Постанова № 48310521, 05.08.2015, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
05.08.2015
Номер справи
359/7021/15-п
Номер документу
48310521
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №359/7021/15-п

Провадження № 3/359/2024/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2015 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Гончаров О.М., за участю представника митниці ОСОБА_1 , представника особи, що притягається до відповідальності ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС про порушення митних правил за ст. 471 МК України, щодо громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Херсонська область, Геничевський район, с.Сокологірне; місце проживання : Швеція, 69332, тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕР 321712, виданий 03 вересня 2012 року, орган, що видав 6511, ідентифікаційний код НОМЕР_1

ВСТАНОВИВ :

12 липня 2015 року о 20 год. 55 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", громадянка України ОСОБА_3 , яка прилетіла разом з чоловіком громадянином ОСОБА_4 ОСОБА_3 Стейнаром до України з Латвії, м.Рига літаком авіакомпанії «Балтійські авіалінії» рейсом №404 своїми діями обрали канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявили про те, що переміщувані ними через митний коридор України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення з митної території України та своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення. Після перетину пасажиром „білої лінії", яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю „зелений коридор" на підставі п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України пасажиру ОСОБА_3 було задано запитання щодо наявності в неї готівки, на що вона відповіла, що має при собі 30400 доларів США . Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення залу "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", де ним була видана готівка в розмірі 30417 доларів США , що знаходились у конвертах у жіночій сумочці та у чоловіка в гаманці.

Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів пасажира готівка належить їй та чоловіку особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю "зелений коридор", де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті). З виявленої суми пасажиру було пропущено 22107 доларів США, ( еквівалент 19999,10 євро по курсу НБУ станом на 12.07.2015р). За протоколом про порушення митних правил затримано 8310 доларів США.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої декларації та дозвільних документів пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці з приводу декларування готівки не звертався. Своїми діями громадянка України ОСОБА_3, під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до Постанови Правління НБУ від 27.05.2008 № 148, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв;язку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил , один примірник якого вручено під підпис особі, діями якої скоєно порушення і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.

Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - судом не встановлено.

В судовому засіданні представник ОСОБА_3 - ОСОБА_2 просить вилучені кошти повернути, оскільки при перетині кордону в аеропорту Аланда (Швеція) 12 липня 2015 року вони належним чином задекларували 23750 доларів. Під час проходження митного контролю не мали наміру приховувати кошти, які везли на придбання квартири для сина в Україні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника митниці , який просить застосувати штраф та вилучення валюти; приходжу до висновку що в діях громадянина України ОСОБА_3 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

Так, дійсно вона допустила порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

З цього приводу у суду достатні підстави для визнання її винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Вина правопорушника підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, та даними службової записки, , та встановлена судом.

У відповідності з положеннямист. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Крім того, згідно зіст.9 Конституції України, а такожст.17 Закону України "Про міжнародні договори"від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною ОСОБА_1 України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувалаЄвропейську Конвенцію "З захисту прав і основних свобод людини", а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиноюКонвенції,чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Судове рішення, яким застосовується в тому числі конфіскація майна, було б втручанням в право особи на повагу власності.

Згідно зСтаттею 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В даному випадку майном ОСОБА_3є грошова сума в доларах США, яка на думку представника митниці підлягає конфіскації.

За таких обставин конфіскація є втручанням в право особи на повагу власності і, відповідно, має бути застосованаст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини.

Перша і найбільш важлива вимога зазначеної правової норми полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на повагу власності має бути законним. Також передбачається, що держава уповноважена здійснювати контроль за використанням власності шляхом забезпечення виконання законів.

Питання про те, чи буде досягнутасправедлива рівновагаміж вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинила ОСОБА_3, полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбаченаст. 471 МК України.

Згідно зст.471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти. За таких обставин вимоги представника митниці, щодо застосування конфіскації, ґрунтуються на законі, тому подібне втручання держави в право гр. ОСОБА_3Ф І. на повагу власності слід розглядати як обгрунтоване і таке, яке відповідає вимогам закону.

Що стосується загального інтересу, якому могло слугувати таке втручання, Європейський Судзазначив, що держави мають законний інтерес і в той же час обов'язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні суми готівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.

Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь-яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз і вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.

Таким чином, у відповідності з рішенням ЄСПЛ, слід визнати, що застосування конфіскації в даному випадку відповідатиме загальним інтересам. Далі слід з'ясувати чи буде, в разі застосування конфіскації, досягнутарозумна співрозмірністьміж засобами, використаними судом для забезпечення загального інтересу, і захистом права особина повагу власності або, іншими словами,чи не буде покладено на нього індивідуальний надмірний тягар.

Правопорушення, яке вчинила ОСОБА_3Ф полягало в недекларуванні митному органу 30400 доларів США , в готівковій формі, які вона перевозила.

Слід зауважити, що ввезення готівкової іноземної валюти в Україну не є незаконним, згідно з діючим законодавством України.

Крім того, сума, яка може бути законно ввезена , чи фізично переміщена через український митний кордон, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування. Таким чином, існує лише обов'язок, щодо декларування таких коштів, залежно від суми, яка провозиться через митний кордон (встановлено порядок переміщення).

Більш того, законне походження грошових коштів, щодо яких є вимога застосування конфіскації, не оспорюється та їх незаконне походження жодним чином не підтверджено.

За матеріалами справи громадянка України ОСОБА_3 при перетину кордону в аеропорту Аланда (Швеція) 12 липня 2015 року належним чином задекларувала 23750 доларів США. Дані обставини підтверджуються копією митної декларації з відповідною відміткою працівника митниці.

Відповідно до розділу 2 п.2 « Інструкції про переміщення готівки та банківських металів через митний кордон України» за Постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року №148 фізична особа-резидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує еквівалент 10000 євро за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах) виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро. Строк дії таких документів 30 календарних днів , починаючи з дня видачі.

Судом встановлено що ОСОБА_3 на теперішній час не працює, чоловік перебуває на пенсії, вилучені кошти, це особисті кошти ОСОБА_3 та її чоловіка, підтвердженням чого є довідка від 13.05.2015р про суму отриманою пенсії, довідка про отримання кредиту ОСОБА_3

З метою дотримання умов попереднього договору про купівлю квартири членами родини ОСОБА_3 були позичені гроші на суму, яка була вилучена при складанні протоколу, що підтверджується Договорами позики, завіреним нотаріально №4169 та №4170 від 16.07.2015 року.

Допитаний судом свідок ОСОБА_5 підтвердив, що гроші мама везла для придбання йому квартири в м. Києві, перед цим було укладено попередній договір про купівлю квартиру. Для укладання угоди купівлі квартири , на суму вилучених на митниці коштів, вимушені позичити гроші. Зі слів матері йому відомо, що гроші вона перед поїздкою до України отримала в банку, і банківський конверт наданий до суду.

З огляду на наведене, застосування конфіскації, предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, тобто є не пропорційним, оскільки покладає на громадянина України ОСОБА_3 «індивідуальний надмірний тягар».

Накладання на правопорушника стягнення у вигляді штрафу , фактично виконає основну мету такого стягнення, викладену вст.23 КУпАП, а саме: адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Таке рішення відповідає вимогам ст.6 про право на справедливий судКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, ратифіковануЗаконом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року.

Водночас, застосування стягнення,передбаченогост.471 МК, у вигляді конфіскації грошових коштів, фактично відобразиться на матеріальному достатку ОСОБА_3 і на думку судуне буде відповідати принципу індивідуалізації покарання.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з особи, на якого накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 36 грн. 54 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.

З цього приводу, підлягає стягненню з особи, яка притягається до відповідальності, на користь Київської митниці ДФС також витрати пов;язані з перевезенням валюти до банку в м. Бориспіль на підставі ст.ст. 519, 520 МК України в розмірі 14,92грн.

Виходячи з вищенаведеного, керуючись ст.8,9 Конституції України;ст. 23 КУпАП ст. ст.3,10,471;Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, ратифікованоюЗаконом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року,протоколами №1, 2, 4, 7, 11 до Європейської Конвенції з захисту прав людини;ст.17 Закону України "Про міжнародні договори",Постановою Пленуму Верховного суду "Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил" від 3 червня 2005 року №8(із змінами, внесеними згідно зпостановою Пленуму Верховного Суду України №8 від 30 травня 2008 року),

ПОСТАНОВИВ :

Громадянку України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Херсонська область, Геничевський район, с.Сокологірне; місце проживання : Швеція, 69332, тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕР 321712, виданий 03 вересня 2012 року, орган, що видав 6511, ідентифікаційний код НОМЕР_1 визнати винною у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.

Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0439/125120103/15 року від 12.07.2015 року валюту в розмірі 8310 ( вісім тисяч триста десять) доларів США, - повернути ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Херсонська область, Геничевський район, с.Сокологірне; місце проживання : Швеція, 69332, тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕР 321712, виданий 03 вересня 2012 року, орган, що видав 6511, ідентифікаційний код НОМЕР_1

Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України; Код ЄДРПОУ: 38007070; код банку: 821018; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області; рахунок: №31117106705004, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050:

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Херсонська область, Геничевський район, с.Сокологірне; місце проживання : Швеція, 69332, тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕР 321712, виданий 03 вересня 2012 року, орган, що видав 6511, ідентифікаційний код НОМЕР_1 на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області, отримувач коштів Бориспільське УДКСУ (м. Бориспіль): 22030001) судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Херсонська область, Геничевський район, с.Сокологірне; місце проживання : Швеція, 69332, тимчасово не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕР 321712, виданий 03 вересня 2012 року, орган, що видав 6511, ідентифікаційний код НОМЕР_1 витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення у розмірі 14 грн. 92 коп. (Отримувач: Київська митниця ДФС, код ЄДРПОУ:39470947, код банку:821018, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, рахунок: 35211035089083).

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п;ятою статті 7 КУпАП, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред;явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____.

Суддя :О.М.Гончаров