ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.08.2015 Справа № 905/967/15
за позовом Артемівського міжрайонного прокурора, м. Артемівськ, Донецька область
до Дебальцівської міської ради, м. Дебальцеве, Донецька область
Світлодарської міської ради, м. Дебальцеве, м. Світлодарськ, Донецька область
Миронівської селищної ради, смт. Миронівський, Донецька область
про визнання недійсними рішень.
Суддя Говорун О.В.
Представники сторін:
від позивача (Прокурор) - Хряк О.О., посвідчення № 028256 від 15.08.2014;
від відповідача 1 - не з'явився;
від відповідача 2 - не з'явився;
від відповідача 3 - не з'явився.
Артемівський міжрайонний прокурор (далі - прокурор) звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Дебальцівської міської ради (далі - відповідач 1) про визнання права власності.
До початку розгляду справи по суті прокурором було подано до суду заяву від 24.07.2015 №71-4142-вих15 про зміну предмету позову, в якій просить визнати недійсними рішення Миронівської селищної ради №XXIV/3-6 від 14.06.2002, рішення Світлодарської міської ради №24-7-1 від 29.11.2002 та рішення Дебальцівської міської ради №4/22-12 від 17.02.2004. Заява прийнята судом, справа розглядається з урахуванням вказаної заяви.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що рішення Миронівської селищної ради та Світлодарської міської ради щодо передачі в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцеве загальноосвітніх шкіл №9, №10, дитячої музичної школи №3, Світлодарської гімназії, загальноосвітньої школи №11, дитячої музичної школи №2, а також рішення Дебальцівської міської ради про надання згоди на прийняття Світлодарської міської лікарні №2 до комунальної власності територіальної громади м. Дебальцевого були прийняті з порушенням вимог законодавства, з огляду на те, що нормами діючого законодавства України не передбачено ані права, ані обов'язку органів місцевого самоврядування приймати чи передавати безоплатно у комунальну власність майно інших територіальних громад. Також зазначив, що з актів приймання-передачі, складених на підставі рішення Дебальцівської міської ради про надання згоди на прийняття Світлодарської міської лікарні №2 до комунальної власності до територіальної громади м. Дебальцевого, не вбачається форма власності, в якій знаходився об'єкт передачі на момент передавання його у комунальну власність Дебальцівській міській раді.
Ухвалою господарського суду від 30.07.2015 було залучено до участі у справі інших відповідачів - Світлодарську міську раду (далі - відповідач 2) та Миронівську селищну раду (далі - відповідач 3).
Відповідачі у судові засідання не з'явилися, відзиви на позов не надали, про місце, дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили, тому справу, на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши прокурора, дослідивши письмові докази у судовому засіданні, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Рішенням Миронівської селищної ради №XXIV/3-6 від 14.06.2002 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцеве загальноосвітніх шкіл №9, №10 та дитячої музичної школи №3», у зв'язку з фінансуванням загальноосвітніх шкіл з міського бюджету, згідно ст. 89 Бюджетного кодексу України, керуючись ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила передати в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцеве загальноосвітні школи №9, №10 та дитячу музичну школу №3 (а.с.143).
Рішенням Світлодарської міської ради №24-7-1 від 29.11.2002 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцевого Світлодарської гімназії, загальноосвітньої школи №11 та дитячої музичної школи №2», у зв'язку з фінансуванням загальноосвітніх шкіл та Світлодарської гімназії з міського бюджету, згідно ст. 89 Бюджетного кодексу України, керуючись ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила передати Світлодарську гімназію, загальноосвітню школу №11 та дитячу музичну школу №2 до комунальної власності територіальної громади м. Дебальцевого (а.с.145).
Наказом Міністерства палива та енергетики України №185 від 09.04.2003 «Про передачу соціальної інфраструктури Вуглегірської ТЕС ВАТ «ДЕК «Центренерго» до комунальної власності територіальної громади м. Світлодарськ Дебальцевського району Донецької області» було наказано, зокрема, здійснити безоплатну передачу з балансу Вуглегірської ТЕС ВАТ «ДЕК «Центренерго» у комунальну власність територіальної громади м. Світлодарськ Дебальцевського району Донецької області об'єктів соціальної інфраструктури, що не увійшли до статутного фонду товариства, загальною залишковою балансовою вартістю 76 798 626грн. 13коп. станом на 31.12.2002, згідно з додатком (а.с.146).
Відповідно до переліку об'єктів соціальної інфраструктури Вуглегірської ТЕС ВАТ «ДЕК «Центренерго», що передається до комунальної власності територіальної громади м. Світлодарськ Дебальцевського району Донецької області №185 від 09.04.2003, який є додатком до наказу Міністерства палива та енергетики України №185 від 09.04.2003, Вуглегірською ТЕС ВАТ «ДЕК «Центренерго» було передано до комунальної власності територіальної громади м. Світлодарськ Дебальцевського району Донецької області, зокрема, лікарню господарський корпус, патолого-анатомічний корпус, харчоблок лікарні, інфекційний корпус, лікарню головний корпус (а.с.147-149).
Рішенням Дебальцівської міської ради №4/22-12 від 17.02.2004 «Про надання згоди на прийняття Світлодарської міської лікарні №2 до комунальної власності до територіальної громади м. Дебальцевого», на виконання Закону України «Про передачу об'єктів права державної комунальної власності», керуючись п.51 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила дати згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Дебальцевого будівель міської лікарні, які є об'єктами права державної власності: головний корпус, господарський корпус, патолого-анатомічний корпус, інфекційний корпус, харчовий блок лікарні та передати на баланс Світлодарській міській лікарні №2: головний корпус, господарський корпус, патолого-анатомічний корпус, інфекційний корпус, харчовий блок лікарні (а.с.137).
Відповідно до актів приймання-передачі головний корпус лікарні, господарський корпус лікарні, патолого-анатомічний корпус лікарні, інфекційний корпус лікарні та харчовий блок лікарні були передані Вуглегірською ТЕС ВАТ «ДЕК «Центренерго» на баланс міської ради м. Дебальцеве (а.с.138-142).
Рішенням Дебальцівської міської ради №VI/4-8 від 23.12.2010 «Про надання статусу навчально-виховного комплексу Світлодарській гімназії з загальноосвітньою школою 1 ступеня №8 Дебальцевскої міської ради Донецької області у новій редакції» було вирішено, зокрема, надати з 01.01.2011 Світлодарській гімназії з загальноосвітньою школою 1 ступеня №8 статус навчально-виховного комплексу та перейменувати Світлодарську гімназію з загальноосвітньою школою 1 ступеня №8 Дебальцівської міської ради Донецької області у Світлодарський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа1 ступеня №8 - гімназія» Дебальцівської міської ради Донецької області (а.с.144).
Відповідно до ч.2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в редакції чинній на момент прийняття спірних рішень, підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Приписами ч.6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Згідно з п.п.2,3 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України, в редакції чинній на момент прийняття спірних рішень, до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на освіту, зокрема, на загальну середню освіту: загальноосвітні навчальні заклади, у тому числі: школи-дитячі садки (для міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми, вечірні (змінні) школи та охорону здоров'я, зокрема, на первинну медико-санітарну, амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (лікарні широкого профілю, пологові будинки, станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, поліклініки і амбулаторії, загальні стоматологічні поліклініки).
Аналіз зазначених вище норм дозволяє дійти висновку, що безоплатна передача власності однієї територіальної громади інший не передбачена, а розпорядження майном органом місцевого самоврядування можливий лише у виді відчуження і доходи від такого відчуження зараховуються до відповідного бюджету.
Відповідачами 1,2 не доведено факту відчуження майна та, відповідно, зарахування доходів від такого відчуження до місцевого бюджету. Крім того, не доведена і доцільність передання саме у власність територіальній громади м. Дебальцеве загальноосвітніх шкіл №9, №10, дитячої музичної школи №3, Світлодарського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа 1 ступеня №8 - гімназія», загальноосвітньої школи №11, дитячої музичної школи №2 та Світлодарської міської лікарні №2.
Також, статтею 89 Бюджетного кодексу, в редакції чинній на час прийняття рішень, для видатків які здійснюються з бюджетів міст обласного значення, не вимагалось наявність права власності на об'єкт, за відповідною територіальною громадою, який фінансується з такого бюджету.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про незаконність прийняття Світлодарською міською радою рішення №24-7-1 від 29.11.2002 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцевого Світлодарської гімназії, загальноосвітньої школи №11 та дитячої музичної школи №2» та Миронівською селищною радою рішення №XXIV/3-6 від 14.06.2002 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцеве загальноосвітніх шкіл №9, №10 та дитячої музичної школи №3».
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення Дебальцівської міської ради, цей Закон регулює відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність. Дія цього Закону поширюється на об'єкти права державної та комунальної власності, у тому числі передані в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду.
Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення Дебальцівської міської ради, з державної у комунальну власність передаються безоплатно, зокрема, заклади охорони здоров'я.
Приписами ч.ч.5,6 ст.7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення Дебальцівської міської ради, передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Прийняття рішення Дебальцівською міською радою №4/22-12 «Про надання згоди на прийняття Світлодарської міської лікарні №2 до комунальної власності до територіальної громади м. Дебальцевого» від 17.02.2004 суд вважає безпідставним та незаконним, оскільки вищевказаний об'єкт соціальної інфраструктури Міністерством палива та енергетики України передавався територіальній громаді м. Світлодарська Дебальцевського району Донецької області, а ні Дебальцівській міській раді.
Виходячи з наведеного, вимога прокурора про визнання недійсним рішення Дебальцівської міської ради «Про надання згоди на прийняття Світлодарської міської лікарні №2 до комунальної власності до територіальної громади м. Дебальцевого» від 17.02.2004 №4/22-12 також підлягає задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно зі ст.21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Водночас, судом зазначається, що, на підставі ст. 38 ГПК України, господарський суд витребовує докази за наявності відповідного клопотання, у разі неможливості самостійно надати докази сторонами.
Згідно ч.1 ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Господарські витрати розподілити відповідно до ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення Миронівської селищної ради №XXIV/3-6 від 14.06.2002 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцеве загальноосвітніх шкіл №9, №10 та дитячої музичної школи №3».
Визнати недійсним рішення Світлодарської міської ради №24-7-1 від 29.11.2002 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м. Дебальцевого Світлодарської гімназії, загальноосвітньої школи №11 та дитячої музичної школи №2».
Визнати недійсним рішення Дебальцівської міської ради №4/22-12 від 17.02.2004 «Про надання згоди на прийняття Світлодарської міської лікарні №2 до комунальної власності до територіальної громади м. Дебальцевого».
Стягнути з Миронівської селищної ради (84791, Донецька область, Артемівський район, смт. Миронівський, вул. Леніна, буд. 16, код ЄДРПОУ 25946404) на користь Державного бюджету України 1 218грн. витрат з оплати судового збору.
Стягнути з Світлодарської міської ради (84792, Донецька область, Артемівський район, м. Світлодарськ, просп. Леніна, буд. 5, код ЄДРПОУ 26319615) на користь Державного бюджету України 1 218грн. витрат з оплати судового збору.
Стягнути з Дебальцівської міської ради (84700, Донецька область, м. Дебальцеве, вул. Радянська, буд. 85, код ЄДРПОУ 04052755) на користь Державного бюджету України 1 218грн. витрат з оплати судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, через господарський суд, який розглянув справу.
Повне рішення складено 12 серпня 2015 року.
Суддя О.В. Говорун