Постанова № 48363670, 05.08.2015, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.08.2015
Номер справи
758/11495/13-а
Номер документу
48363670
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/11495/13-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2015 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Ларіонової Н. М.,

при секретарі - Матіос А. О., Малявко І.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Будянської О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі ГУ ПФУ в Київській області), третя особа: Київський обласний військовий комісаріат (далі Київський облвійськомат) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2013 р. ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом ГУ ПФУ в Київській області (далі - ГУ ПФУ), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії в зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 р. та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки облвійськкомату від 01.06.2012 р. № 3/2/77431 виходячи з: посадового окладу - 1200 грн., військового звання -130 грн., процентної надбавки за вислугу років 35% - 465,50 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 897,75 грн., надбавки за таємність 20% - 240 грн., премії 90% - 1080 грн.

Позов мотивний тим, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яка обрахована з розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2008 р. В червні 2012 р. Київським облвійськоматом було направлено до відповідача довідку по розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р., яку він обіймав перед звільненням, на підставі якої 21.08.2013 р. він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії. Листом від 29.08.2013 р. за вих.№ 416/Ш-01 ГУ ПФУ в Київській області відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії відсутні, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. перерахунок пенсії провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про заміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 01.01.2008 р. Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Постановлені по справі постанова Подільського районного суду м.Києва від 13.11.2013 р. та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду м.Києва від 03.04.2014 р. скасовані ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.05.2015 р. за направленням справа на новий розгляд до суду 1 інстанції.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та дала пояснення, аналогічні викладеним в позові обставинам, вказавши, що позивач має право на перерахунок його пенсії, оскільки змінився один із видів, що входить в розмір грошового забезпечення позивача, а саме: збільшенням розмірі його премії до розміру 90%. Збільшення відбулося згідно з наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 р. № 355.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та надала письмові заперечення, посилаючись на таке. У зв'язку з прийняттям КМ України постанови від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Постанова № 355) з 01 липня 2012 р. встановлено підвищення до пенсій. призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. На виконання вищезазначеної постанови, Київським обласним військовим комісаріатом надано довідку про грошове забезпечення за посадою позивача, станом на 01.04.2012 року, із включенням в неї: посадовий оклад -1200 грн., оклад за військове звання - 130 грн., процентна надбавка за вислугу років (35 %) - 465,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 897,75 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (20 %) - 240 грн., премія (90 % посадового окладу) - 1 080 грн. Грошове забезпечення позивача, з якого головним управлінням обчислено пенсію складається з: посадовий оклад -1200 грн., оклад за військове звання - 130 грн., процентна надбавка за вислугу років (35 %) - 465,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 897,75 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (20 %) - 240 грн., премія (90 % посадового окладу) - 120 грн. У Постанові № 355 також зазначено, що розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 та підвищень, передбачених Постановою № 355, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року. Згідно постанови Верховного суду України від 20.01.2015 по справі № 21-599а 14 підвищення пенсій у відсотковому розмірі згідно з Постановою № 355 не с підставою для перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону. Також в зазначеній постанові Верховний Суд України доходить до висновку, що довідка, надана Київським обласним військовим комісаріатом, враховує граничні розміри надбавок, а не розміри надбавок, які отримував позивач. На виконання Постанови № 355 ГУ ПФУ в Київській області було підвищено пенсію позивача з 01.07.2012 р. на 218,30 грн. (11 %), з 01.09.2012 р. на 456,46 грн. (23 %), з 01.01.2013 р. на 624,0 грн. (35 %). Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України, від 09.04.1992, № 2262-Ш «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Дії ГУ ПФУ відповідають діючому законодавству та узгоджуються з постановою Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року у справі № 21-5а13 у якій Суд зазначив, що премія, яка носить тимчасовий характер, виплата якої дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених Міністерством оборони для грошового забезпечення військовослужбовців не може враховуватися при перерахунку пенсії. За правилами частини першої статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми, права, та для всіх судів України.

Представник третьої особи, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Вислухавши учасників судового розгляду, оглянувши матеріали пенсійної справи та матеріали адміністративної справи, суд приходить до таких висновків.

Як вбачається з наданих документів, позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років з 28.12.2005 р. на підставі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була призначена Київським облвійськоматом у розмірі 65% від сум грошового забезпечення.

Відповідач є продовжувачем раніше призначеної позивачеві пенсії ті на обліку у відповідача позивач перебуває з 01.01.2007 р.

Постановою КМ України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, посадовий оклад і оклад за військовим званням - це основні види грошового забезпечення військовослужбовців.

Розмір грошового забезпечення, з якого позивачу розрахована пенсія до виникнення спірних відносин, наданий Київським облвійськоматом за нормами передбаченими вищевказаною постановою КМУ та до нього включені: посадовий оклад -1200,0 грн., оклад за військове звання - 130,0 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) - 465,5 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 897,75 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (20 %) - 240 грн., а також премія (10%) - 120,0 грн. Виходячи з цього розміру грошового забезпечення, який складає 3 053,25 грн., розмір пенсії позивача склав 1 984,81 грн. (3 053,25 х 65%).

21.08.2013 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київський області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням довідки про розмір його грошового забезпечення, виданої облвійськоматом від 01.06.2012 р. за вих.№ 3/2/77431, якою змінений розмір премії до 90% , що складає 1 080,0 грн.

Таким чином, між сторонами виник спір щодо встановлення обов'язку врахувати новий розмір премії для перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України, від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Як вбачається з наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 р. № 355, що підлягає застосуванню з 01.06.2011 р., ним, відповідно до постанови КМ України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», підвищений розмір пенсій військовослужбовцям - 90% посадового окладу. Саме на цей наказ представник позивача вказує як на підставу збільшення премії.

Між тим, згідно довідки облвійськомата від 01.06.2012, якою позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, вона видана, як вказано 3 особою у справі, відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012 р. за № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) встановлено, виходячи з розміру премії у 90%.

Тому посилання представника позивача на вищевказаний наказ МО України від 25.06.2011 р. є безпідставним.

У зв'язку з прийняттям КМ України постанови від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 липня 2012 р. встановлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків (пункт1 постанови).

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, на виконання вищевказаної постанови КМУ № 355 відповідач перерахував позивачеві пенсію, підвищивши її: з 01.07.2012 р. - на 218,30 грн. (11 %), з 01.09.2012 р. - на 456,46 грн. (23 %), з 01.01.2013 р. - на 624,0 грн. (35 %).

Таким чином, за вказаною постановою КМУ відбувалося загальне підвищення пенсій військовослужбовцям.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що КМ України не приймав рішення про зміну розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або ж введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у розмірах встановлених законодавством. Довідка Київського ОВК від 01.06.2012 р. враховує граничний розмір премії, а не розмір премії, які отримував саме позивач.

Відповідно до ст. 3 Конституції України держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Тому у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за довідкою Київського ОВК від 01.06.2012 р., виходячи зі вказаної у неї премії в розмірі 90%.

Вказані дії ГУ ПФУ в Київській області відповідають рішенню Конституційного Суду України від 13.05.2015 р. по справі № 1-9/2015 (щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В судовому засіданні достовірно встановлено, що перерахунок пенсії позивачеві призведено відповідачем відповідно до норм чинного законодавства.

Вказана довідка була направлена Київським ОВК безпосередньо до ГУ ПФУ в Київській області. Про відмову в перерахунку пенсії за цією довідкою від 01.06.2012 р. позивач дізнався з листа відповідача від 23.08.2013 р., до суду з позовом позивач звернувся 05.09.2013 р. Тому суд приходить до висновку, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з вищевказаним позовом про оскарження дій суб'єкта владних повноважень.

Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги не засновані на законі, в зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст. 3, 19 Конституції України, ст.63 ч.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст.ст.11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. М. Ларіонова