Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
У К Р А Ї Н А
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2010 року справа №2а-1489/10/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Старосуда М.І., суддів Василенко Л.А., Юрченко В.П.,
при секретареві Чуріковій Я.О.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2010 року у справі № 2а-1489/10/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська Рекламна Компанія», третя особа начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи, і
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2010 року у задоволенні позову Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська Рекламна Компанія», третя особа начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи відмовлено повністю за необґрунтованістю.
Позивач на вказане судове рішення подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати в звязку з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову про задоволення позову Ленінської МДПІ у м.Луганську.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Судом першої інстанції встановлено, що 27.01.2007 року виконавчим комітетом Луганської міської ради Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія» зареєстроване в якості юридичної особи про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ з присвоєнням ідентифікаційного коду 34870583, відповідно копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 017416 (арк. справи 22).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія» як платник податків перебуває на обліку у Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції м.Луганська з 27.01.2007 р. за №172, засновником підприємства є ОСОБА_2, місцезнаходження підприємства: 91038, м.Луганськ, вул.Цимлянська, 2б/11, відповідно довідки про взяття на облік платника податків (арк. справи 24 зворотній бік).
Постановою Ленінського районного суду м.Луганська від 4 серпня 2008 року встановлено, що ОСОБА_3 умовив ОСОБА_2 зареєструвати підприємство на своє ім'я. До фінансово-господарської діяльності ОСОБА_2 ніякого відношення не мав, відповідно копії постанови (арк. справи 6 зворотній бік).
Через деякий час ОСОБА_2 відмовився виконувати обовязки директора ТОВ «Луганська рекламна компанія», оскільки ОСОБА_3 познайомився з ОСОБА_4, якому запропонував стати директором зазначеного підприємства. ОСОБА_4 також до фінансово-господарської діяльності ніякого відношення не мав, відповідно копії постанови (арк. справи 5 зворотній бік).
Також вказаною постановою Ленінського районного суду м.Луганська від 4 серпня 2008 року встановлено, що ОСОБА_3 скоїв злочин, передбачений ч.1 ст.105 Кримінального кодексу України за ознаками фіктивне підприємництво, тобто створення субєкта підприємницької діяльності (юридичної особи) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, стосовно яких існує заборона. Кримінальну справу за звинуваченням ОСОБА_3 за ч.1 ст.205, ч.1 ст. 357 Кримінального кодексу України закрито в звязку з дієвим каяттям (арк. справи 5 14).
Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Вищезазначені обставини у справі, встановлені судом першої інстанції знайшли повне підтвердження при апеляційному перегляді справ і не є спірними.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 02.11.2009 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис щодо припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія» на підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2009 року у справі №2а-20936/09/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія» про припинення юридичної особи (арк. справи 26 запис 4, арк. справи 55).
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції неповно зясував обставини справи, прийшов до невірного висновку, що податковий орган не може вимагати визнання недійсною державної реєстрації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія» створено без відповідного рішення власника майна, особи, вказані засновниками не формували статутний фонд, грошовими та матеріальними внесками підприємство не наділяли, створено невідомими особами без наміру займатися підприємницькою діяльністю з метою отримання прибутку.
Згідно з положеннями статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755-ІУ (надалі - Закон № 755) для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів;
- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 25 Закону № 755 передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичної особи, згідно якого, державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
На підставі частини 3 статті 25 Закону № 755 за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.
Аналізуючи норми Господарського кодексу України (далі - ГК України) слід зазначити, що згідно з частиною 1 ст. 216 учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбаченому цим Кодексом, іншими законами та договором.
Частиною 1 ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно з частиною 1 ст. 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації
Частиною 1 ст. 59 ГК України передбачено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Частиною 6 цієї ж статті, зокрема, визначено, що суб'єкт господарювання ліквідується у разі скасування його державної реєстрації у випадках передбачених законом.
Статтею 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-ХІІ визначено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позивач не належить до кола осіб, визначених частиною 2 статті 110 Цивільного кодексу України, які мають право вимоги про визнання запису недійсним, а також зазначає, що позивач не належить і до кола осіб, визначених статтею 239 ГК України, яким надано право на застосування адміністративно-господарської санкції у вигляді визнання запису недійсним.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з цим, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним запису про державну реєстрацію відповідача не обгрунтовані та задоволенню не підлягають.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року N 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою.
(позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону № 755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи. Однією з підстав для припинення юридичної особи, відповідно до вказаних вимог Закону 755 є скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Колегія суддів не приймає до уваги доводів апеляційної скарги та вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо відсутності предмету позову, оскільки позивач просить визнати недійсним запис про державну реєстрацію Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія» з моменту реєстрації та про припинення юридичної особи (позов поданий 26 лютого 2010 року), але 02.11.2009 року за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2009 року внесено запис про припинення юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська рекламна компанія».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та вирішив спір з дотримання норм процесуального і матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстав для скасування постанови суду не встановлено.
Постанова в повному обсязі складена 14 липня 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2010 року у справі за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська Рекламна Компанія», третя особа начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий: М.І. Старосуд
Судді: Л.А. Василенко
ОСОБА_5