29.07.2015
Справа 431/844/15-а
Провадження 2-а/431/37/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку письмового провадження)
29 липня 2015 року Старобільський районний суд Луганської області у складі:
головуючого - судді Березка О.М.,
за участі сторін: позивача не з'явився,
представника позивача не з,явився,
представника відповідача не з'явилася,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Старобільську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинення дій,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинення дій.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що він звертався до Старобільського суду Луганської області в 2014 році з вимогами визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області від 08.05.14 року № 3418/02-21 щодо переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, як держслужбовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком, як держслужбовцю в розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючі з 30 квітня 2014 року згідно поданої заяви, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та виплаченої індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були фактично нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувати пенсію в подальшому в перерахованому розмірі.
Рішенням Старобільського районного суду від 27.06.2014 року його позов було задоволено частково, а саме: визнано незаконним рішення УПФУ в Старобільському районі від 08.05.14 року № 3418/02-21 щодо переведення ОСОБА_1, з пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком, як держслужбовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в зв'язку з недоцільністю. Зобов'язано УПФУ в Старобільському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як держслужбовцю в розмірі 70% від суми заробітної плати, починаючі з 01.06.2014 року згідно поданої заяви, виходячі з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат) в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані й фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувати пенсію в подальшому перерахованому розмірі.
Постановою колегії суддів Харьківського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2014 року постанову суду 1 інстанції скасовано в частині зобов'язання УПФУ в Старобільському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як держслужбовцю в розмірі 70% від суми заробітної плати, починаючі з 30 квітня 2014 року згідно поданої заяви, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати на виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувати пенсію в подальшому в перерахованому розмірі. В цій частині прийнято нову постанову, якою зобов'язано УПФУ в Старобількому районі Луганської області вчинити дії щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком як держслужбовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Посилаючись на вищевказані постанови суду, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду у просить визнати дії УПФУ в Старобільському районі Луганської області щодо визначення розміру пенсії як держслужбовцю - незаконними. Зобов'язати УПФУ в Старобільському районі Луганської області перерахувати розмір призначеної йому пенсії за віком, як державному службовцю в розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючі з 30.04.14 року, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувати в подальшому в перерахованому розмірі. Позивач ОСОБА_1 вказував, що раніше розглянуті судом та новий позов не є ідентичними, оскільки раніше він вимагав перевести його на інший вид пенсії й пропонував нарахувати її в певному розмірі, а в нових позовних вимогах він просить перерахувати вже назначену йому пенсію, тому вважає різними підстави заявлених позовів.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить суд розглянути справу в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі у судове засідання не з'явилася. Надала суду заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника управління в порядку письмового провадження, проти задоволення позову заперечує.
Відповідно до вимог ч.3 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження без участі сторін.
Дослідивши докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим і таким що підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до письмових доказів, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримую трудову пенсію за віком з 30 січня 2013 року, знаходиться на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області.
На цей час, позивача, згідно його заяви, переведено на трудову пенсію державного службовця.
Позивачем оскаржуються дії відповідача в частині розрахунку розміру призначеної пенсії.
Згідно ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений роботи те, що не передбачено законодавством, при цьому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 22 Конституції гарантує конституційні права і свободи та зазначає неможливість їх скасування.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, (розділ ІІ, пункт 6, підпункт 9) стаття 37 ЗУ «Про державну службу» викладена в редакції, відповідно до якої на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем були порушені вимоги законодавства при призначенні позивачу пенсії за віком як державному службовцю.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 3, 9, 14, 18, 117, 118, 122, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинення дій - задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії управління Пенсійного фонду в Старобільському районі Луганської області щодо визначення ОСОБА_1 розміру пенсії як державному службовцю - незаконними.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області перерахувати розмір призначеної ОСОБА_1 пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 80% від суми заробітної плати починаючи з 30 квітня 2014 року, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувати в подальшому в перерахованому розмірі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті 29 липня 2015 року.
Суддя О.М. Березка