Постанова № 48284082, 20.02.2014, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
20.02.2014
Номер справи
635/1132/14-а
Номер документу
48284082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 635/1132/14-а

Провадження № 2-а/635/30/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2014 року с. Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області Полєхін А.Ю. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського районного суду Харківської області з позовом до управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області, в якій просить визнати дії відповідача протиправними, зобовязати управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області нарахувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за період з 10.08.2013 року по 10.02.2014 року, судові витрати стягнути з відповідача.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що 04 жовтня 2012 року в позивача народився син - ОСОБА_2. З 18.10.2012 року позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації та з 19.12.2012 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особі застрахованій в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн.

Позивач вважає, що з 2012 року відповідач невірно здійснював нарахування та виплату вищевказаної допомоги, чим порушив право позивача на соціальний захист та гарантовану державою матеріальну підтримку материнства.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-УТ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-УТ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сімям з дітьми" (далі - № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - № 2240-ІІІ), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 Розділу II Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункт 25 розділу ТІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Крім того, пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VІ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання (пункт 1) Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не приймався.

Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач отримує з грудня 2012 року, отже на підставі викладеного вважає, що на відносини щодо виплати позивачу допомоги такій особі, що є застрахованою особою у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідач не надав до суду у встановлений законом строк заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

04 жовтня 2012 року в позивача народився син - ОСОБА_2. З 18.10.2012 року позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації та з 19.12.2012 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особі застрахованій в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн.

Позивач вважає, що з 2012 року відповідач невірно здійснював нарахування та виплату вищевказаної допомоги, чим порушив право позивача на соціальний захист та гарантовану державою матеріальну підтримку материнства.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-УТ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-УТ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сімям з дітьми" (далі - № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - № 2240-ІІІ), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 Розділу II Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункт 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Крім того, пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VІ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання (пункт 1) Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не приймався.

Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач отримує з грудня 2012 року, отже на підставі викладеного вважає, що на відносини щодо виплати позивачу допомоги такій особі, що є застрахованою особою у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1, 2 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду з позовом за захистом прав, свобод та інтересів, тобто за період з 10.08.2013 року по 10.02.2014 року.

Оскільки суд задовольняє позов, то з відповідача, згідно із ст. 89 КАС України, на користь позивача підлягає стягненню з Державного бюджету України 73 гривні 08 копійок у відшкодування судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, та керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України від 28 грудня 2007 № 107-УТ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Закон України від 26 грудня 2008 № 835-VІ "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Закон України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік, ст. 19, 46 Конституції України, статтями 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, 183-2 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 серпня 2013 року по 10 лютого 2014 року у розмірі меншому ніж передбачено ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"- неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області нарахувати ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 серпня 2013 року по 10 лютого 2014 року у розмірі передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням отриманих сум.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Харківської районної державної адміністрації Харківської області проводити ОСОБА_1 виплати допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - з 10 лютого 2014 року та до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", та забезпечити виплату цих коштів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок у відшкодування судового збору.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом 10 днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Полєхін