ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2015 року о 14 год. 37 хв.
Справа № 808/3887/15
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Білоуса А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Вільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) про стягнення податкового боргу,
за участю представників: від позивача – не прибув; від відповідача – не прибув;
ВСТАНОВИВ:
17 липня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Вільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі по тексту – позивач) до Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 82606,47 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – ПК України) та зазначено, що за підприємством обліковується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у сумі 82606,47 грн., який виник в результаті несплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобов’язань, та суми пені, нарахованої податковим органом за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, 31 липня 2015 року через канцелярію суду подав клопотання в якому просить розглянути адміністративну справу за відсутності представника Вільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився. Про місце, час та дату судового засідання повідомлений належним чином, заперечень, заяв або клопотань від нього на адресу суду не надходило.
За приписами частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суддя, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності та матеріали позовної заяви, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Розглянувши матеріали та з’ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Дружелюбівський виправний центр управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (код ЄДРПОУ 08594542) зареєстрований, як юридична особа 29 листопада 1999 року, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААВ №800084.
Відповідно до довідки форми 4-ОПП Дружелюбівський виправний центр управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) взятий на облік до позивача як платник податків 30 червня 2000 року за №22/26.
Станом на час розгляду адміністративної справи у суді за відповідачем обліковується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у сумі 82606,47 грн.
Податковий борг у відповідача виник на підставі наступного.
Дружелюбівським виправним центром управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) 19 лютого 2015 року до податкового органу подана податкова декларація з земельного податку з юридичних осіб, в якій відповідачем самостійно визначено податкові зобов’язання на 2015 рік зі щомісячною часткою сплати податку у сумі 8491,55 грн.
Судом встановлено, відповідачем не сплачено податкове зобов’язання за вказаною декларацією у сумі 8491,55 грн. по терміну сплати до 30 травня 2015 року, отже вказана сума набула статусу податкового боргу.
Крім того, Дружелюбівським виправним центром управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) 08 червня 2015 року до податкового органу подана уточнююча податкова декларація земельного податку з юридичних осіб №1500005407, в якій відповідачем самостійно визначено податкові зобов’язання на 2015 рік, зі щомісячною часткою сплати податку у сумі 16815,75 грн. Сума недоплати по земельному податку минулих податкових періодів, зазначена відповідачем у вказаній декларації склала 67263,68 грн., сума штрафу у зв’язку з самостійно виявленими помилками склала 2017,91 грн., сума пені за вказаною декларацією склала 3566,00 грн.
Вказані суми податкових зобов’язань не були сплачені відповідачем, отже набули статусу податкового боргу.
Крім того, у зв’язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов’язань податковим органом відповідачу була нарахована пеня у розмірі 1267,33 грн.
Отже, з огляду на вищевикладене, загальна сума податкового боргу Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) з земельного податку з юридичних осіб станом на час розгляду справи складає 82606,47 грн. (8491,55 грн.+ 67263,68 грн.+ 2017,91 грн.+ 3566,00 грн.+ 1267,33 грн.).
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями сттаті 59 ПК України Вільнянською ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області 07 травня 2012 року була сформована податкова вимога №28 на суму 4115,65 грн., яка отримана уповноваженою особою відповідача 07 травня 2012 року, про що свідчить підпис такої особи на корінці такої вимоги, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи.
Отже, станом на час розгляду справи, відповідно до довідок позивача та інтегрованої облікової картки з земельного податку з юридичних осіб, у відповідача існує податкова заборгованість перед бюджетом з вказаного податку у розмірі 82606,47 грн., яка до теперішнього часу не погашена.
Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов’язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з пунктом 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як встановлено судом із матеріалів адміністративної справи, відповідачем суми самостійно задекларованих зобов'язань не були сплачені у повному обсязі у встановлені законом строки і набули статусу податкового боргу.
В підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг – це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За правилами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
Згідно з підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Пунктом 129.4 статті 129 ПК України передбачено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до пунктів 95.1 – 95.2. статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у підпункті 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова вимога – це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до приписів пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов’язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов’язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Вищенаведеним нормативним актом не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
Вільнянською ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області на підтвердження податкового боргу відповідача у сумі 82606,47 грн. з земельного податку з юридичних осіб надано інтегровану картку із вказаного податку Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1), довідки про стан податкового боргу відповідача та податкову вимогу.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкових зобов’язань відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи зокрема мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості Вільнянська ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача вказаного податкового боргу.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідач у добровільному порядку суму податкової заборгованості не сплачено, суд дійшов висновку, що позов Вільнянської ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області є таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів частина 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Вільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.
Стягнути з Дружелюбівського виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№1) (ідентифікаційний номер 08594542) податковий борг по земельному податку з юридичних осіб, код б/к 18010505, в сумі 82606,47 грн. (вісімдесят дві тисячі шістсот шість гривень 47 копійок) на розрахунковий рахунок 33216800700085, одержувач – УК у Вільнянському районі (Дружелюбівська с/р), код ЄДРПОУ 37997149, банк ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.В. Татаринов