Справа № 638/11737/14-а
6-А/638/21/15
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2015 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого Аркатової К.В.,
секретаря Подосокорської А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду постанови Дзержинського районного суду міста Харкова від 19 травня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про оскарження бездіяльності субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років,
в с т а н о в и в :
Постановою Дзержинського районного суду міста Харкова від 19 травня 2011 року, частково зміненою постановою Вищого адміністративного суду України від 06 лютого 2014 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_2 з 1 вересня 2008 року, зобовязано Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області направити на адресу Харківського обласного військового комісаріату на ОСОБА_2 список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 1 вересня 2008 року, зобовязати Харківський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню пенсійного фонду України в харківській області відомості за формою, встановленою законодавством України, про зміну окладу за посадою, з якої звільнявся ОСОБА_2, відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377, зобовязано головне управління пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років з 01.09.2008 року, враховуючи наказ Міністра Оборони України від 28.07.2008 року № 377.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області знаходиться виконавче провадження № 43400480 з примусового виконання виконавчого листа № 2-А-4123/11, виданого 05.05.2014 року Дзержинським районним судом м. Харкова про зобовязання головного управління пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років з 01.09.2008 року, враховуючи наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377.
10.07.2014 року державний виконавець Мороз О.І. звернулася із заявою про зміну порядку виконання рішення суду в порядку статті 36 Закону України «Про виконавче провадження».
Представник заявника в судове засідання не зявився, у своїй письмовій заяві просить суд розглянути справу за її відсутності.
Боржник та стягувач ОСОБА_2 в судове засідання не зявились, причини неявки суду не повідомили, про день та час розгляду справи повідомлені належно
Дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що держава гарантує виконання судових рішень про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державне підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (ч.2,3 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Відповідно до ч.4 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» перерахування коштів стягувану здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до Державної казначейської служби України необхідних для цього документів та відомостей.
Положеннями ч.1,2 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку. Визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч.3 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Як встановлено ч.5 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувану відповідно до пунктів 2-4 частини першої статті 47 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до Державної казначейської служби України документи та відомості, необхідні для перерахування стягувану коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.
У разі відсутності необхідних документів та відомостей, кошти перераховуються на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, про порядок виплати коштів державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування.
Згідно ч.6 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» кошти, що надійшли на відповідний рахунок Державної виконавчої служби України, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей.
Перерахунок коштів за рішенням суду здійснюється Державною казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.
Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на Державну казначейську службу України з одночасним направленням повідомлення такому органу (ч.7 ст.4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, унормовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що безспірним списанням є операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
У відповідності до п.п.24,25 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
З огляду на наведене, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком № 845 встановлено певний механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників - державних підприємств, установ, організацій, яким не передбачено стягнення коштів з вказаних боржників шляхом звернення стягувача або державного виконавця до суду із заявою або, відповідно, з поданням про зміну способу і порядку виконання рішень.
За змістом вищевказаних норм, для безспірного списання коштів з Державного бюджету України на підставі судового рішення стягувач або державний виконавець повинні звертатись безпосередньо до органів Державної казначейської служби, а не до суду.
За таких підстав суд вважає, що державним виконавцем не дотримано порядку виконання рішень шляхом безспірного списання коштів державного бюджету, встановленого Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком № 845.
На підставі викладеного, керуючись ст.263 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду постанови Дзержинського районного суду міста Харкова від 19 травня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про оскарження бездіяльності субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляції у 5-денний строк з дня проголошення ухвали.
Головуючий