ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-5666/10/2370
14.12.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гаврилюка В. О.,
секретар судового засідання Хоменко О. О.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у місті Черкаси подала позов про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2 513 грн. 19 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до відповідача за порушення вимог Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг згідно рішення від 28.05.2010р. № НОМЕР_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2 449 грн. 20 коп., які відповідачем у встановлений ст. 22 зазначеного Закону строк не сплачені.
Крім того, до відповідача за порушення вимог Закону України Про патентування деяких видів підприємницької діяльності згідно рішення від 28.05.2010р. № НОМЕР_2 застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 63 грн. 99 коп., які відповідачем у встановлений ст. 8 зазначеного Закону строк не сплачені.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не зявився, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив розглянути справу без його участі на підставі наданих документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.
Відповідач, як фізична особа підприємець, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, зареєстрований виконавчим комітетом Черкаської міської ради 05.02.2010р., взятий на облік в органах державної податкової служби, на час розгляду справи перебуває на обліку в державній податковій інспекції у місті Черкаси.
Законом який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР).
Згідно преамбули Закону України Про патентування деяких видів підприємницької діяльності від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР (далі Закон № 98/96-ВР) цей Закон визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться субєктами підприємницької діяльності
Відповідно до статті 15 Закону № 265/95-ВР контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Частиною 3 статті 9 Закону № 98/96-ВР передбачено, що контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно наявного в матеріалах справи плану проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого головою Державної податкової адміністрації в Черкаській області, перевірка відповідача була запланована на травень 2010 року.
Судом встановлено, що 18.05.2010р. в магазині Світанок, розташованому за адресою: м. Черкаси, вул. Сержанта Волкова, 25, в якому здійснює діяльність відповідач, посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
В результаті перевірки встановлено факт реалізації товару на загальну суму 26 грн. 30 коп., продавець отримав готівку, видав товар та здачу, проте розрахункову операцію через РРО не провів, не видав чек.
Крім того, здійснено перевірку готівкових коштів на місці проведення розрахунків (коробка під прилавком, звідки проведено розрахунок) та встановлено, що фактично на час перевірки рахується 562 грн. 19 коп., а відповідно до денного звіту реєстратора розрахункових операцій повинно рахуватись 72 грн. 35 коп., невідповідність складає 489 грн. 84 коп.
Також перевіркою встановлено, що в магазині Світанок, в якому проводить діяльність відповідач, здійснювалась торгівельна діяльність з 17.04.2010р. по 19.04.2010р. без придбання торгового патенту. Здійснення вказаної діяльності підтверджене даними контрольних стрічок.
Результати перевірки зафіксовані в акті (зареєстрований в органі ДПС за місцем здійснення діяльності субєкта господарювання 18.05.2010р. за № 582/23/23/23/НОМЕР_3) на підставі якого позивачем 28 травня 2010 року прийняті рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій: згідно Закону № 265/95-ВР № НОМЕР_1 в розмірі 2 449 грн. 20 коп.; згідно Закону № 98/96-ВР № НОМЕР_2 в розмірі 63 грн. 99 коп.
З актом перевірки продавець ознайомлений, один примірник акту отримав, в акті зроблено запис про те, що виявлені порушення більше не повторяться.
Заперечень збоку відповідача щодо неправомірності здійснення перевірки, відсутності зафіксованих в акті перевірки порушень та необґрунтованого застосування штрафних санкцій немає. Рішення від 28 травня 2010 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 отримані відповідачем 07.07.2010р., які ним до податкових органів чи суду не оспорені.
Статтею 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, зокрема:
13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Стаття 22 Закону № 265/95-ВР передбачає, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до статті 25 Закону № 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно частин 1, 2 статті 1 Закону № 98/96-ВР обєктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг. Субєктами правовідносин, які підлягають регулюванню за цим Законом, є юридичні особи та субєкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, - резиденти і нерезиденти, а також їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю, передбаченою частиною першою цієї статті.
Частиною 1 статті 2 Закону № 98/96-ВР передбачено, що торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право субєкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент не засвідчує право субєкта підприємницької діяльності на інтелектуальну власність.
Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону № 98/96-ВР патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.
Згідно абзацу 4 частини 1, частини 3 статті 8 Закону № 98/96-ВР субєкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності субєктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням. Штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у пятиденний термін відповідно до законодавства.
З огляду на вимоги пункту 11 статті 11 Закону України Про державну податкову службу в Україні, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
За вказаних обставин, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем - субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (18035, м. Черкаси, вул. Рокосовського, 52, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) в дохід бюджету через державну податкову інспекцію у місті Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 34503595) штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2 513 (дві тисячі п'ятсот тринадцять) грн. 19 коп.
СуддяВ.О. Гаврилюк