РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" серпня 2015 р. Справа № 924/351/15
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Мельник О.В.
суддя Грязнов В.В. ,
суддя Філіпова Т.Л.
при секретарі судового засідання Клімук Л.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу прокурора Ізяславського району Хмельницької області на рішення господарського суду Хмельницької області від 25.05.2015р. у справі №924/351/15
за позовом прокурора Ізяславського району Хмельницької області
до 1. Ізяславської райдержадміністрації
2. фермерського господарства "Світанок"
про 1) визнання незаконним та скасування розпорядження голови Ізяславської районної державної адміністрації №448/2011-р від 02.08.2011р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою і надання земельної ділянки в користування на умовах оренди фермерському господарству "Світанок" загальною площею 50 га, для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Радошівської сільської ради.
2) визнання недійсним договору оренди землі від 15.11.2011р., укладеного між Ізяславською районною державною адміністрацією та ФГ "Світанок", який зареєстрований 18.11.2011р. у відділі Держкомзему в Ізяславському районі під № 682210004001296.
за участю представників:
прокурора - Грицака А.В.,
відповідача 1 - не з'явився,
відповідача 2 - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Ізяславського району Хмельницької області звернувся до місцевого господарського суду із позовом до Ізяславської райдержадміністрації, фермерського господарства "Світанок" про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Ізяславської районної державної адміністрації №448/2011-р від 02.08.2011р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки в користування на умовах оренди фермерському господарству "Світанок", загальною площею 50 га, для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Радошівської сільської ради та визнання недійсним договору оренди землі від 15.11.2011р., укладеного між Ізяславською районною державною адміністрацією та ФГ "Світанок", який зареєстрований 18.11.2011р. у відділі Держкомзему в Ізяславському районі під №682210004001296.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 25.05.2015р. (суддя Танасюк О.Є.) вказаний позов задоволено (а.с. 118-122).
В обґрунтування свого рішення суд першої інстанції посилався на те, що розпорядження Ізяславської районної державної адміністрації №448/2011-р від 02.08.2011р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою і надання земельної ділянки в користування на умовах оренди фермерському господарству "Світанок", загальною площею 50 га, для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Радошівської сільської ради, прийнято з порушенням вимог земельного законодавства, а саме: без проведення визначеної Земельним кодексом України процедури передачі земельних ділянок в оренду на конкурентних засадах (результатами проведення земельних торгів), тому підлягає визнанню незаконним та скасуванню, як і має бути визнаний недійсним договір оренди землі, оскільки оспорюваний договір оренди землі від 15.11.2011р. був укладений на підставі розпорядження голови Ізяславської районної державної адміністрації, яке судом встановлено незаконним.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, фермерське господарство "Світанок" звернулось із апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю (а.с.136-138).
Апелянт, зокрема, зазначає, що оскільки після смерті засновника фермерського господарства "Світанок" Мельника П.С., на підставі свідоцтва про право на спадщину, успадкував дане фермерське господарство його син Мельник М.П., вважає, що відповідно до ст. 12 Закону України "Про фермерське господарство" та ст. 31 Земельного кодексу України, права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює саме фермерське господарство, а тому органом державної влади правомірно передано в оренду земельну ділянку для фермерського господарства "Світанок", попереднє право користування на яку і було внесено у складений капітал відповідно до ст. 19 Закону України "Про фермерське господарство".
У відзиві на апеляційну скаргу прокурор Ізяславського району наводить свої міркування на спростування доводів скаржника і вказує на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить рішення господарського суду Хмельницької області від 25.05.2015р. у справі №924/351/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення (а.с. 147-148).
Відповідач Ізяславська районна державна адміністрація своїм правом подати письмові пояснення щодо апеляційної скарги не скористалась.
Представник фермерського господарства "Світанок" звернувся із заявою про відкладення розгляду справи, у зв'язку з участю його представника у розгляді кримінального провадження. При цьому будь-яких доказів дійсної зайнятості представника та неможливості з"явитись до суду у визначений судом час стороною подано не було.
Колегія суддів з приводу заявленого клопотання вважає за необхідне зазначити, що стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
З врахуванням вищенаведеного, судова колегія визнала за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідачів.
Розглянувши апеляційну скаргу та відзив на неї, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, заслухавши пояснення прокурора, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 07.03.2000р. на підставі рішення Ізяславської районної Ради народних депутатів Ізяславського району Хмельницької області від 07.12.1999р. №12, було надано Мельнику П.С. державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 50 га, яка розташована на території Радошівської сільської ради для ведення селянського (фермерського) господарства (а.с. 111).
24.01.2001р. проведено державну реєстрацію фермерського господарства "Світанок", що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №645870 (а.с. 34) та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.02.2015р. (а.с. 32-33).
Згідно актового запису про смерть №26 від 18.08.2004р. (а.с. 109-110) вбачається, що Мельник П.С. помер 17.08.2004р.
Після смерті голови фермерського господарства "Світанок" Мельника П.С., права на фермерське господарство переоформив на себе його син Мельник М.П. (згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) (а.с. 53).
04.07.2011р. фермерське господарство "Світанок" звернулося листом №8 до Ізяславської районної державної адміністрації з проханням затвердити технічну документацію із землеустрою, щодо складання документів для надання земельної ділянки в користування (на умовах оренди) фермерському господарству "Світанок" на території Радошівської сільської ради Ізяславського району та надання земельної ділянки площею 50,0 га у користування на умовах оренди строком на 49 років з метою ведення фермерського господарства (а.с. 16).
Управлінням Держкомзему в Ізяславському районі було внесено Ізяславській районній державній адміністрації пропозицію №01-14/898 від 08.07.2011р. про надання фермерському господарству "Світанок" земельної ділянки загальною площею 50,0 га, з метою ведення фермерського господарства в оренду строком на 49 років із земель Радошівської сільської ради (а.с. 16 зворотня сторона).
Розпорядженням Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області №448/2011-р від 02.08.2011р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів для надання земельної ділянки в користування на умовах оренди фермерського господарства "Світанок" на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, розроблену ПП "Ізяслав-Експерт", та надано фермерському господарству "Світанок" земельну ділянку загальною площею 50,0 га у користування на умовах оренди строком на 49 років для ведення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради. Також, встановлено орендну плату в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки із зазначенням, що до використання земельної ділянки приступити після укладення договору оренди та його державної реєстрації (а.с. 15).
Мельник М.П., як директор ФГ "Світанок" 05.08.2011р. звернувся з листом №12 до Ізяславської районної державної адміністрації з проханням вилучити земельну ділянку площею 50 га з права постійного користування з послідуючим використанням її на умовах оренди, у зв'язку з смертю його батька Мельника П.С. - засновника фермерського господарства "Світанок" та переоформленням корпоративних прав по фермерському господарству на себе (а.с. 19).
Управлінням Держкомзему в Ізяславському районі внесено пропозицію (№01-24/946 від 05.08.2011р.) до Ізяславської РДА про припинення права постійного користування земельною ділянкою (а.с. 20).
В той же день 05.08.2011р., згідно розпорядження Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області №451/2011-р, було припинено право постійного користування земельною ділянкою фермерського господарства "Світанок", загальною площею 50,0 га із земель, розташованих за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради, вищевказану ділянку передано в землі державної власності, рекомендовано управлінню Держкомзему в Ізяславському районі внести зміни в земельно-кадастрову документацію (а.с.18).
18.10.2011р. рішенням дев'ятої сесії шостого скликання Ізяславської районної ради Хмельницької області №14, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надавалась в оренду ФГ "Світанок" для ведення фермерського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 15.11.2011р. Ізяславська районна державна адміністрація (орендодавець) та фермерське господарство "Світанок" (орендар) уклали договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований в Державному реєстрі земель 18.11.2011р. за №682210004001296, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, загальною площею 50,00 га, у тому числі 50,0 га ріллі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки якої становить 336327,70 грн. (п.п. 1, 2, 5 Договору).
Договір укладено на 49 років (п. 8 договору).
Відповідно до п. 15 договору земельна ділянка передається для ведення фермерського господарства.
Згідно п. 18, п. 20 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення та у 5-ти денний строк після державної реєстрації цього договору, за актом її приймання-передачі.
На виконання умов договору, 18.11.2011р. сторонами складено акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду та акт визначення земельної ділянки в натурі (на місцевості) (а.с. 24).
Радошівська сільська рада Ізяславського району 05.02.2015р. звернулася з листом №9 до прокурора Ізяславського району, з повідомленням, що на території сільської ради обробляється земельна ділянка державної власності сільськогосподарського призначення площею 50 га фермерським господарством "Світанок", відведення даної земельної ділянки відбувалось без погодження з органом місцевого самоврядування, в зв'язку з чим сільська рада просила перевірити правомірність використання вказаної земельної ділянки фермерського господарства "Світанок" та за наявності підстав вжити заходи представницького характеру (а.с. 13).
Зі змісту наявного у матеріалах справи листа Ізяславської районної державної адміністрації №78/13-13/407/2015 від 24.02.2015р. вбачається, що протягом 2007-2011 років розпорядження голови районної державної адміністрації про надання фермерському господарству "Світанок" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо складання документів для надання земельної ділянки в користування на умовах оренди на території Радошівської сільської ради не приймалось. Надання фермерському господарству "Світанок" в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 50 га, розташованої за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради (відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2011р. №448/2011-р) здійснювалося без проведення земельних торгів (а.с. 31).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що спірні правовідносини виникли внаслідок передачі земельної ділянки державної форми власності юридичній особі в оренду для ведення фермерського господарства, які регулюються зокрема Законом України "Про фермерське господарство".
