Справа № 345/2190/15-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.08.2015 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Бердан Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії посилаючись на те, що є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії, про що свідчить відповідне посвідчення. Відповідно до записів у трудовій книжці його трудовий стаж становить 24 роки 7 місяців 11 днів. Згідно архівної довідки №7345 від 09.03.1993 року, виданої управлінням хімічних військ прикарпатського військового округу за період з 29.09.1986 року по 24.12.1986 року він працював у складі військової частини 93631 та виконував задачі по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження. 25.12.2014 року позивач звернувся до УПФУ в м.Калуші та Калуському районі із заявою про призначення йому пенсії із врахуванням ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку встановленого ст..26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» на 10 років після досягнення 50-тирічного віку. Однак своїм рішенням №2498/03 від 25.03.2015 року відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком. Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся з даним позовом до суду та просить зобов»язати УПФУ в м.Калуші та Калуському районі призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.12.2014 року.
У судове засідання позивач не з'явився, однак подав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить слухати справу в його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, однак подала клопотання, в якому просить проводити розгляд справи без її участі, позов не визнала, вважає його таким, що не підлягає до задоволення, про що зазначила у своєму письмовому запереченні, яке долучено до матеріалів справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступних підстав.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» на 10 років, тобто після досягнення 50-тирічного віку.
Зі змісту ст. 55 Закону № 796-ХІІ випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону № 796-ХІІ за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом /а.с.15/.
Факт перебування ОСОБА_1 у зоні відчуження з 29.09.1986 року по 24.12.1986 року підтверджується і іншими документами: військовим квитком, у якому є запис про те, що у період з 29.09.1986 року по 24.12.1986року, виконував службові обов»язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі В/Ч 93631 /а.с.11-12/; архівною довідкою №7345 від 09.03.1993 року, яка видана Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу за період з 29.09.1986 року по 24.12.1986року, відповідно до якої позивач працював у складі В/Ч 93631 та виконував задачі по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження /а.с.13/ та Архівною довідкою №7345 від 09.05.1993 року.
25.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Управліня ПФУ в м.Калуші та Калуському районі із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Однак згідно листа №2498/03 від 25.03.2015 року йому було відмовлено /а.с.9/.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з вимогами ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Положеннями ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Відповідно до вимог ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до вимог пп. "ґ" п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Таким чином, суд вважає, що наявні в позивача документи, які долучені до матеріалів справи, містять дані на підтвердження факту виконання ним робіт у зоні відчуження та яких є достатньо для призначення позивачу пільгової пенсії, передбаченої ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини. суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, а тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку є неправомірними.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 9, ст. ст. 94, 99-100, 158-163 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 3, 17,18, 79, 104, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 14, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.12.2014 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції
подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайоннийсуд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України ,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя