щодо вжиття заходів реагування із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

На підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.01.15 р. №317-р “Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки”, вказівки ДСНС України від 14.04.15 р. №03-5505/262 “Про здійснення перевірок”, вказівки Головного управління ДСНС України у Херсонській області №77/04-2/3517 від 05.05.15 р., наказу Головного управління ДСНС України у Херсонській області від 07.05.15 р. №52, посвідчення на проведення перевірки від 08.06.15 р. №33, працівниками Комсомольського РВ Управління ДСНС України в Херсонській області проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту Підприємства з іноземними інвестиціями “Амік Україна” - АЗС №22-02, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 12 км., про що складено акт від 19.06.15 р. №19.

Згідно вказаного акту виявлено порушення законодавства згідно переліку:

приміщення дизельгенератора не обладнане автоматичною установкою пожежогасіння (ДБН В.2.5-56:2010);

торговельний зал не обладнано автоматичною установкою пожежогасіння (Інструкція щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, затверджена наказом МНС України від 06.12.05 р. №376, Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України від 30.12.14 р. №1417);

здійснена заміна функціонального призначення приміщення (згідно проекту побутове приміщення, фактично складське приміщення) без виконання протипожежних вимог (Правила пожежної безпеки);

АЗС не забезпечена зовнішнім протипожежним водопостачанням (ПВ 100 куб.м. або не менше двох ПГ) згідно нормативних вимог (Правила пожежної безпеки);

відсутні відомості про пожежну небезпеку матеріалів, якими оздоблено стелю у торговому залі (армстронг) (Правила пожежної безпеки, ДБН В.1.1-7-2002);

продукція протипожежного призначення, до якої встановлені вимоги пожежної безпеки, не має сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності (наявний піноутворювач не пройшов перевірку якості один раз на рік) (Правила пожежної безпеки, ДБН В.2.2-58.1-94, ГОСТ ДСТУ 3789-98);

не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (Правила пожежної безпеки);

не виконано перевірку блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (Правила пожежної безпеки);

електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння (Правила пожежної безпеки);

монтаж автоматичної пожежної сигналізації не відповідає проекту (Правила пожежної безпеки);

не забезпечено диспетчера АЗС бланками регламентів надання інформації про аварію та повідомлення про надзвичайну ситуацію, погодженими з управлінням ДСНС (Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджені наказом МНС України від 15.08.07 р. №557);

не відкоригований відповідно до чинних нормативно-правових актів План ліквідації аварій (план локалізації аварійних ситуацій та аварій) (Кодекс цивільного захисту України);

відсутні покажчики (попереджувальні знаки, інформаційні табло тощо) для інформування населення про небезпеку у будинках підприємства та на території, яка безпосередньо загрожує населенню, від об'єкту підвищеної небезпеки (ПТБ);

відсутні розроблені та затверджені накази, положення, інструкції, розпорядження щодо виконання вимог цивільного захисту та техногенної безпеки, здійснення контролю за їх додержанням (ПТБ);

не узгоджений графік проведення навчально-тренувальних занять та учбових тривог з відповідними територіальними органами ДСНС (Кодекс цивільного захисту України);

не укладений договір на обов'язкове постійне аварійно-рятувальне обслуговування Державною аварійно-рятувальною службою (Кодекс цивільного захисту).

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

В даному випадку за результатами проведення перевірки позивач дійшов висновку про необхідність зобов'язання зупинити роботу комплексу автозаправної станції, тобто, про повне зупинення реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг на об'єкті, що має здійснюватися саме судом за відповідним зверненням.

Згідно ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб’єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання.

В даному випадку позивачем в акті перевірки наведено виявлені наступні порушення: Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.14 р. №1417 (набули чинності 10.04.15 р.), Кодексу цивільного захисту України (набув чинності з 01.07.13 р.) - відповідач надав заперечення, посилаючись на відсутність підзаконних нормативно-правових актів, прийнятих на виконання ст. 53 Кодексу; Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.07 р. №557, - відповідач надав заперечення, посилаючись на наказ по підприємству від 12.11.09 р. №272-п, проте, вказаний наказ суду не надано, ДБН В.2.5-56:2010, ДБН В.2.2-58.1-94, ГОСТ ДСТУ 3789-98, ДБН В.1.1-7-2002, ДСТУ Б В.2.5-38:2008.

Відповідачем не наведено доказів дотримання вказаних вимог законодавства, тоді як посилається на їх необґрунтованість та незаконність.

Згідно ст. 1 Закону України “Про об'єкти підвищеної небезпеки” об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.12 р. №306 “Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки” та від 11.07.02 р. №956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки” АЗС віднесено до високого ступеня ризику та ідентифіковано як об'єкт підвищеної небезпеки.

Суд не вбачає підстав ставити під сумнів, що виявлені порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту в даному випадку створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Згідно с. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: 5) застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 183-2, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Підприємства з іноземними інвестиціями “Амік Україна” (код ЄДРПОУ 30603572) шляхом повного зупинення експлуатації АЗС №22-02, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 12 км., до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки; заборони використовувати АЗС №22-02, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 12 км., за цільовим призначенням, окрім робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, до повного усунення порушень.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева