ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2015 р. Справа № 521/6343/15а
Категорія: 10.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Жуган Л.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Стас Л.В.
- Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 27 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в ред. від 24.07.2013 року) їй було розраховано та призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 367,89 грн. починаючи з 28.01.2014 щомісячно. Однак з 01.07.2014 року Управлінням соціального захисту населення в Малиновському районі міста позивачу було припинено нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивач зверталась до відповідача з письмовою завою про надання інформації та відновлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проте згідно листа від 27.03.2015 року №02-5-4084/1-п, відповідача було повідомлено про припинення виплати вище зазначеної допомоги.
Вважаючи таку відмову безпідставною та такою, що суперечить Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 до Конвенції» №475/97ВР від 17.07.1997 року та Закону України «Про виконання рішення та застосування практики Європейського суду з прав людини», позивач звернулась до суду з позовною заявою, просить: визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, щодо припинення виплати та відмови у відновленні виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, призначеної позивачу, у зв'язку із народженням дитини; зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради відновити нарахування та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, призначеної позивачу, у зв'язку з народженням дитини з 01.07.2014 року згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 24.07.2013 року) в розмірі 367,89 грн.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 27 травня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено у повному обсязі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи справу, судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, є матір'ю дитини ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, про що зроблено відповідний актовий запис №11105.
Згідно повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми від 17.01.2014 року, позивачу, Управлінням праці та соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, призначено відповідно до Закону України: допомога при народженні дитини з 01.11.2013 року по 30.11.2013 року у розмірі 9720,00 грн., та допомога при народженні дитини з 01.11.2013 року по 30.11.2017 року у розмірі 1012,50 грн.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 24.07.2013 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
На підставі даної норми, згідно повідомлення №983 про надання державної допомоги сім'ям з дітьми від 08.02.2014 року, позивачу, Управлінням праці та соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, призначено: допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28.01.2014 року по 12.11.2016 року у розмірі 130,00 грн., та допомога по догляду до трирічного віку працюючим жінкам з 28.01.2014 року по 30.06.2014 року у розмірі 237,89 грн.
Згідно листа Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради №02-5-4084/1-п від 27.03.2015 року, позивачу на її звернення від 20.03.2015 року щодо виплати допомоги на дитину було повідомлено, що на підставі її заяв та Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй були призначені допомоги: при народженні другої дитини на період з 01.11.2013 року 30.11.2013 року у розмірі 9720,00 грн. одноразово та на період з 01.12.2013 року по 30.11.2017 року у розмірі 1012,50 грн. щомісячно та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів на період з 28.01.2014 року по 30.06.2014 року у розмірі 367,89 грн. щомісячно. Та з 01.07.2014 року Постановою КМУ від 25.06.2014 року № 208 «Про внесення змін до порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була припинена у зв'язку зі скасуванням даного виду допомоги. Та зазначено, що позивач з 01.07.2014 року по 30.11.2017 року, буде отримувати допомогу при народженні дитини у розмірі 1012,50 грн. щомісячно.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для виплати позивачу з 01.07.2014р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 7 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виключено розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".
Зазначені зміни, згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" набрали чинності з 01.07.2014р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. № 208 (яка набрала чинності 04.07.2014р.) виключено розділ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751р., яким визначено умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Таким чином, враховуючи, що з 01.07.2014р. у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виключено розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", який передбачав виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підстави для виплати такої допомоги після 01 липня 2014 року відсутні.
Отже, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, про те що є правомірною відмова відповідача після 01.07.2014р. продовжувати нарахування та виплату позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Аналогічна позиція неодноразово була висловлена Вищим адміністративним судом України, зокрема, в ухвалі від 25.03.2015 року у справі №К/800/13549/15, в ухвалі від 03.04.2015 року у справі №К/800/15252/15, де зазначено про відсутність правових підстав для виплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку після 01.07.2014 року.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, відповідно, апеляційні скарги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Малиновського районного суду міста Одеси від 27 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О.В. Лук'янчук
Суддя: Л.В. Стас
Суддя: І.О. Турецька