КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" серпня 2015 р. Справа№ 910/11915/14
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів: Пономаренка Є.Ю.
Сітайло Л.Г.
Від позивача - Танцюра А.О. ( довір. №17 віж 05.08.15);
Від відповідача - Печерний С.Л. ( довір. №2-269 від 29.12.14);
Від ВДВС Печерського РУЮ у м. Києві - не з»явився;
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 01.07.2015р.
у справі №910/11915/14 ( суддя Літвінова М.Є.)
За позовом Державного підприємства "Центр специфікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України"
до Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"
про стягнення 299 604,83 грн.
За скаргою Державного підприємства "Центр специфікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України"
на дії відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.07.2015р. у справі №910/11915/14 скаргу Державного підприємства "Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України" на дії Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві, задоволено. Визнано дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві Диких О.О. з винесення постанови від 02.03.2015 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва від 12.11.2014 по справі №910/11915/14 неправомірними. Скасовано постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м. Києві Диких О.О. від 02.03.2015 про зупинення виконавчого провадження №46565058.
Ухвала місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови від 02.03.2015, не взяв до уваги, що заборгованість яка виникла у відповідача перед позивачем та яка була предметом розгляду у даній справі, не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 01.07.2015р. та прийняти нове рішення, яким повністю відхилити скаргу позивача на дії головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Печерського районного управління юстиції у м.Києві щодо прийняття постанови від 02.03.2015р. про зупинення виконавчого провадження.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що ПАТ«Укртрансгаз» є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а заборгованість, що стягується виникла через неповні розрахунки за енергоносії перед ПАТ «Укртрангаз» ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - учасником розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", на підставі чого ПАТ «Укртрангаз» включено до реєстру.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.07.2015р. розгляд апеляційної скарги призначено на 11.08.2015р.
В судове засідання апеляційного господарського суду 11.08.2015р. не з'явився представник ВДВС Печерського РУЮ у м. Києві.
Враховуючи те, що ВДВС Печерського РУЮ у м. Києві про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, явка представників сторін в судове засідання не визнана обов'язковою, судова колегія ухвалила розгляд апеляційної скарги у відсутності представника ВДВС Печерського РУЮ у м. Києві.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.09.2014р., яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.10.2014 р. та постановою Вищого господарського суду України від 23.12.2014р. - позов задоволено частково, вирішено стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на користь Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» суму основного боргу у розмірі 292505,56 грн. 3 % річних - 7 089,68грн. та 5 991,89грн. судового збору, а в іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення господарського суду міста Києва від 01.09.2014 у справі №910/11915/14 було видано наказ.
Згідно зі ст.ст. 19, 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний розглянути заяву стягувача та прийняти до виконання виконавчий документ внаслідок чого винести постанову про відкриття виконавчого провадження.
Постановою від 08.02.2015 відкрито виконавче провадження ВП №46565058 на виконання наказу господарського суму міста Києва від 12.11.2014 по справі № 910/11915/14.
02.03.2015 на підставі п.15 ч.1 ст.37, ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.
Звертаючись зі скаргою до господарського суду міста Києва на дії державного виконавця, позивач зазначає що при її винесенні державний виконавець не правильно застосував п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" з урахуванням офіційного тлумачення цієї норми Конституційним судом України наданим у рішенні №18-рп/2012 від 13.12.2012 у справі №1-26/2012.
Судова колегія дослідивши матеріали справи вважає обгрунтованою ухвалу місцевого господарського суду від 01.07.2015р., а доводи апеляційної скарги такими, що не спростовують висновків суду з огляду на наступне.
За правилами пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно з абзацом четвертим частини другої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на дату винесення оскаржуваної постанови) виконавче провадження у випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 цього Закону, зупиняється до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
13.12.2012 р. Конституційним Судом України прийнято рішення №18-рп/2012 у справі №1-26/2012, яким надано тлумачення положенням пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року з наступними змінами.
В зазначеному рішенні Конституційний Суд України також зазначив, що зі змісту ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" вбачається, що його прийнято з метою сприяння поліпшенню фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості через здійснення заходів, спрямованих на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених зазначеним Законом; його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, і види якої визначені у Законі України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (преамбула, пункти 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 статті 1, частина друга статті 2).
Для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України (п. 3.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу").
Згідно з абзацом 6 п. 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження».
Відповідно до Виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" станом на 28.11.2005 Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, передбаченої Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно п.1.4 ст.1 вказаного Закону, заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
Конституційним Судом України розтлумачено, що обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"; внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України (справа № 916/525/13-г від 24.03.2015) та Верховний суду України (постанова від 18.12.2012 №21-405а12).
Відповідно до ст.ст. 67, 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України офіційно оприлюднюються та є обов'язковими для виконання.
Господарським судом міста Києва встановлено, що заборгованість, що заявлена до стягнення виникла внаслідок не здійснення оплати за надані послуги з сертифікації лінійно-експлуатаційних служб УМГ "Донбастрансгаз" у розмірі 292 505,56 грн. та стало підставою для нарахування 3 % річних 7089,68 грн.
Таким чином, як обгрунтовано зазначає місцевий господарський суд, відносини сторін з погашення заборгованості за надані послуги з сертифікації лінійно-експлуатаційних служб знаходяться поза сферою регулювання Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", отже державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови від 02.03.2015, не взяв до уваги, що заборгованість яка виникла у відповідача перед позивачем та яка була предметом розгляду у даній справі, не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Не можуть бути покладені в основу рішення доводи апеляційної скарги про те, що стягнення заборгованості з ПАТ «Укртрансгаз» згідно наказу Господарського суду міста Києва від 12.11.2014р. у справі №910/11915 в рамках виконавчого провадження ВП №46565058 наділено всіма обов'язковими ознаками, які є необхідними для зупинення такого провадження на підставі п.15 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки державним виконавцем були здійснені дії з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження 02.03.2015 з порушенням Закону України "Про виконавче провадження", Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", про що обґрунтовано зазначено місцевим господарським судом, що стало підставою для задоволення скарги.
Враховуючи викладене, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, ухвала Господарського суду міста Києва від 01.07.2015р. підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.101-103, 106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишити без задоволення.
2.Ухвалу Господарського суду міста Києва від 01.07.2015р. у справі №910/11915/14 залишити без змін.
3.Повернути до Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/11915/14.
Повний текст постанови складено та підписано 13.08.2015р.
Головуючий суддя С.А. Пашкіна
Судді Є.Ю. Пономаренко
Л.Г. Сітайло