Частиною 1 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" встановлено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації
Відповідно до ч.3 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Згідно ч.5 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Це положення не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Отже, наведені норми лише громадян України, як членів фермерського господарства наділяють правом отримати земельну ділянку державної форми власності для ведення фермерського господарства.
Статтею 8 Закону України "Про фермерське господарство" встановлено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Як вірно встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, державна реєстрація фермерського господарства "Світанок" проведена 24.01.2001р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №645870, тобто з 24.01.2001р. фермерське господарство "Світанок" набуло статусу юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст. 92 ЦК України, юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Згідно ст. 4 Закону України "Про фермерське господарство", головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.
Як вбачається з матеріалів справи, до Ізяславської районної державної адміністрації із заявою (№8 від 04.07.2011р.) про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення в оренду на 49 років земельної ділянки розміром 50,0 га для ведення фермерського господарства в складі фермерського господарства "Світанок", звернувся Мельник М.П., як керівник фермерського господарства "Світанок", тобто діючи саме від імені юридичної особи.
Розпорядження Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області №448/2011-р від 02.08.2011р., яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів для надання земельної ділянки в користування на умовах оренди фермерському господарству "Світанок" на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, розроблену ПП "Ізяслав-експерт", також містить відомості про пропозицію, подану Управлінням Держкомзему у Ізяславському районі про надання такого дозволу з метою передачі її на умовах оренди для ведення фермерського господарства саме ФГ "Світанок", керівником якого є Мельник М.П.
Згідно з ч.1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до норм статті 124 ЗК України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження №448/2011-р від 02.08.2011р.) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
В інших же випадках, за нормами чинного законодавства, передача в оренду земельних ділянок із земель державної та комунальної власності без проведення земельних торгів можлива лише за умов прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року (пункт 1 абзац 3 Перехідних положень Земельного кодексу України), а спірні правовідносини вказаний період не охоплюють.
Відповідно до ч.1 ст. 134 ЗК України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
При цьому, перелік випадків надання земельних ділянок державної чи комунальної власності в оренду, що визначено ч.2 ст. 134 Земельного Кодексу України не містить випадку передачі юридичним особам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Положення ч.1, ч.2 ст. 134 Земельного кодексу України в частині надання саме громадянину, а не юридичній особі права отримання земельної ділянки для фермерського господарства кореспондується з ч.1, ч.2, ч.3, ч.5 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство".
Згідно п. 3 ст. 137 ЗК України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження №448/2011-р від 02.08.2011р.), зокрема, визначено, що організатором земельних торгів є орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи орган місцевого самоврядування, чи державний орган приватизації, уповноважений здійснювати відчуження земельної ділянки, призначеної для продажу, або державний виконавець відповідно до рішення суду. Проведення земельних торгів здійснює юридична особа, яка має дозвіл (ліцензію) на проведення земельних торгів, на підставі договору з відповідним органом державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим чи органом місцевого самоврядування, чи державним органом приватизації.
Відповідно до частини 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
А тому, діяльність зазначених органів та їх посадових осіб повинна здійснюватися на основі правових актів, у їх межах і за процедурою, встановленою цими актами.
Згідно ст.ст.10, 17 ЗК України, державна адміністрація здійснює передачу у власність або надання у користування земельних ділянок виключно в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Аналогічна норма міститься в п.2 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Матеріали справи не містять доказів того, що Ізяславська районна державна адміністрація при прийнятті оспорюваного розпорядження діяла, як організатор земельних торгів, а факт їх непроведення учасниками процесу не оспорюється.
Статтею 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Враховуючи встановлені судом обставини про відсутність правових підстав для затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів для надання земельної ділянки в користування на умовах оренди фермерському господарству "Світанок", передбачених частинами 2-3 ст.134 ЗК України, передача в оренду спірної земельної ділянки Ізяславською районною державною адміністрацією була здійснена незаконно через непроведення земельних торгів.
Отже, оскаржуване розпорядження голови Ізяславської районної державної адміністрації №448/2011-р від 02.08.2011р. прийняте без дотримання встановленого законодавством порядку передачі в користування земельної ділянки на конкурентних засадах.
Також, доводи Ізяславської районної державної адміністрації, що починаючи з травня 2009 року копії усіх розпоряджень голови Ізяславської районної державної адміністрації (окрім розпоряджень з кадрових питань), які прийняті у звітний період, щомісячно до 30 числа надсилались до прокуратури Ізяславського району, а тому прокуратурі був відомий факт передачі даної земельної ділянки у користування фермерському господарству на умовах оренди без проведення земельних торгів (аукціону) починаючи з вересня 2011 року, отже прокурором пропущений строк позовної давності колегією суддів не беруться до уваги, з наступних підстав.
Згідно статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання правочину недійсним та визнання незаконними відповідних рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Статтею 20 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів, прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Відповідно до положень п.п. 2 п. 4.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" від 29.05.2013р. №10 передбачено, що у разі коли згідно із законом позивачем у справі виступає прокурор (частина друга статті 29 ГПК), позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення або про особу, яка його допустила, довідався або мав довідатися відповідний прокурор.
Проте, оцінивши сукупність наявних у матеріалах справи доказів, суд апеляційної інстанції вважає доведеним те, що прокурору Ізяславського району стало відомо про порушення, що стали підставою для звернення з даним позовом лише після звернення Радошівської сільської ради листом №9 від 05.02.2015р., що свідчить про звернення прокурора з даним позовом до суду в межах строку, передбаченого ст. 257 ЦК України.
При цьому суд звертає увагу, що в матеріалах справи наявний лист Радошівської сільської ради №9 від 05.02.2015р., згідно якого, прокуратурою й здійснювалась перевірка щодо стану використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, а матеріали справи не містять будь-яких інших доказів, окрім пояснень Ізяславської районної державної адміністрації у відзиві на позовну заяву щодо пропуску прокурором строку позовної давності, в тому числі доказів надіслання розпоряджень Ізяславської райдержадміністрації прокурору.
Тому, з урахуванням дати звернення прокурора з позовом до суду (10.03.2015р.), даний лист №9 від 05.02.2015р. датований у строк, що не перевищує три роки до дати звернення з позовом до суду.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що Законом України "Про фермерське господарство" та Земельним кодексом України не передбачене набуття громадянами права постійного користування земельними ділянками для ведення фермерського господарства.
Також, відповідно до ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент смерті, а чинне законодавство не передбачає успадкування права постійного користування земельною ділянкою. Так, згідно з ч. 1 ст. 23 Законом України "Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. При цьому, ч.1 ст. 1225 Цивільного кодексу України визначено, що до спадкоємців у порядку спадкування на загальних підставах переходить право власності на земельну ділянку, із збереженням її цільового призначення. А відтак, право користування землею не може бути успадкованим.
Зазначені обставини цілком вірно враховані місцевим судом.
Отже, право постійного користування земельною ділянкою Мельником П.С. припинено з моменту смерті останнього.
Тому, доводи апелянта, що після успадкування прав на фермерське господарство "Світанок", права володіння та користування земельними ділянками відповідно до ст. 12 Закону України "Про фермерське господарство" та ст. 31 Земельного кодексу України здійснює фермерське господарство, тому Ізяславською районною державною адміністрацією правомірно було надано в оренду земельну ділянку, колегією суддів відхиляються, як безпідставні, необґрунтовані та такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Відтак, оскільки на момент прийняття оскаржуваного розпорядження голови Ізяславської райдержадміністрації №448/2001-р від 02.08.2011р. фермерське господарство "Світанок" вже набуло статусу юридичної особи, то отримання земельної ділянки в оренду, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам ст. 124 Земельного кодексу України, що є підставою для визнання вищезазначеного розпорядження недійсним. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України №922/4817/13 від 14.11.2014р.
Відповідно до ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України, а саме: 1) зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст.ст. 215, 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
Спірний договір оренди земельної ділянки від 15.11.2011р. був укладений на виконання рішення Ізяславської районної державної адміністрації №448/2011-р від 02.08.2011р., проте дане рішення є недійсним, оскільки винесене з порушенням вимог діючого законодавства.
Отже, укладення договору на підставі недійсного розпорядження РДА також тягне за собою визнання недійсним такого договору, як такого, що суперечить вимогам закону.
Оцінюючи наведені докази в їх сукупності та встановлені на їх підставі обставини справи, апеляційний суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для скасування спірного розпорядження та визнання недійсним укладеного на його підставі договору.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.
Судові витрати за подачу апеляційної скарги, на підставі ст.ст. 49, 105 ГПК України, у зв'язку з відмовою в її задоволенні, покладаються на апелянта.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Хмельницької області від 25.05.2015р. у справі №924/351/15 залишити без змін, апеляційну скаргу фермерського господарства "Світанок" - без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
3. Справу №924/351/15 повернути до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Мельник О.В.
Суддя Грязнов В.В.
Суддя Філіпова Т.Л.