ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2012 року м.Черкаси
10 год. 30 хв. Справа № 2а/2370/2567/2012
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого –судді Бабич А.М.,
при секретарі –Сидорець І.С.,
представника позивача –не прибув,
представника відповідача –не прибув,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної фінансової інспекції в Черкаській області до державного підприємства «Іваньківський цукровий завод»про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.07.2012 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась державна фінансова інспекція в Черкаській області (далі-позивач), в якій просить зобов’язати державне підприємство «Іваньківський цукровий завод» (далі- відповідач) зменшити в бухгалтерському обліку розмір дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Чумгак» в сумі 1312015,58 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги,позивач зазначає, що протягом лютого-квітня 2012 року працівниками Державної фінансової інспекції в Черкаській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Івньківський цукровий завод»за період з 01.07.2010 до 31.01.2012.
За результатами перевірки складено акт ревізії від 20.04.2012 № 06-20/13, відповідно до якого встановлено факт наявності дебіторської заборгованості щодо розрахунків з ТОВ «Чумгак», яка утворилася в листопаді 2008 року в розмірі 1312015 грн. 58 коп.
Відповідачу пред’явлена вимога про зменшення в бухгалтерському обліку розміру дебіторської заборгованості в розмірі 1312015 грн. 58 коп.
Проте вищевказана вимога відповідачем не виконана, тому позивач просить у судовому порядку зобов’язати відповідача зменшити в бухгалтерському обліку розмір дебіторської заборгованості в розмірі 1312015 грн. 58 коп.
Представник позивача надав до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити без його участі за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача не прибув в судове засідання, натомість надав до суду заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Державне підприємство «Івньківский цукровий завод» зареєстроване 01.08.2007 Маньківською районною державною адміністрацією Черкаської області (ідентифікаційний код 32741501).
Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 № 2939-XII (далі-Закон № 2939-XII)
Відповідно до статті 2 Закону № 2939-XII головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною фінансовою інспекцією через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення державною фінансовою інспекцією державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів.
Відповідно до пункту 4.3 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 жовтня 2011 року №1236, фінансова інспекція має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно з пунктом 6.13 цього Положення законні вимоги службових осіб Державної фінансової інспекції є обов'язковими до виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Судом встановлено, що працівниками Державної фінансової інспекції в Черкаській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Іваньківський цукровий завод»за період з 01.07.2010 до 31.01.2012, результати якої відображені в акті ревізії від 20.04.2012 № 06-20/13.
Ревізією встановлена наявність дебіторської заборгованості щодо розрахунків відповідача з ТОВ «Чумгак» на суму 1312015 грн. 58 коп., яка утворилась в листопаді 2008 року внаслідок неоплаченої вартості переробки.
Відповідно до наданих до ревізії документів щодо стягнення дебіторської заборгованості відповідачем направлялись запити щодо встановлення фактичного місцезнаходження контрагента, направлялись запити звернення до правоохоронних органів.
Претензійно-правова робота щодо стягнення заборгованості відповідачем не здійснювалась у зв’язку з поверненням поштових відправлень з відміткою «адресат не проживає».
Згідно з постановою господарського суду Черкаської області від 07.12.2010 ТОВ «Чумгак»визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Оголошення про визнання ТОВ «Чумгак» банкрутом та початок процедури ліквідації оприлюднені в газеті «Голос України»від 18.01.2011 № 8.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-ХІІ конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Отже з вимогами до ТОВ «Чумгак»відповідачу необхідно було звернутися у термін до 18.02.2011.
Враховуючи, що цим правом відповідач не скористався, а станом на час судового розгляду справи ТОВ «Чумгак»ліквідовано як юридичну особу, борг вважається безнадійним виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4 Наказу Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999 року N 237 «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку»(далі-Наказ) безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності.
Таким чином, згідно із статями 610 та 611 Цивільного кодексу України щодо порушення зобов'язання та втрати боржника у зобов'язанні (пропуск строку позовної давності та як наслідок втрату активів підприємством, завищено розмір дебіторської заборгованості станом на 31.12.2011 щодо розрахунків з ТОВ «Чумгак»на суму 1312015 грн. 58 коп.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач визначив дебіторську заборгованість активом в порушення п. 5 Наказу, яким визначено, що дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигод та може бути достовірно визначена її сума.
Внаслідок допущених порушень у балансі підприємства за 2011 рік завищено дані рядка 160 «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: чиста реалізаційна вартість»та занижено дані рядка 350 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» на суму 1312015 грн. 58 коп.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що визнання відповідачем адміністративного позову не суперечить вимогам закону та не порушує чиїх-небудь прав.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійному управлінню надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Як встановлено з матеріалів справи відповідачу направлена вимога від 07.05.2012 № 23-06/44-4171 про вжиття заходів щодо усунення порушень, в тому числі зменшити в бухгалтерському обліку розмір дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Чумгак»в сумі 1312015,58 грн. Вказану вимогу відповідач станом на час подачі позову не виконав.
Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійному управлінню надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином суд дійшов висновку, що вимоги позивача до державного підприємства «Івньківський цукровий завод»про зменшення в бухгалтерському обліку розміру дебіторської заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 41, 86, 122, 128, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати державне підприємство «Іваньківський цукровий завод» (20132, Черкаська область, Маньківський район, с. Іваньки, вул. Заводська, 1; ідентифікаційний номер 32741501) виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 07.05.2012 № 23-06/44-4171 в частині зобов’язання зменшити в бухгалтерському обліку розміру дебіторської заборгованості із розрахунків з товариством з обмеженою відповідальністю «Чумгак»в сумі 1312015 (один мільйон триста дванадцять тисяч п'ятнадцять) гривень 58 коп.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич