Справа №359/5491/15-п
Провадження № 3/359/1646/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2015 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Гончаров О.М., за участю представника митниці ОСОБА_1, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС про порушення митних правил за ст. 471 МК України, щодо громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Афганістан, місце проживання : Україна, Хмельницька область, Хмельницький район с. Кудрінці, провулок Луговий, 6 , працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ES771220, виданий 20.01.2015 року , орган що видав 6802, персональний номер НОМЕР_1, -
ВСТАНОВИВ :
23 травня 2015 року о 17 год. 30 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу "Відліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", громадянин України ОСОБА_2 , який відлітав з України до ОАЕ, м.Дубай літаком авіакомпанії «МАУ» рейсом №373, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний коридор України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення з митної території України та своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення. Після перетину пасажиром „білої лінії", яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю „зелений коридор" на підставі п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що слідує разом з сином і має при собі 22000 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення залу "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", де ним була видана готівка в розмірі 23820 доларів США , що знаходились у внутрішній кишені піджака, що був одягнений на ньому.
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів пасажира готівка належить йому особисто та його сину , громадянину України ОСОБА_3. Пасажир обрав проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю "зелений коридор", де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті). З виявленої суми пасажиру було пропущено 22265 доларів США на двох ( еквівалент 19999 євро по курсу НБУ станом на 23.05.2015р на двох). За протоколом про порушення митних правил затримано 1555 доларів США .
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої декларації та дозвільних документів пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці з приводу декларування готівки не звертався. Своїми діями громадянин України ОСОБА_2 під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до Постанови Правління НБУ від 27.05.2008 № 148, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв;язку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил , один примірник якого вручено під підпис особі, діями якої скоєно порушення і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - судом не встановлено.
В судовому зсіданні ОСОБА_2 поясив, що проживає а Україні з сім;єю, працює приватним підприємцем. 23 травня 2015 року з аеропорту Бориспіль разом з сином ОСОБА_3 летів на весілля своєї доньки ОСОБА_4 ОСОБА_2, яке відбувалося в Афганістані. З собою віз гроші на весілля, які заробив своєю працею приватного підприємця.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника митниці , який просить застосувати штраф та вилучення валюти; приходжу до висновку що в діях громадянина України ОСОБА_2 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Так, дійсно він допустив порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
З цього приводу у суду достатні підстави для визнання його винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Громадяни, які проходять через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації, проте не звільняються від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Питання обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України, в тому числі валюти,регулюютьсяст. 197 МК України, де зазначено, що обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за її межі валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум, які підлягають письмовому або усному декларуванню) можуть встановлюватися Національним банком України (НБУ).
Відповідно до п.1 розділу 2Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженоїпостановою НБУ № 148 від 27.05.2008 р. з наступними змінами, фізична особа має право ввозити в Українута вивозити за межі готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро без письмового декларування митному органу, а п.4 розділу 2 цієї ж Інструкціївстановлено, що фізична особа має право ввезтив Україну готівку, щоперевищує в еквіваленті 10 000 євро за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків банків (фінансових установ) виключно на ту суму, що перевищує 10000 євро.При цьомудля осіб - нерезидентів НБУ встановивбільші обмеження, а саме відповідно допостанови НБУ №312від 25.07.2012 р. фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро за умови письмового декларування митному органу валюти в повному обсязі
Вина правопорушника підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, та даними службової записки, , та встановлена судом.
У відповідності з положеннямист. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Крім того, згідно зіст.9 Конституції України, а такожст.17 Закону України "Про міжнародні договори"від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувалаЄвропейську Конвенцію "З захисту прав і основних свобод людини", а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиноюКонвенції,чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Судове рішення, яким застосовується в тому числі конфіскація майна, було б втручанням в право особи на повагу власності.
Згідно зСтаттею 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В даному випадку майном ОСОБА_2 є грошова сума в доларах США, яка на думку представника митниці підлягає конфіскації.
За таких обставин конфіскація є втручанням в право особи на повагу власності і, відповідно, має бути застосованаст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини.
Перша і найбільш важлива вимога зазначеної правової норми полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на повагу власності має бути законним. Також передбачається, що держава уповноважена здійснювати контроль за використанням власності шляхом забезпечення виконання законів.
Питання про те, чи буде досягнутасправедлива рівновагаміж вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив ОСОБА_2, полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбаченаст. 471 МК України.
Згідно зст.471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти. За таких обставин вимоги представника митниці, щодо застосування конфіскації, ґрунтуються на законі, тому подібне втручання держави в право гр. ОСОБА_2 на повагу власності слід розглядати як обгрунтоване і таке, яке відповідає вимогам закону.
Що стосується загального інтересу, якому могло слугувати таке втручання, Європейський Судзазначив, що держави мають законний інтерес і в той же час обов'язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні суми готівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.
Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь-яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз і вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.
Таким чином, у відповідності з рішенням ЄСПЛ, слід визнати, що застосування конфіскації в даному випадку відповідатиме загальним інтересам. Далі слід з'ясувати чи буде, в разі застосування конфіскації, досягнутарозумна співрозмірністьміж засобами, використаними судом для забезпечення загального інтересу, і захистом права особина повагу власності або, іншими словами,чи не буде покладено на нього індивідуальний надмірний тягар.
Правопорушення, яке вчинив ОСОБА_2 полягало в недекларуванні митному органу 23820 доларів США , в готівковій формі, які він з сином перевозили.
Слід зауважити, що ввезення готівкової іноземної валюти в Україну не є незаконним, згідно з діючим законодавством України.
Крім того, сума, яка може бути законно ввезена , чи фізично переміщена через український митний кордон, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування. Таким чином, існує лише обов'язок, щодо декларування таких коштів, залежно від суми, яка провозиться через митний кордон (встановлено порядок переміщення).
Більш того, законне походження грошових коштів, щодо яких є вимога застосування конфіскації, не оспорюється , та їх незаконне походження жодним чином не підтверджено.
Судом встановлено що ОСОБА_2 на теперішній час з родиною проживає та працює в Україні, вилучені кошти, це особисті його кошти , які він віз на весілля доньки ОСОБА_4, шлюб якої зареєстровано в Афганістані 10.06.2015 року, що документально підтверджено. Раніш особа до відповідальності не притягувалася, кається в скоєному.
З огляду на наведене, застосування конфіскації, предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, тобто є не пропорційним, оскільки покладає на громадянина України ОСОБА_2 «індивідуальний надмірний тягар».
Накладання на правопорушника стягнення у вигляді штрафу , фактично виконає основну мету такого стягнення, викладену вст.23 КУпАП, а саме: адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таке рішення відповідає вимогам ст.6 про право на справедливий судКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, ратифіковануЗаконом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року.
Водночас, застосування стягнення,передбаченогост.471 МК, у вигляді конфіскації грошових коштів, фактично відобразиться на матеріальному достатку ОСОБА_2 і на думку судуне буде відповідати принципу індивідуалізації покарання.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з особи, на якого накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 36 грн. 54 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.
З цього приводу, підлягає стягненню з особи, яка притягається до відповідальності, на користь Київської митниці ДФС також витрати пов;язані з перевезенням валюти до банку в м. Бориспіль на підставі ст.ст. 519, 520 МК України в розмірі 3,69 грн.
Виходячи з вищенаведеного, керуючись ст.8,9 Конституції України;ст. 23 КУпАП ст. ст.3,10,471;Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, ратифікованоюЗаконом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року,протоколами №1, 2, 4, 7, 11 до Європейської Конвенції з захисту прав людини;ст.17 Закону України "Про міжнародні договори",Постановою Пленуму Верховного суду "Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил" від 3 червня 2005 року №8(із змінами, внесеними згідно зпостановою Пленуму Верховного Суду України №8 від 30 травня 2008 року),
ПОСТАНОВИВ :
Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Афганістан, місце проживання : Україна, Хмельницька область, Хмельницький район с. Кудрінці, провулок Луговий, 6 , працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ES771220, виданий 20.01.2015 року , орган що видав 6802, персональний номер НОМЕР_1, - визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0344/125120102/15 року від 23.05.2015 року валюту в розмірі 1555 ( одна тисяча пятсот пятьдесят) доларів США, - повернути ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Афганістан, місце проживання : Україна, Хмельницька область, Хмельницький район с. Кудрінці, провулок Луговий, 6 , працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ES771220, виданий 20.01.2015 року , орган що видав 6802, персональний номер НОМЕР_1
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України; Код ЄДРПОУ: 38007070; код банку: 821018; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області; рахунок: №31117106705004, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050:
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Афганістан, місце проживання : Україна, Хмельницька область, Хмельницький район с. Кудрінці, провулок Луговий, 6 , працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ES771220, виданий 20.01.2015 року , орган що видав 6802, персональний номер НОМЕР_1, - на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області, отримувач коштів Бориспільське УДКСУ (м. Бориспіль): 22030001) судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Афганістан, місце проживання : Україна, Хмельницька область, Хмельницький район с. Кудрінці, провулок Луговий, 6 , працює приватним підприємцем, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ES771220, виданий 20.01.2015 року , орган що видав 6802, персональний номер НОМЕР_1, -витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення у розмірі 03 грн. 69 коп. (Отримувач: Київська митниця ДФС, код ЄДРПОУ:39470947, код банку:821018, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, рахунок: 35211035089083).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п;ятою статті 7 КУпАП, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред;явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя :О.М.Гончаров