ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 серпня 2015 року 16:36 № 826/13416/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Державної служби України з надзвичайних ситуаційдо КП МА «Київ» (Жуляни) про застосування заходів реагування, ВСТАНОВИВ:
Державна служба України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до КП МА «Київ» (Жуляни), у якій просить суд застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення роботи КП МА «Київ» (код ЄДРПОУ 01131514) а саме зупинення експлуатації будівлі Тимчасових митних складів відповідача за адресою: просп. Повітрофлотський, 81, м. Київ, до повного усунення порушень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи експлуатації будівлі паливно-мастильних матеріалів та будівлі служби пожежної та відомчої охорони. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив та зазначив, що за результатами проведеної перевірки відповідачем складено план усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту КП МА «Київ» (Жуляни), які виявлені ДСНС України в ході планової перевірки з 03 по 23 червня 2015 року.
Крім того, відповідач, в обґрунтування заперечень, посилається на те, що в разі закриття та опломбування Тимчасових митних складів унеможливить усунення виявлених недоліків, а також призведе невиконання комплексу та митного оформлення, що спричинить затримку при підготовці до перевезень, а відповідно це призведе до зменшення рейсів.
Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
На виконання наказу від 23.04.2015 № 221, на підставі посвідчення про проведення перевірки від 21.05.2015 №26-7485/261 уповноваженими посадовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту КП МА «Київ» (Жуляни) за адресою: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 79.
Під час проведення перевірки перевірено території, будівлі та приміщення КП MA «Київ», розташованого за адресою: м. Київ проспект Повітрофлотський, 79, 81, 86а, 96, 96а.
Суд встановив, що повідомлення від 21.05.2015 № 26-7482/261 про проведення планової перевірки відповідачу вручено особисто під розписку 22.05.2015.
Перевірка проводилась в період з 03.06.2015 по 23.06.2015.
За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту від 23.06.2015 № 26-5 (далі - акт №26-5), згідно з яким, під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки.
Перевірку здійснено у присутності начальника служби аварійного рятування та протипожежного забезпечення ОСОБА_1, начальника пожежної охорони аеропорту ОСОБА_2, начальника служби спецтранспорту ОСОБА_3 та начальника служби СЕСТЗП ОСОБА_4
Згідно акта № 26-6 позивач виявив такі порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки на тимчасових митних складах (колишня зона відльоту):
- нe надано проектну документацію на перепланування приміщень (влаштування тимчасових митних складів);
- наявна система пожежної сигналізації знаходиться не у працездатному стані (не обслуговується);
- частини будівлі і приміщень різного призначення не розділені між собою протипожежними перешкодами або огороджувальними конструкціями з нормативними межами вогнестійкості та межами поширення вогню по них;
- під час реконструкції пожежна безпека не забезпечена шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, не створено умов для успішного гасіння пожеж;
- електрообладнання за виконанням та ступенем захисту не відповідає класу зони згідно з ІІУЕ;
- нe забезпечується вимоги до складування *з,термальних цінностей в складських приміщеннях;
- нe визначено категорію складських приміщень щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки згідно з вимогами НАПБ Б. 03.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, а також клас зони за ДНАОП 0.00-1.32-01 «Правила будови електроустановок. Елекрообладнання спеціальних установок»;
- допускається застосування у будівництві матеріалів та речовин, на які відсутні показники щодо пожежної небезпеки;
- допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м до електроустаткування та під електрощитами;
- допускається експлуатація тимчасових дільниць електромережі;
- допускається експлуатація електропроводів пошкодженою ізоляцією.
Таким чином, позивач в ході перевірки встановив, що будівлі тимчасових митних складів КП MA «КИЇВ» експлуатуються з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Частиною 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частина 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.
Станом на дату розгляду даної справи, порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, відповідач не усунув, що він не заперечує.
Оскільки, на даний час порушення, встановлені в акті № 26-5 КП МА «КИЇВ» (Жуляни) не усунуті, суд вважає, що подальша Тимчасових митних складів КП MA «КИЇВ» створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.
Доводи відповідача щодо вжиття заходів з метою усунення виявлених порушень суд відхиляє, оскільки затвердження плану усунення таких порушень та укладення договорів на виконання робіт не є належними та допустимими доказами відсутності порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей під час роботи підприємства.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи КП МА «КИЇВ» (Жуляни) (код ЄДРПОУ 01131514), а саме, зупинення експлуатації будівлі Тимчасових митних складів КП МА «КИЇВ» (Жуляни) за адресою: проспект Повітрофлотський, 81, м. Київ до повного усунення порушень шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та на двері будівлі Тимчасових митних складів КП МА «КИЇВ» (Жуляни), підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що відповідно до частини 12 статті 183-2Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки №26-5 відповідач має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної служби України з надзвичайних ситуацій задовольнити повністю.
2. Застосувати до КП МА «КИЇВ» (Жуляни) (код ЄДРПОУ 01131514), заходи реагування у вигляді часткового зупинення роботи а саме, зупинення експлуатації будівлі тимчасових митних складів КП МА «КИЇВ» (Жуляни) за адресою: проспект Повітрофлотський, 81, м. Київ до повного усунення порушень шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та на двері будівлі тимчасових митних складів КП МА «КИЇВ» (Жуляни).
3. Покласти на Державну службу України з надзвичайних ситуацій обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський