Постанова № 48330341, 20.01.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2011
Номер справи
2а-4269/10/0970
Номер документу
48330341
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" січня 2011 р. cправа № 2a-4269/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.

представника позивача: управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області ОСОБА_1

представника відповідача: публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування"не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області до публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, фінансових санкцій та пені в сумі 122 488,41 грн.,

ВСТАНОВИВ:

03.12.2010 року управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області звернулось до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, фінансових санкцій та пені в сумі 121 488,31 грн.

12.01.2011 року на адресу суду від позивача управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області надійшло письмове клопотання про зміну позовних вимог, в якому позивач просив стягнути з відповідача заборгованість по сплаті страхових внесків, фінансових санкцій та пені в сумі 122 488,41 грн. (а.с. 48-49).

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення статті 20 ОСОБА_2 України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" не погашено заборгованість за травень-вересень 2010 року по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 109 869,89 грн. Крім того, в звязку із несплатою страхових внесків позивачем до відповідача рішенням за №396 від 03.09.2010 року застосовано фінансові санкції в розмірі 3 462,41 грн. та нараховано пеню в розмірі 9 156,11 грн., яка несплачена відповідачем у відповідності до вимог пункту 13 статті 106 ОСОБА_2 України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". Загальна сума несплаченої заборгованості по сплаті страхових внесків, фінансових санкцій та пені становить 122 488,41 грн. Вважає, що сума несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пеня підлягають стягненню з відповідача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання повторно не зявився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які міститься в матеріалах справи, причини неявки суду не повідомив. Своїм правом на подання письмового заперечення проти позову не скористався. Судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів.

Судом встановлено, що відповідач є юридичною особою, зареєстрованою Калуською районною державною адміністрацією в Івано-Франківській області 03.06.1997 року та взятий на облік управлінням Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 9).

Суд зазначає, що правовідносини з приводу предмету адміністративного позову були врегульовані чинними між позивачем та відповідачам ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чинного на час його дії.

Виключно ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Статтею 5 вказаного ОСОБА_2 його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 1 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього ОСОБА_2 сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 даного ОСОБА_2 страхувальниками відповідно є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно вимог частини першої та третьої статті 15 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього ОСОБА_2, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Частина 2 статті 17 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює обов'язки страхувальників, пункт шостий якої передбачає, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Таким чином, суд приходить до переконання, що відповідач у відповідності до статей 14, 15, 17 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на якого покладено обов'язок нараховувати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області.

Пунктом 2.1. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року за № 26-1 встановлено, що страхувальники щомісяця формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

Частина 6 статті 20 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює обов'язок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з частиною 12 статті 20 вищезазначеного ОСОБА_2 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем самостійно розраховані суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за травень-вересень 2010 року в розмірі 109 869,89 грн., однак вказані зобов'язання у встановлений законом строк відповідач не сплатив.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено норми статті 20 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Доводи позивача про зобовязання відповідача за страховими внесками в сумі 109 869,89 грн. підтверджується звітами відповідача про суми нарахованих внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень-вересень 2010 року, а також розрахунком боргу по страхових внесках (а.с. 11-30, 51).

Частина 2 статті 106 вказаного вище ОСОБА_2 передбачає, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього ОСОБА_2, вважаються недоїмкою.

Відповідно до вимог частини 3 статті 106 ОСОБА_2 України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, після отримання якої страхувальник зобовязаний протягом десяти робочих днів сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

В судовому засідання зясовано, що позивачем були надіслані вимога про сплату боргу за № Ю 1-06 від 01.07.2010 року, яка отримана відповідачем 06.07.2010 року, вимога за № Ю 1-07 від 04.08.2010 року, яка отримана відповідачем 09.08.2010 року, вимога за № Ю 1-08 від 02.09.2010 року, яка отримана відповідачем 13.09.2010 року, вимога за № Ю 1-09 від 01.10.2010 року, яка отримана відповідачем 11.10.2010 року та вимога за № Ю 1-10 від 02.11.2010 року, яка отримана відповідачем 05.11.2010 року (а.с. 31-35).

Факт отримання відповідачем вказаних вище вимог про сплату боргу підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с. 10-14).

Судом також встановлено, що позивачем своїм рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (надалі - рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені) за № 396 від 03.09.2010 року застосовані до відповідача фінансові санкції та нараховано пеню на загальну суму 12 618,52 грн. на суму недоїмки страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несплата якої допущена за період з 20.11.2009 року до 02.09.2010 року, яке направлено і відповідно отримано відповідачем (а.с. 36, 37).

Стаття 106 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює відповідальність страхувальників, частиною 1 якої передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частина 2 вказаної статті ОСОБА_2 передбачає, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього ОСОБА_2, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього ОСОБА_2, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Частиною 9 статті 106 вказаного ОСОБА_2 України визначаються фінансові санкції, які уповноважені застосовувати виконавчі органи Пенсійного фонду до страхувальників, пункт 2 якої передбачає, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1 (надалі - Інструкція) розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Відповідно до частини 13 статті 106 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення.

Здійснення відповідачем несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є підставою для нарахування пені та штрафних санкцій у відповідності до вищевказаних норм ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції, а сплата нарахованих сум пені та штрафних санкцій є обов'язком відповідача.

Доводи позивача про несвоєчасну сплату відповідачем недоїмки страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період, який зазначений у рішенні за № 396 від 03.09.2010 року підтверджується розрахунками фінансових санкцій по особовому рахунку 32%, 4%, 42%, та особовому рахунку 1-5% (а.с. 52-59).

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність нарахування позивачем сум недоїмки страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідача, а також до висновку, що відповідачу було відомо про наявність обов'язку погашення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми недоїмки на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача, суду не подано.

В передбаченому законом порядку рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржувались і нараховані суми таких санкцій, у відповідності до статті 106 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пунктів 9, 10 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України є узгодженими.

Відповідно до пункту 2.2. Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України за № 11-2 від 27.06.2002 року, Управління відповідно до покладених на них завдань забезпечують додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших коштів, що надходять до бюджету Фонду відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум страхових внесків та інших платежів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про стягнення з публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені в розмірі 122 488,41 грн. обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Калуський завод комунального устаткування" (ідентифікаційний код 03327730, вул. Січових Стрільців, 1/В, с. Вістова, Калуський район, Івано-Франківська область) на користь управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за травень, червень, липень, серпень, вересень 2010 року, застосованих фінансових санкцій та нарахованої пені, рішенням за № 396 від 13.09.2010 року, в розмірі 122 488 (сто двадцять дві тисячі чотириста вісімдесят вісім) гривень 41 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Чуприна О.В.

Постанова в повному обсязі складена 25.01.2011 року.