ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
07 серпня 2015 року № 813/3291/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув;
відповідача: представник Демчик О.І.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Приватного підприємства «Нафтотермінал» про зупинення експлуатації об'єкта, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (далі - ГУ ДСНСУ у Вінницькій області) до Приватного підприємства «Нафтотермінал» (далі - ПП «Нафтотермінал») про зупинення експлуатації Вінницької нафтобази ПП «Нафтотермінал» шляхом опломбування вхідних дверей операторної та відключення від джерел електроживлення Вінницької нафтобази ПП «Нафтотермінал», розташованої за адресою: м. Вінниця, вул. Залізнична, 13 до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В судовому засіданні 07.08.2015 року представник відповідача заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Клопотання обґрунтоване тим, що ГУ ДСНСУ у Вінницькій області пропущено встановлений законом строк звернення до адміністративного суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.
При постановленні ухвали, суд враховує наступне.
Згідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В той же час, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.
Позивач у адміністративному позові просить суд зупинити експлуатацію Вінницької нафтобази ПП «Нафтотермінал» шляхом опломбування вхідних дверей операторної та відключення від джерел електроживлення Вінницької нафтобази ПП «Нафтотермінал», розташованої за адресою: м. Вінниця, вул. Залізнична, 13 до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДСНСУ у Вінницькій області було проведено перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю з діяльністю аварійно-рятувальних служб на об'єкті Вінницька нафтобаза ПП «Нафтотермінал», за наслідками якої складено акт №30 від 29.05.2015 року.
В даному акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення ПП «Нафтотермінал» вимог законодавства щодо пожежної та техногенної безпеки.
Вищенаведене та встановлені фактичні обставини справи дають підстави вважати, що днем виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду є день складання вищезазначеного акту перевірки, а саме 29.05.2015 року.
Покликання позивача на те, що акт перевірки було направлено 29.05.2015 року ПП «Нафтотермінал» для підписання і підписаний акт повернуто до ГУ ДСНСУ у Вінницькій області лише 15.06.2015 року, суд не приймає до уваги, оскільки нормою ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено, що 15-денний строк обчислюється саме з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду, а не з моменту отримання підписаного акту відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
В той же час, як вбачається із відтиску штемпеля відділення поштового зв'язку, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду лише 25.06.2015 року, тобто зі спливом 15-денного строку, що визначений ч. 2 ст. 99 КАС України.
Разом з цим, позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів щодо підтвердження поважності причин такого пропуску та відповідно судом не встановлено обставин, які свідчать про наявність об'єктивних перешкод для подання позову у встановлений законодавством строк.
Так, поважними причинами, що зумовлюють пропуск строку звернення до суду, визнаються обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з істотними перешкодами, які не дозволяють вчасно реалізувати право на судовий захист.
Відтак, встановлені судом обставини вказують на те, що останній не був позбавлений можливості звернутись до суду у встановлений законодавством строк.
Частиною 2 статті 5 КАС України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Отже, з огляду на обставини справи, які зумовлюють виникнення права позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що встановлений законом строк звернення позивачем пропущено. Жодних інших поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутися за судовим захистом, ГУ ДСНСУ у Вінницькій області не зазначено, жодних доказів на підтвердження цього - не додано.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
В даному випадку, враховуючи пропуск позивачем строку звернення до суду, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника відповідача, а саме - про залишення позовної заяви без розгляду.
У відповідності до статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається повністю.
Керуючись ст.ст. 5, 99, 100, 155, 160-163, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити.
Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Приватного підприємства «Нафтотермінал» про зупинення експлуатації об'єкта - залишити без розгляду.
Повернути Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, 21021, код ЄДРПОУ 38635397) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 12.08.2015 року.
Суддя Клименко О.М.