Постанова № 48334534, 07.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.08.2015
Номер справи
826/13414/15
Номер документу
48334534
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 серпня 2015 року 10:30 № 826/13414/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Державної служби України з надзвичайних ситуаційдо Товариства з обмеженою відповідальністю «Мастер-Авіа» про застосування заходів реагування, ВСТАНОВИВ:

Державна служба України з надзвичайних ситуацій звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Мастер-Авіа», у якій просить суд застосувати заходи реагування до ТОВ «Мастер-Авіа» (код ЄДРПОУ 37053765) у вигляді:

- зупинення роботи зупинення роботи експлуатації будівлі паливно-мастильних матеріалів ТОВ «Мастер-Авіа» за адресою: проспект Повітрофлотський, 81, м. Київ, до повного усунення порушень ТОВ «Мастер-Авіа» за адресою: проспект Повітрофлотський, 81, м. Київ, до повного усунення порушень;

- зупинення роботи експлуатації будівлі служби пожежної та відомчої охорони ТОВ «Мастер-Авіа» за адресою: проспект Повітрофлотський, 88, м. Київ, до повного усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи експлуатації будівлі паливно-мастильних матеріалів та будівлі служби пожежної та відомчої охорони. З метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечив та зазначив, що за результатами проведеної перевірки відповідачем складено план усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту ТОВ «Мастер-Авіа», які виявлені ДСНС України в ході планової перевірки з 03 по 23 червня 2015 року.

Крім того, відповідач, в обґрунтування заперечень, посилається на те, що в разі закриття та опломбування лабораторії ПММ унеможливить усунення виявлених недоліків, а також призведе до падіння виробництва, відзначиться на якості послуг та вплине на безпеку польотів.

Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

На виконання наказу від 23.04.2015 № 221, на підставі посвідчення про проведення перевірки від 21.05.2015 №26-7486/261 уповноваженими посадовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту ТОВ «Мастер-Авіа» за адресою: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 79 та вул. Медова, 2-а.

Під час проведення перевірки перевірено території, будівлі та приміщення ТОВ «Мастер-Авіа» в м. Києві по вул. Медовій, 2-а та 5, проспекті Повітрофлотський, 79, 81, 86-а, 88, 92, 92-а, які розташовані на території КП МА «Київ» (Жуляни).

Суд встановив, що повідомлення від 21.05.2015 № 26-7483/261 про проведення планової перевірки відповідачу вручено особисто під розписку 22.05.2015.

Перевірка проводилась в період з 03.06.2015 по 23.06.2015.

За результатами перевірки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту від 23.06.2015 № 26-6 (далі - акт №26-6), згідно з яким, під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки.

Перевірку здійснено у присутності заступника директора ТОВ «Мастер-Авіа» ОСОБА_1, начальника служби експлуатації аеро-вокзального комплексу ТОВ «Мастер-Авіа» ОСОБА_2, начальника складів паливно-мастильних матеріалів (ПММ) ОСОБА_3

Згідно акта № 26-6 позивач виявив такі порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки в будівлі лабораторії ПММ:

- приміщення не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації;

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів виконано не за допомогою зварювання, паяння, опресування або затискачів;

- не проведено заміри опору ізоляції освітлювальної електромережі;

- лінія живлення побутового кондиціонера не забезпечена автономним пристроєм електричного захисту;

- допускається користування пошкодженими розетками, відгалуженими та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами;

- допускається експлуатації кабелів та проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;

- приміщення не забезпечено знаками ДСТУ ISO 6309:2007;

- не всі відгалуджувальні та з'єднувальні коробки закрито кришками виготовленими із негорючих або важкогорюших матеріалів;

- не проведено ревізію пристроїв захисту від прямих попадень блискавок та вторинних її проявів;

- електрообладнання за виконанням та ступенем захисту не відповідає класу зони з ПУЕ.

Також, позивач встановив наступні порушення в будівлі СПБ та ВОРХ (мийка авто):

- приміщення не обладнані системою автоматичної пожежної сигналізації;

- не здійснено вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій даху;

- не здійснено обслуговування первинних засобів пожежогасіння відповідно до Правил експлуатації вогнегасників;

- електрообладнання за виконанням та ступенем захисту не відповідає класу зони з ПУЕ;

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів у підсобних приміщеннях виконується не за допомогою зварювання, паяння, опресування або затискачів

- ширина проводів на шляхах евакуації з поверхів (з приміщень вежі) менше 1 м.;

- допускається користування пошкодженими розетками, відгалуженими та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами;

- допускається експлуатації кабелів та проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;

- приміщення не забезпечено знаками ДСТУ ISO 6309:2007;

- не проведено заміри опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі.

Таким чином, позивач в ході перевірки встановив, що будівлі лабораторії паливно-мастильних матеріалів та служби пожежної і відомчої охорони ТОВ «Мастер-Авіа» функціонує з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Частиною 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено у ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.

Станом на дату розгляду даної справи, порушення, які є підставою для застосування заходів реагування, відповідач не усунув, що він не заперечує.

Оскільки, на даний час порушення, встановлені в акті № 26-6 ТОВ «Мастер-Авіа» не усунуті, суд вважає, що подальша експлуатація будівлі паливно-мастильних матеріалів та будівлі служби пожежної та відомчої охорони ТОВ «Мастер-Авіа» створює загрозу життю та здоров'ю людей, навколишньому природному середовищу, внаслідок чого є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

Доводи відповідача щодо вжиття заходів з метою усунення виявлених порушень суд відхиляє, оскільки затвердження плану усунення таких порушень та укладення договорів на виконання робіт не є належними та допустимими доказами відсутності порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей під час роботи підприємства.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи Товариства з обмеженою відповідальністю «Мастер-Авіа» (код ЄДРПОУ 37053765), а саме, зупинення експлуатації будівлі лабораторії паливно-мастильних матеріалів за адресою: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 81, до повного усунення порушень та зупинення експлуатації будівлі служби пожежної та відомчої охорони за адресою: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 88, до повного усунення порушень шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки і на двері будівлі лабораторії паливно-мастильних матеріалів та будівлі служби пожежної і відомчої охорони ТОВ «Мастер-Авіа», підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що відповідно до частини 12 статті 183-2Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Отже, після усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки №76 відповідач має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної служби України з надзвичайних ситуацій задовольнити повністю.

2. Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Мастер-Авіа» (код ЄДРПОУ 37053765), заходи реагування у вигляді часткового зупинення роботи а саме, зупинення експлуатації будівлі лабораторії паливно-мастильних матеріалів за адресою: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 81, та зупинення експлуатації будівлі служби пожежної та відомчої охорони за адресою: м. Київ, проспект Повітрофлотський, 88, до повного усунення порушень шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки і на двері будівлі лабораторії паливно-мастильних матеріалів та будівлі служби пожежної і відомчої охорони ТОВ «Мастер-Авіа».

3. Покласти на Державну службу України з надзвичайних ситуацій обов'язок щодо забезпечення виконання даної постанови.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський