ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/1980/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Юрков Е.О.
при секретарі - Дмитрієнко О.Д.
за участю:представника позивача -ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Пятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення надлишкових виплат, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Пятихатський районний центр зайнятості до ОСОБА_2 з вимогою: стягнути з гр-на ОСОБА_2 на користь П'ятихатського районного центру зайнятості надлишкові виплати у розмірі 22870 (двадцять дві тисячі вісімсот сімдесят) грн. 93 коп., які підлягають перерахуванню на р/р 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський РЦЗ, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
В обгрунтування позову позивач зазначив, що при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю виникла рахункова помилка, в результаті якої середня заробітна плата відповідача була завищена, відповідачу нараховані та виплачені надлишкові кошти. 22 грудня 2011 року відповідачу направлений лист-прохання повернути протягом п'ятнадцяти календарних днів надлишкові виплати у вказаному розмірі, який згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення доставлений адресату 27 грудня 2011 року. Надходження коштів від відповідача не було.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, проте в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний позов у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про зайнятість населення» від 01 березня 1991 року №803-ХІІ (далі Закон №803-ХІІ) держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Статтею 1 Закону №803-ХІІ встановлено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно із частиною 1 статті 2 Закону №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Позивач, згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року, є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, і на нього, згідно з пунктами 4-5 вказаної частини, покладено, зокрема, функцію з виплати забезпечення, надання передбачених даним Законом соціальних послуг та з контролю щодо обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 18 березня 2011 року ОСОБА_2 звернувся до П'ятихатського РЦЗ з питань пошуку роботи. 25 березня 2011 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», призначена допомога по безробіттю тривалістю 360 календарних днів з 25.03.11 по 18.03.12. Виплату допомоги по безробіттю розпочато з 25 березня 2011 року, припинено з 01 квітня,2011 року у зв'язку з працевлаштуванням.
18 квітня 2011 року відповідач повторно звернувся до П'ятихатського РЦЗ з питань пошуку роботи. 25 квітня 2011 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», призначена допомога по безробіттю тривалістю 353 календарних днів з 25.04.11 по 11.04.12 (з урахуванням попередньої реєстрації).
Виплата допомоги по безробіттю розпочата з 04 травня 2011 року. 27 травня 2011 року за заявою відповідача прийняте рішення про виплату залишку належної відповідачу допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.
27 травня 2011 року виплата допомоги по безробіттю припинена у зв'язку з закінченням строку її виплати.
Загалом відповідачу виплачена допомога по безробіттю, у тому числі одноразово для організації підприємницької діяльності, у розмірі 32220 грн. 05 коп.
Судом встановлено, що відповідно до пояснень Пятихатського районного центру зайнятості щодо виплати допомоги по безробіттю, 12 травня 2012 року Управлінням Державного казначейства України у П'ятихатському районі за платіжним дорученням П'ятихатського районного центру зайнятості від 11.05.2011 № 529 оплачено П'ятихатському відділенню ПАТ КБ «ПриватБанк» 72655 грн. 50 коп. для зарахування на особові рахунки безробітних матеріального забезпечення за відомістю виплат від 20.05.2011 № 140 (48), у тому числі для зарахування на особовий рахунок відповідача допомоги по безробіттю у розмірі 48 грн. 60 коп.
27 травня 2011 року за платіжним дорученням від 26.05.2011 № 649 оплачено 100125 грн. 87 коп. для зарахування на особові рахунки безробітних матеріального забезпечення за відомістю виплат від 29.04.2011 № 126 (45), у тому числі для зарахування на особовий рахунок відповідача допомоги по безробіттю у розмірі 2055 грн. 08 коп.
14 червня 2011 року за платіжним дорученням від 10.06.2011 № 699 оплачено 77267 грн. 71 коп. для зарахування на особові рахунки безробітних матеріального забезпечення за відомостями виплат від 01.06.2011 № 159 (53), 161 (53), 162 (53), у тому числі для зарахування на особовий рахунок відповідача допомоги по безробіттю за відомістю виплат № 159 (53) у розмірі 521 грн. 79 коп., допомоги по безробіттю (одноразової) для зайняття підприємницькою діяльністю за відомістю виплат № 162 (53) у розмірі 18610 грн. 41 коп.
20 червня 2011 року за платіжним дорученням від 17.06.2011 № 720 оплачено 284 грн. 17 коп. для зарахування на особовий рахунок відповідача допомоги по безробіттю за відомістю виплат від 15.06.2011 № 164 (54).
11 липня 2011 року за платіжним дорученням від 08.07.2011 № 853 оплачено 11352 грн. 18 коп. для зарахування на особові рахунки безробітних матеріального забезпечення за відомостями виплат від 15.06.201 1 № 163 (54), від 04.07.2011 № 200 (62), у тому числі для зарахування на особовий рахунок відповідача допомоги по безробіттю (одноразової) для зайняття підприємницькою діяльністю за відомістю виплат № 163 (54) у розмірі 10700 грн. 00 коп.
Загалом для зарахування на особовий рахунок відповідача оплачено 32220 (тридцять дві тисячі двісті двадцять) грн. 05 коп.
Розмір допомоги по безробіттю відповідачу розрахований на підставі ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» згідно з якою розмір допомоги по безробіттю застрахованим особам, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали та сплачували страхові внески не менше 26 календарних тижнів, визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням». Відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого зазначеною постановою, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для застрахованих осіб, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (для страхування на випадок безробіття - в якому припинено дію трудового договору). Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески. У разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку. Для розрахунку страхових виплат застосовується середньоденна заробітна плата за один календарний день.
Пункт 17 згаданого Порядку визначає, що у разі призначення допомоги по безробіттю особі, яка перед настанням страхового випадку працювала на кількох підприємствах або на одному підприємстві з перериванням трудових відносин, середня заробітна плата обчислюється сумарно за шість календарних місяців (менш як шість календарних місяців) у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повні календарні місяці (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату, починаючи з останнього місця роботи. Неповні календарні місяці, зазначені у довідках, включаються до розрахункового періоду.
Проте, при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю виникла рахункова помилка, в результаті якої середня заробітна плата відповідача була завищена, відповідачу нараховані та виплачені надлишкові кошти.
Згідно із записами у трудовій книжці відповідач у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку працював у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з 01 квітня 2011 року по 15 квітня 2011 року та у ТОВ фірма «Атекс» з 01 вересня 2010 року по 16 березня 2011 року. Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати є квітень 2011 року та жовтень 2010 року-лютий 2011 року. Тобто, середню заробітну плату відповідача для розрахунку допомоги по безробіттю слід обчислювати сумарно на підставі довідок про середню заробітну плату від ФОП ОСОБА_3 та з ТОВ фірма «Атекс».
Відповідачем до П'ятихатського РЦЗ подана довідка про середню заробітну плату лише з останнього місця роботи, видана ФОП ОСОБА_3 17.05.11 за № 1, на підставі якої помилково і була обчислена середня заробітна плата для розрахунку допомоги по безробіттю. Розмір помилково обчисленої середньоденної заробітної плати склав 256 грн. 67 коп.
30 листопада 2011 року при перевірці бази даних зазначена помилка була виявлена та виправлена 21 грудня 2011 року після отримання довідки про середню заробітну плату відповідача від ТОВ фірма «Атекс» (довідка від 14.12.11 № 251). Розмір обчисленої відповідно до вимог чинного законодавства середньоденної заробітної плати склав 57 грн. 05 коп. 21 грудня 2011 року здійснений перерахунок проведених відповідачу виплат. Розмір помилково нарахованих та виплачених відповідачу коштів складає 22870 грн. 93 коп., у тому числі 20965 грн. 38 коп. як допомога по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 22 грудня 2011 року відповідачу направлений лист-прохання повернути протягом п'ятнадцяти календарних днів надлишкові виплати у вказаному розмірі, який згідно з рекомендованим повідомленням-про вручення поштового відправлення доставлений адресату 27 грудня 2011 року. Надходження коштів від відповідача не було.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно зі ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, вирішуються в судовому порядку.
З системного аналізу наведених норм права суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, оскільки доказів добровільного повернення коштів відповідачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Пятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення надлишкових виплат задовольнити.
Стягнути з громадянина ОСОБА_2 на користь П'ятихатського районного центру зайнятості надлишкові виплати у розмірі 22870 (двадцять дві тисячі вісімсот сімдесят) грн. 93 коп., які підлягають перерахуванню на р/р 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський районний центр зайнятості, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 12.03.2012 року.
Суддя ОСОБА_4